Zeytinoğlu: En büyük sorunumuz işsizlik

TÜİK işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre Aralık ayında işsizlik; yüzde 10,9 ile geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puan üzerinde gerçekleşti. Kocael...

TÜİK işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre Aralık ayında işsizlik; yüzde 10,9 ile geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puan üzerinde gerçekleşti. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, işsizlik rakamlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, Aralık ayı işsizlik oranının 2011 yılının Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekerek, “2014’ün son ayında yüzde 20,2 oranındaki genç nüfustaki yüksek işsizliği dikkat çekici ve endişe verici buluyoruz. Aralık ayında yüzde 11,2’lik işsizlik oranı ile Euro Bölgesine göre ülkemiz daha iyi konumda olsa da Endonezya (yüzde 5,9), Brezilya (yüzde 4,3), Hindistan (yüzde 4,9) gibi gelişmekte olan ülkelerle işsizlik oranında ayrıştığımızı görüyoruz” dedi.

 

İŞSİZLİK SORUNU

Zeytinoğlu, Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirterek; “İşsizliğin bu kadar yüksek olmasında herkesin, hepimizin sorumluluğu var. İşsizlik herkesin çok çaba göstermesini gerektiren yapısal bir sorun.” dedi. İşsizlik ile eğitim sistemi arasındaki ilişkinin işsizliği beslediğine işaret eden Ayhan Zeytinoğlu genç işsizliğin yüzde 20,2 olduğunu belirterek, “Meslek liseleri eğitimine önem veren ülkelerde genç işsizlerin oranı çok düşük. Ama bizde bunun olabilmesi için hem uzun vadeli reformlar yapmalı, hem de ailelerin mesleklere yönelik bakış açısını değiştirmek gerekli” şeklinde konuştu. Zeytinoğlu, “Herkes masa başı iş istiyor. Kültürel olarak meslek lisesi mezunlarına önem verilmiyor. Herkes üniversitede okumak yoluyla iş sahibi olmak istiyor. Bunun mümkün olamayacağını anlamamız gerekli.” dedi.

 

“HAZIR DEĞİLİZ”

Almanya’da orta öğrenim çağında olan gençlerin yüzde 80’inin meslek liselerine gittiğini, yüzde 20’lik bir kesimin üniversite eğitimini tercih ettiğini, Avusturya’da da benzer bir sistem olduğunu, bu ülkelerde gençler arasında işsizlik oranının çok düşük olduğunu ifade eden Ayhan Zeytinoğlu;  “Gördüğümüz kadarıyla toplum olarak mesleki eğitim yoluyla genç işsizlik sorununun çözümüne hazır değiliz.” değerlendirmesini yaptı.

16 Mart 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

izmit - Keşke o Ülkelerde ki işçi sınıfının aldığı ücretten çalıştığı ortama kadar anlatabilseniz. Keşke siz iş verenler o Ülkelerdeki yaptırımlardan korkan işverenler gibi sigortadan vergiden çalmadan işçini tüm sosyal haklarından bahsedebilseniz.

Yanıtla . 0Beğen 16 Mart 14:46
01

izmit - Birincisi siz akp politikalarını benimsediğiniz için suçlusunuz. ikincisi işçi sınıfı saydığınız ülkelerde adam gibi şartlarda çalışırken Ülkemizde işçiyi ezmek siz iş verenlerin ve sendikaların başlıca sorunu olmuştur. İşçiye ödediğiniz ücret tarifesi ve çalışma koşullarını söylemeye gerek bile yok.

Yanıtla . 0Beğen 16 Mart 14:46
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR