Kocaelili Kadınlar Şiddeti Kınadı

Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi ve diğer sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri, “Dünya Kadınlar Günü” kapsamında dün bir araya gelerek Ata...

BÜYÜT

Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi ve diğer sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri, “Dünya Kadınlar Günü” kapsamında dün bir araya gelerek Atatürk anıtına çelenk bıraktı ve kadına yönelik şiddeti kınadı


Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi başta olmak üzere diğer sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri, dün “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında valilik bahçesindeki Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Güne dair yapılan açıklamalarda, ortak mesajlar verilecek, kadına yönelik şiddet kınandı. Çelenk sunumunun ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Sonrasında Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu, bir açıklama yaparak, “Gelişmiş ya da gelişmekte olan bir devletin en önemli göstergelerinden biri de o toplumda kadının konumunun ne olduğu ve sahip olduğu hakları ne ölçüde kullanılabildiğidir” dedi.
BALCIOĞLU: BAŞROL OYNAMALIYIZ
Balcıoğlu, kadınlara yönelik yapılan şiddete de değinerek, “Hastalık olarak nitelendirilebilecek; şiddet, cinsel taciz, kız çocuklarının zorla ya da erkenden evlendirilmesi ve benzeri birçok negatif eylemlerin azlığı, hatta hiçliği, toplumların gerçek anlamda olabilmesi ve kalkınabilmesi açısından oldukça mühimdir. Günümüzde bile erkeklerin gölgesinde varlık göstermek durumunda olup ikinci planda yer alan kadınların, artık sahneye figüran olarak değil başrol oyuncusu olarak çıkması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
KOLAT: CİNAYETLERDEKİ ARTIŞ ÜRKÜTÜCÜ
Balcıoğlu’nun ardından konuşan HAS Parti İl Kadın Kolları Başkanı Aslıhan Kolat ise şunları kaydetti: “Türkiye'nin önündeki fırsattan faydalanabilmesi için kadınların işgücüne katılımını artıran ve cinsiyete dayalı istihdam farkını azaltan politikalara ihtiyaç duyulmaktadır. Son yıllarda kadınların yaşam hakkını elinden alan şiddet ve cinayetlerde yaşanan artış ürkütücü seviyelere ulaşmıştır. Bu vahşete dur demek için bir an önce kalıcı ve caydırıcı yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. En önemli konulardan biri de ev hanımlarının ve kendi topraklarında zaman sınırlaması olmadan tarım işçisi olarak çalışan hanımların emeklerinin bir iş gücü olarak değerlendirilip sigortalanmasının sağlanması, kadınlarımızın en büyük beklentileridir.”
ŞİDDETE MARUZ KALIYORLAR
25 derneğin bir araya gelerek oluşturduğu Kocaeli Kadın Kuruluşları Birliği adına yapılan açıklamada da kadına yönelik şiddet ele alındı. Birlik adına konuşan Gülşen Albayrak Teras, şunları söyledi: “Günümüzde tüm dünyanın en önemli sorunlarından biri, kadınların toplumsal yaşamda ötekileştirilmesi, dışlanması ve şiddete uğramasıdır. Sosyal ve ekonomik özgürlüğü kısıtlanan kadın, aile hayatında şiddete maruz kalmakta, iş yaşamının yanı sıra ülke yönetiminin karar ve yetki mekanizmalarında yer alamamaktadır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların yüzyıllar öncesinde başlayan, her türlü baskıya, şiddete ve ayrımcılığa karşı mücadelesinin gündeme tekrar taşınması için önemli bir gündür.
KADIN İSTİHDAM ORANI DÜŞTÜ
Ülkelere göre farklılık gösterse de genel olarak kadınlara evde, okulda, iş yerinde ve sokakta ‘görünen ya da görünmeyen şiddet’ uygulanmakta, bu durum normalleşmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yaşandığı ülkemizde tablo daha vahimdir. Kadınlar hâlâ eşlerinden şiddet görmekte, hatta cinayetlere kurban gitmektedir. Ülkemizde kadınların istihdam oranı 90'lı yıllarda yüzde 34 seviyesinde iken, bugün yüzde 22,3'tür. İstihdam edilen kadınların yüzde 64'ü herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmaksızın çalışırken, yüzde 59'ı ücretsiz aile işçisi kadınlardır. Buna karşılık, devlet politikası olarak içinde yer almak istediğimiz Avrupa Birliği'nde kadın istihdam oranı yüzde 57,2 mertebesindedir. Kurumların kreş, bakımevi gibi olanaklar sunmaları konusundaki yetersizlikler, kadın istihdamının önündeki en büyük engelleri oluşturmaktadır.”
TÖRENE KATILIM YÜKSEKTİ
Törene; Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu, Genç İş Kadınları Derneği(GİKAD) Başkanı Seda Ünal, CHP İl Başkanı Fatma Gediksiz, MHP İl Başkan Yardımcısı Filiz Kıymaz, HAS Parti İl Kadın Kolları Başkanı Aslıhan Kolat, MHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Neslihan Zorlu, ÇYDD İzmit Şube Başkanı Gülşen Müsteçaplıoğlu, Kocaeli Kadın Roman Derneği Başkanı Emine Dömek ve kadın üyeler yer alırken; GKD Başkanı Ayhan Varol, İKM Başkanı Murat Barış ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz da törende yer alarak, kadınlara destek verdi.

090320121006557597690_4.jpg

090320121006557597690_5.jpg

090320121009067593080_4.jpg

090320121009067593080_5.jpg

090320121009067593080_6.jpg

090320121009067593080_7.jpg

090320121011347595235_4.jpg

09 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR