Körfez’in İkinci Viyadükü Esnafın Kapısına Dayandı

Marmara Depremi’nin ardından yapılan ve büyük tepkilere neden olan Körfez viyadükü yıkılacak derken, 2. viyadükün de çalışmaları başladı. Viyadükün ul...

BÜYÜT

Marmara Depremi’nin ardından yapılan ve büyük tepkilere neden olan Körfez viyadükü yıkılacak derken, 2. viyadükün de çalışmaları başladı. Viyadükün ulaşacağı yerlere konulan işaretlere göre, viyadük esnafın kapısına kadar dayanıyor

Marmara Depremi’nin hemen ardından yapılan Körfez Viyadükü, ilçenin sorunu olmaya devam ediyor. Yapılmasıyla beraber ilçeyi ikiye ayıran, Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe’nin şehrin ortasındaki “tabut” dediği, birçok sivil toplum örgütünün bir araya gelerek “yıkılsın” kampanyası düzenlediği viyadük yıkılmıyor, daha da ötesi, yanına aynısından bir tane daha yapılıyor.
BAŞKAN SÖZÜNÜ TUTMADI
Körfez’de ikinci viyadük için ihale yapıldıktan sonra temel atılırken, vatandaşın tepkileri de dinmek bilmiyor.
29 Mart 2009 seçimleri öncesinde “Bu viyadük yıkılacak, yerine battı-çıktı yapılacak” diyen Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, sözünü tutmazken, tepkilerin büyük bir bölümünü üzerine alınıyor. Viyadük konusunda, “Devlet yaptığını yıkmaz” diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de tavrı önemli kabul ediliyor.
İKİNCİSİ DE SORUNLU BAŞLADI
Diğer taraftan ikinci viyadükün yapımının start almasının ardından da sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Çalışmaların başlangıcında Tütünçiftlik merkezi kapatılarak İzmit trafiği viyadüke verilirken, bu nedenle İstanbul’dan gelen araçlar Tütünçiftlik’e girmeden direk İzmit’e gidiyor. Önümüzdeki günlerde İzmit istikametine giden toplu taşıma araçlarının da yeni yapılacak güney viyadükün ayak çalışmalarından dolayı merkez duraklara girmeyeceği öğrenildi.
ESNAFLAR OLDUKÇA KIZGIN
Güney Mahallesi esnafı yapılan çalışmanın kendilerini olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Birçok zaman siftah açmadan dükkanlarımızı kapatıyorduk. Trafiğin İzmit istikametine gidişine kapatılması bizi fazlasıyla zor durumda bırakacak. Bizler mevcut viyadükün yıkımını beklerken, ikicisinin yapımına başlandı. Yapılan çalışma bizi olumsuz şekilde etkileyecektir” şeklinde kızgınlıklarını ifade etti. 400 metre olarak yapılan ilk viyadüğün yıkılacağı söylenirken, aynısı yanına yapılıyor.


İŞARETLEME YAPILMIŞ
Bu yetmezmiş gibi ilk viyadüğün yan yola payı kalırken, yeni viyadük binalara neredeyse sıfır olacak. Şimdiden viyadüğün genişliğinin ulaşacağı yerler işaretlenmiş bile. 6 ayda bitmesi planlanan viyadüğün binalarla arası 10 metreye kadar düşecek. Bu durumda oradan geçiş yapacak olan araçların tehlike saçmaması içten bile değil. Bununla birlikte ilk viyadükle yaşanan bağlantı sorunu, yeni viyadükle doruğa ulaşacak. Körfez ilçesi kentimizin en fazla vergi veren ilçesi durumunda. Bu viyadük sayesinde ilçenin gelişmesi etkilenecek, bununla birlikte ticari hayatın zora girmesinden herkes endişe ediyor.

10 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR