Çiftçilere çilek ve hindi teşviki

Kocaeli’de tarım ve hayvancılığı yeniden canlandırmak için çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, Kandıra’nın Kayıplar Köyü’nde gerçekleştirilen tör...

Kocaeli’de tarım ve hayvancılığı yeniden canlandırmak için çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, Kandıra’nın Kayıplar Köyü’nde gerçekleştirilen törenle, ilçedeki 10 yetiştiriciye bin adet yavru hindi, Kandıra ve Başiskele’de yaşayan 22 çiftçiye de 75 bin adet çilek fidesi dağıttı. Projenin yetiştirici ve çiftçilerden gelen talep üzerine hayata geçirildiği belirtildi.

 

GENİŞ KATILIM

Törene; Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kandıra Gıda İhtisas ve Organize Sanayi Bölgesi ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erol Ölmez, ilçelerin Ziraat Odası başkanları ve Kandıralı çiftçiler katıldı.

 

ESKİYE DÖNÜŞ

Kooperatif Başkanı Erol Ölmez’in konuşması ile başlayan törende, hindiciliği, çilek yetiştiriciliği ve diğer üretim alanlarını Kandıra’ya yaymak amacıyla kooperatifin kurulduğu ifade edildi. Ölmez, “Kandıra’yı eskiden olduğu gibi üreten ilçe yapmak için üreticimizi destekleyeceğiz” dedi ve teşvik için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

 

ÜRETİM ARTACAK

Erol Ölmez’in ardından konuşan ve ilçelerindeki hindi yetiştiriciliğini yeniden canlandırmak için örnek bir projeye imza attıklarını belirten Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ise, “Kandıra’nın olmazsa olmazı üreticiliktir. Başkanlığa seçilmemle birlikte buradaki üreticilerin yaşadığı zorlukları görerek onlara destek olmak ve bölgede üretimi canlandırmak için, Tarımsal Gıda Müdürlüğü’nü kurduk” dedi.

 

DESTEK OLACAĞIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, Kandıra’yı tarım, ihtisas ve sanayi bölgesi haline getireceklerini ifade etti. Karaosmanoğlu, şöyle konuştu: “Üretim yapmak isteyen kardeşlerimden yapmak istediklerini bizimle paylaşmalarını ve mücadelemize destek olmalarını istiyorum. Güzel çilekler yetiştireceğiz. Tarıma, hindiye, manda sütüne yapacağımız projelerle o kadar çok üreteceğiz ki bunlara belki de ürün yetiştiremeyeceğiz. Ama üretim hep olacak” dedi.

 

KANDIRA KARPUZU MARKA OLACAK

Üreticilerden çocuklarını çiftçiliğe ve yetiştiriciliğe teşvik etmelerini de öğütleyen Karaosmanoğlu, “Çocuklarınız tarlada kendi ürününü yetiştirsin, tarım yapsın, kendi işinde çalışıp kendi sigortasını ödesin. Onlara bunu aşılayın” ifadelerini kullandı. Bu bölgede tarımı yeniden canlandırmak istediklerinden söz eden başkan, “Kandıra karpuzunu marka haline getireceğiz. Burada yediğim karpuzun tadını hiçbir yerde bulamıyorum” diyerek Kandıra karpuzuna da övgüler yağdırdı.

 

OSB’NİN TEMELLERİ 2015’TE

Bu bölgede kurulması planlanan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin temellerini 2015’te atacaklarını söyleyen Karaosmanoğlu, “Buradaki fabrikalar üretecekleri mallarda kullanacakları ürünleri Kandıralı üreticilerimizden alacak. Bizler de yaptığımız projelerle Kandıralıları daha fazla üretmeye teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından çiftçilere ve yetiştiricilere yediveren olarak bilinen çilek fideleriyle, Amerikan bronzu ırkından olan yavru hindiler dağıtıldı. Hilal GÜDÜCÜ

29 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR