"Kıyı Projesi kent geleceğini tehlikeye sokacak"

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, İl Başkan Yardımcısı Faize Karakuş ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz ile birlikte il binasında İzmi...

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, İl Başkan Yardımcısı Faize Karakuş ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz ile birlikte il binasında İzmit Körfezi Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

“ÇEVRE SAĞLIĞINI BOZACAK”

Hüseyin Yılmaz, projeyi meclis gündeminde taşıdıklarını belirterek, “Bazı sahillerde göstermelik olarak denize giren İbrahim Karaosmanoğlu, bu planın yürürlüğe girmesiyle yapılacak limanlarla Körfez ve çevre sağlığının daha da bozulacağını açıklasın” ifadelerini kullandı.

 

“YETKİ VALİLİĞE VERİLDİ”

Bu proje ile yerel yönetimlerin kenti yönetme ve şekillendirme yetkilerinin alınarak merkezi yönetime  verilmesi amacı taşıdığını belirten Yılmaz, “Bu yetki kent yönetiminden alınarak Valiliğe verilmiştir. Bu da bu birimin uzmanlardan oluşmasını engelleyecektir” dedi.

 

KARAOSMANOĞLU NEDEN DÜŞÜNCESİNİ DEĞİŞTİRDİ?

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun 2009 yılında söylediklerini hatırlatan Hüseyin Yılmaz, “İzmit Körfezi limana doydu. Dolgu alana ve limana karşıyız diyen Sayın Karaosmanoğlu neden tarihler değiştikçe düşüncesini değiştiriyor?” diye sordu.

 

“TOPLULAŞTIRMA YAPILIYOR”

Daha sonra söz alan Mimar  Faize Karakuş  ise 12 alt bölgeye ait olan  bu planın toplulaştırma yaptığını belirterek, “Net açıklama olmamasına rağmen  bölgelerde iki liman  var ise  bu tesislerin bir araya getirmesi amaçlanıyor. Bizim endişe duyduğumuz husus toplanacak olan tesislerin nasıl birleştirileceği, nasıl haklar oluşturulacağı” dedi.

 

“HERKESİ İLGİLENDİREN PROJE”

Yalçın Kuşkan ise kent  geleceğinin tehlikede olduğunu belirterek, “Bu işin üstündeyiz. Kentin geleceği söz konusu. Etkileşim alanlarının bazı bölgelerde 17 kilometre içeri girdiğini bile  görüyoruz. Sadece Kocaeli’nin değil çevre illeri de etkileyecek bu herkesi ilgilendiren bir proje” dedi. Berfu SOYSAL

18 Kasım 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR