“Bu yıl organ nakli başlayacak”

Derince Araştırma Hastanesi’nin Başhekimi Doç. Dr. Soner Şahin kentimizin önemli beyin cerrahlarından biri. Çalıştığı tüm hastanelerde başarılı bir k...

Derince Araştırma Hastanesi’nin Başhekimi Doç. Dr. Soner Şahin kentimizin önemli beyin cerrahlarından biri. Çalıştığı tüm hastanelerde başarılı bir kariyer izleyen ve daha sonra Derince Araştırma Hastanesi’nin başına getirilen Şahin, bu sağlık merkezine pek çok yenilikler kattı. Doruktakiler 2015’te Jüri Özel Ödülüne layık görülen Beyin Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Soner Şahin ile 2015’i değerlendirdik. 2016 projelerinden de bahsettiğimiz söyleşimizde Şahin, hastane kapasitesinin artacağını ve 10 bin metrekarelik yeni bir ek bina yapılacağını söyledi.

birlikte-003.jpg

 

2015 yılında neler yaptınız?

2015 yılı, eğitim ve araştırma hastanesi olmamız nedeniyle diğer hastanelerden akademik anlamda hem de kurgusal anlamda daha önemli adımlar atmakla geçti. Yeni bir ekip oluşturduk. Bilindiği gibi 663 kanun hükmünde kararnameyle genel sekreterlik sistemi geldikten sonra Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’nun tasarrufuyla yöneticiler ve başhekimler tek elden yürütülmeye başlandı. Özellikle bu ilk olarak eğitim ve araştırma hastanelerinde başladı.

 

KADROMUZUN HEPSİ YENİ”

Hem başında bir akademisyenin olması gerekiyordu hem de hastanenin tek elden yönetilmesi istenmekteydi. O yüzdende bize böyle bir görev verildi. Biz de layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. İyi bir ekip kurduk. İçerisinde hem akademisyenler, hem de uzman başhekim yardımcıları ayrıca müdür yardımcılarımız var. Hemen hemen kadromuzun hepsi yeni.

 

İşinin ehli bir beyin cenahısınız, böyle önemli bir cerrahken yöneticilik yapmak sizi asıl mesleğinizden uzaklaştırıyor mu?

Mesleğimi çok seviyorum, sağ olsunlar bize bu teklifi getirdiklerinde ben küçük bir ricada bulunmuştum. Mesleğimi idame ettirmek istiyorum şeklinde. Bunu mutlaka yapmam gerekiyordu. Ve öylede yapıyorum. Yoruluyorum ama mesleğimi seviyorum. Beyin tümörü ameliyatlarını yapan bir iki kişi var bu şehirde ve ben bu mesleği yapmaya devam ediyorum. Bizler bu mesleği yapmasak, bu kentin hastaları başka şehirlerde dertlerine derman arayacaklar. Bu bizim de istediğimiz bir şey değil. Yöneticilik mutlaka gerekiyor ama esas işimiz hekimlik. Yöneticilikte başarılı olabilmek için önce mesleğinizde başarılı olmalısınız.

 

Günde kaç hasta hastaneye geliyor?

Yoğun bir hasta potansiyeli var. Günde 15-20 bin insanın içeride dolaştığı bir merkez düşünün. Doğuda o kadar rakamlı nüfusa sahip yerleşim merkezleri var. O yüzden gerçekten hastanemize ciddi bir teveccüh olduğunu söyleyebilirim. Kurgusal anlamda branşlara göre hem akademik tarafı hem de diğer ayaklarını yürütecek arkadaşlarımızı belirledik. Acili de bu ayrıntılarla kurguladık. Başhekim yardımcılarımızdan birini acile katalize ettik.

 

“HASTANEMİZE KOMŞU  İLLERDEN HASTA GELİYOR”

 

Bilindiği gibi geçtiğimiz ay bir kargo şirketinde kimyasal zehirlenme oldu ve bu süreci çok iyi atlattık. Burayı kurguladığımız için çok güzel bir şekilde yürüttük. Kimyasal odalarımızın oluşması acil bilim dalımızın eğitim öğretim faaliyetlerinin devam ediyor olması büyük katkı sağladı. Çok yoğun bir hasta talebi olduğu için asistan arkadaşlarımız da çok farklı hastalıklarla karşılaşıyorlar. Bu da onlar için tecrübe oluyor. O yüzden 3’üncü basamak bir merkez olmamız nedeniyle hastanemize diğer devlet hastanelerinden ve komşu illerden devamlı hasta sirkülasyonu oluyor. Bu hastaların çoğu da aciliyet seviyesi yüksek hasta grupları.

 

“HASTANENİN VİTRİNİ ACİL SERVİSLER”

Arkadaşlarımız bu hasta yönetimini çok iyi başarıyorlar. Hastanenin vitrini acil servislerdir. Bir hastanenin aciline girdiğiniz zaman nasıl yönetildiğini anlayabiliyorsunuz. Belki ülkedeki fiziki mekan olarak eski bir hastanede olmamıza rağmen iyi kurgulanmış bir acile sahip olduğumuzu düşünüyorum. Yaklaşık 2 bin hastanın geldiği bir acil servise sahibiz. Özellikle kış aylarında ciddi bir yoğunluk oluyor. Daha konforlu bir acil servis sunmaya çalışıyoruz. Bu kadar kalabalık bir hastanın olduğu yerde kargaşa olur. Acili acil olarak değerlendirmemiz lazım.

 

Hastane ile ilgili ek bina talebiniz oldu mu?

Biz bina olarak dolmuş durumdayız, bir bu kadar daha bina olsa doldurabilecek durumdayız. Ek bina ile ilgili talebimiz oldu. 2015 yılı içerisinde genel sekreterliğimiz aracılığıyla bakanlığımıza sunduğumuz bir proje var. Sağ olsunlar 2016 yatırım planına bu alındı. Acil servisimizin bulunduğu bölgeye yakın 10 bin metrekarelik bir ek bina talebimiz oldu. Ve oraya böyle bir bina yapılacak. Genel sekreterimizin de ciddi desteği oldu.

 

“BÜYÜK BİR KAMPÜS OLACAĞIZ”

Biz şimdi yeni binanın dizaynıyla ilgili çalışma içerisindeyiz. Yeni birimler gelecek, yoğun bakımın yatak sayısını artıracağız. Biz geldiğimizde 6-7 yataklı bir yoğun bakım ünitemiz vardı. Ciddi ihtiyaç duyduğumuz bir birimdi. Şuan sadece bizim 53 yatağımız bulunuyor. Ve 3’üncü basamak yoğun bakım. Bizimim gönlümüzde 100’lü rakamlara ulaşmak var. O bina o yüzden önemli. Bu sene içerisinde ihale yapılırsa hızlıca binamız yapılacak. 5 kat olarak planlıyoruz. Bu büyük bir kazanç olacak. Binalarımız yapışık olacak ve acil servisimizi de büyüteceğiz. Sayın Bakanımız Fikri Işık’ın çabalarıyla ön tarafındaki askeri alanla ilgili de çalışmalarımızı sürüyor. İnşallah orası da hastanemize katılırsa büyük bir kampus olacağız. Gönlümüz onu da görmek istiyor.

 

Organ nakli ile ilgili ne durumdasınız?

Biz bir ürolog arkadaşımızı Akdeniz Üniversitesi’ne eğitime gönderdik. 31 Aralık itibariyle eğitimini tamamlayıp geldi. İnşallah onla ilgili bir ekip kuruyoruz. Bilgiler güncelleniyor. Eğitimsel kısmı halledildi. Yakında organ nakline başlayacağız. Çok önem verdiğimiz bir husustur bizim için organ nakli. Diyabetik sendromlar yüzünden yılda 49-50 bin yeni böbrek hastası oluşuyor ve bunları diyalizlerle çözmemiz mümkün değil. Bu bölümümüzün başında Erkan Şengül var ve gayet işinin ehli bir arkadaşımız. Diyaliz çözüm değildir böbrek nakli o yüzden çok önemli. Bir de işin maliyet yanı var. Bütün bunların kesin çözümü de organ naklidir. Bu yıl içerisinde başlamış olacağız.

 

Beyin felci ile ilgili uygulama

Beyin felci ile ilgili hastanede yeni bir uygulama başlattıklarını belirten Soner Şahin, “Bu uygulama Türkiye’de çok az merkezde var” dedi

Derince Araştırma ve Uygulama Hastanesi kurduğu yeni birimle beyin tıkanıklığı sebebiyle felç geçiren hastaları, eski sağlığına kavuşturabiliyor. Yeni başlayan uygulama 11 hasta üzerinde denendi. Başarı yüzdesi ise oldukça yüksek. 

 

“BU UYGULAMA ÇOK AZ MERKEZDE VAR”

Doç. Dr. Soner Şahin, “Stroke dediğimiz beyin felci, halk dilinde inme inmesi diye tabir edilen hastalığa karşı yeni bir uygulamayı hastanemiz bünyesine kattık. Bu uygulama Türkiye’de çok az merkezde var. Her devlet hastanesinde her kurumda olması zaten sistemsel olarak mümkün değil. Gerek yetişmiş eleman gerekse hastaların tedavi yönetiminin ehil ellerde olması açısından da önemli” dedi.

 

“İKİNCİ ANJİYO ÜNİTESİ KURULDU”

Şahin, “O yüzden de burada öncelikli olarak ikinci anjiyo ünitesini kurduk. Yani kalp anjiyosundan hariç beyin anjiyosunun da yapıldığı bir ünite kurduk. 3 boyutlu görüntüleri de elde edebildiğimiz bir sistem. Beyni açmadan içindeki yapılara müdahale edebileceğimiz bir yapı oluşturduk” şeklinde konuştu.  

 

“CİHAZLARIMIZI ALDIK”

Doç. Dr. Soner Şahin, “2004 yılında Amerika’da bu konuyla ilgili çalışmıştım. Uludağ Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahi Sergisini temsilen, Prof. Dr. Ender Korfalı’nın himayesinde bu sistemi Türkiye’ye kazandıranlardan biriyim. Cihazlarımızı aldık ama sadece cihazları almak yetmiyor ekibi de oluşturmak gerekiyor. Biz bu konuyla ilgili güzel bir ekip oluşturduk” dedi.

“BAŞARILI ÇALIŞMALARA İMZA ATIYORUZ”

Şahin, “Eskişehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özcan Özdemir bu işin Türkiye’deki kurucusudur. Kanada’da eğitim aldı ve Türkiye’de bu sistemin başına geçti. Türkiye’de yetiştirdiği 7-8 talebe var ve bunların dışında Vasküler Nörolog yani damarsal bozukluklara bakan 7-8 arkadaşımızdan Vasküler Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Uygar Utku’yu ekibimize kazandırdım. Onun aramızda olması ekibimize güç kattı. Sayesinde başarılı çalışmalara imza atıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Obezite cerrahisi kuruldu

Obezite için de bir birim kurulduğunu belirten Soner Şahin, “Burada ciddi kilo problemleri yaşayan hastalarımızla ilgili tedaviler belirleniyor” dedi

Hastanede obezite cerrahisinin de kurulduğunu belirten Soner Şahin, “Genel cerrahi uzmanlarımızdan kardiyologlara, kardiyologlardan endokrinoloji, kalp damar cerrahisi uzmanlarımızla, diyetisyenlerimize egzersiz fizyoloğumuza kadar geniş bir yelpaze oluşturduk. Burada ciddi kilo problemleri yaşayan hastalarımızla ilgili tedaviler belirleniyor. Bu konsey tarafından değerlendirilecek. Bu hastaların obezite cerrahisine uygun olup olmadığını kontrol edecek. Ya da medikal tedavilere uygun olup olmadığını kontrol edecek” dedi.

 

HERKES BAŞVURABİLİR”

Şahin, “Henüz birkaç ay önce kurulan bu bölümümüz mide küçültme, kelepçe bantlama, mide küçültme operasyonları gibi ameliyatlar yapacak. Başlanılan vakalar var ve başarılı gidiyor. Çok hassas bir şekilde bu hastalar değerlendiriliyor. Çok önemli bir cerrahi işlem, eğer hassas davranılmazsa ölümle sonuçlanan çok vakalar var. O yüzden ben ve arkadaşlarım bu konu üzerinde hassasiyetle duruyoruz” şeklinde konuştu.

 

“KONSEY KARARINI VERİYOR”

Soner Şahin, “Kilosundan rahatsız olan kişiler bize başvurabiliyor. Çoğunda hormonsal problemler çıkıyor. Önce endokrinoloji uzmanı arkadaşlarımız bunları değerlendiriyorlar, belki çok basit bir ilaç tedavisiyle kilolarından kurtulabiliyorlar. İlla her kilolu olanın ameliyat olması gerekiyor diye bir şey yok. O yüzden halk arasında problemler çıkıyor. Konsey incelemesini yaptıktan sonra medikal tedavi ya da cerrahi müdahale kararı veriyor” ifadelerine yer verdi.

 

"Uyku laboratuvarımız Türkiye  Uyku Cemiyeti’ne akredite”

Uyku biriminden söz eden Soner Şahin, “Uyku laboratuvarımız Türkiye Uyku Cemiyeti’ne akredite bir laboratuvardır” dedi

 

Uyku biriminin kurulduğunu kaydeden Doç. Dr. Soner Şahin, “Burada uyku problemi olan hastalar örneğin uyku apnesi rahatsızlığı ve benzeri rahatsızlıkların tedavisi sağlanıyor. Sürekli uyku hali ya da uyuyamama rahatsızlığı olanlar tedavi ediliyor. Daha çok uykuda ani ölümlerle neticelenen uyku apnesi sendromunun tedavisi yapılıyor. Toplumda da çok fazla, gündüz yorgun kalkan, işine konsantre olamayan hastalar bizim kapsamımız içerisinde. Bu hastaları hastanemizde uyutuyoruz ekranlarla hareketlerini izliyoruz” dedi.

 

ANİ KALP DURMALARI YAŞANIYOR”

Soner Şahin, “Nöroloji uzmanı arkadaşlarımız çıkan verileri kalp elektrosu gibi değerlendiriyorlar, takmaları gereken cihazlar var mıdır yok mudur bu durumları değerlendiriyorlar. Bilindiği üzere bu tür hastaların aldıkları oksijen ve karbondioksit değerleri ciddi değişimlere uğruyor. O yüzden o ani kalp durmaları yaşanıyor. Yorgun kalkmalarındaki neden de yine bu dengesiz oksijen ve karbondioksit solunumu” şeklinde konuştu.

 

ÖLÜMLE SONUÇLANAN VAKALAR”

Şahin, “Uyku bozuklukları trafik kazalarına kadar giden sonuçlar doğuruyor. Bunun nedeni hastaların gözü açıkken bile uyuyor olması. Yeterince uykuyu alamayan kişilerin yaşam kalitesi düşer. Bunlar basit yöntemlerle tespit edilip uykuda takması gereken cihazlar öneriliyor ve sorun ortadan kalkıyor. Uyku laboratuvarımız Türkiye Uyku Cemiyeti’ne akredite bir laboratuvardır. Bunu özellikle söylemek istedim” dedi.

 

“YANIK ÜNİTESİNİN BAŞARISI”

Yanık Ünitesi ile ilgili de konuşan Soner Şahin, “Çok önemli bir birim burası. Yaklaşık 30’a yakın helikopter ile hasta geldi bu merkezimize.  Diyarbakır’dan Van’a, İzmir’den Tekirdağ’a birçok ilden hasta gelmekte bu merkezimize. Çok ağır hastalarımız bile ciddi faydalar görüyor. Yoğun bakımıyla 3’üncü basamak bir yanık ünitesidir burası. İçerisinde ameliyathanesi olan hastaların yıkama tankları olan, özel steril alanlar var. Bütün bunlar başarı grafiğimizi artırıyor. Bir branştaki başarı sadece o işle uğraşıyor olmasına bağlı. Bu arkadaşlarımızda bu ünitede uzmanlaşmış durumdadır” şeklinde konuştu. 

07 Şubat 2016 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cenk - İyi güzel de sayın Soner Bey, acaba doktorlarınız hastaneye gelecek mi ? Geçenlerde bir yakınım hastanenizden Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) kanalıyla randevu aldı...Randevu saatinde doktor yerinde yoktu! Bırakın randevu saatini o gün öğleye kadar sıra alan hastalar bekledi doktor yine yoktu! Szie ulaşmak isteyen bir hasta da kapınızdaki güvenlikçi bayan tarafından geri çevrildi! Hastanenizdeki bu olaylardan hiç haberiniz oluyor mu ?

Yanıtla . 0Beğen 07 Şubat 17:09
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR