Birleşik Metal-İş grevlere başlıyor

Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, grevlere perşembe günü başlıyor. MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında alınan grev kararı ilk olarak St...

BÜYÜT

Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, grevlere perşembe günü başlıyor. MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında alınan grev kararı ilk olarak Standart Boru Fabrikası’nda uygulamaya koyacak.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında 33 fabrika için alınan grev kararını uygulamaya geçiriyor. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu 21 işyerinde yapılan grev oylaması sonucu metal işçileri greve ‘evet’ demişti. 2 fabrika MESS’ten ayrılarak sendikayla sözleşme imzalamış, diğer fabrikalarda ise işçiler greve çıkmama kararı almıştı. İlimizde ise Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli ve Gebze Şubeleri’nin örgütlü olduğu MESS’e bağlı 9 işyeri var.

İLK GREV STANDART BORU’DA
Toplam 3 bin 500 işçinin çalıştığı fabrikalarda perşembe gününden itibaren grevler başlayacak. İlk grev ise 24 Mart tarihinde Standart Boru’da uygulamaya konulacak. Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı ve Genel Sekreter Yardımcısı -Toplu Sözleşme Uzmanı Mehmet Beşeri, Teksif Sendikası Kocaeli Şubesi Toplantı Salonu’nda işçilere süreç hakkında bilgi verdi.

ZAFER EDASIYLA
Baltacı, tarihsel bir süreç yaşandığını belirterek şunları söyledi “Perşembe günü ilimizde grevler başlayacak. İşverenlerden istediğimiz teklif gelmedikçe her fabrikada grev uygulanmaya başlanacaktır. Bu dönem toplu sözleşme görüşmelerine başladığımızda Türk Metal ve Çelik-İş Sendikaları bizleri yalnız bıraktı. Bundan sonra tek başına mücadele etmeye başladık. Bu dönem matem havasında değil zafer edasıyla mücadele etmeliyiz. Kazanımların başka türlü korunması mümkün değil.

GREV YAPILDIĞINI HERKES BİLECEK
Türk Metal Sendikası emekçilere ihanet etti. Ciddi mücadele içerisine giriyoruz mutlaka bunu kazanmalıyız. MESS bu süreci yakından takip etmektedir. 2012-2016 tarihleri arasında yeni toplu sözleşme imzalanacak. Bunun önü kesilmek istenmektedir. Bu sayede kazanımlardan geri adım atılması beklenmektedir. Kimse kendine has tavır içerisinde bulunmayacak. Grev yerinde asker gibi nöbet tutacak. Kent genelinde grev yapıldığını herkes bilmelidir. Bunun için mücadele edeceğiz.”

İlimizde greve çıkış tarihi belirlenen fabrikalar
24 Mart Standart Boru A.Ş.
28 Mart Gebze Koruman
29 Mart Gebze Areva
30 Mart Bekaert
01 Nisan Gebze Bosal
08 Nisan Gebze Arfesan

21 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR