Derinceli yazar imza günündeydi

Derinceli yazar Ali Yılmaz, Derince Metin Kitabevinde dostları ve kitapseverlerle buluştu. Bir süre sohbet ettikten sonra geçen ay Doğan Kitap’tan çı...

BÜYÜT

Derinceli yazar Ali Yılmaz, Derince Metin Kitabevinde dostları ve kitapseverlerle buluştu. Bir süre sohbet ettikten sonra geçen ay Doğan Kitap’tan çıkan ikinci kitabı “Karanlık Vardiya-90’lı Yılların Politik Arşivi”ni imzaladı.

 

90’lı yılların Türkiye’sinin hak ihlallerini Gramscigil hegemonik iktidar kuramına göre incelediği “Karanlık Vardiya- 90’lı Yılların Politik Arşivi” adlı kitapla ilgili soruları da yanıtlayan Ali Yılmaz “Bugünün siyasi mücadelesinin ve kamplaşmalarının anlaşılmasının kökenleri büyük oranda 90’larda atıldı. Dünyanın en acımasız toplumsal mücadelelerinden birinin yaşandığı 90’lar Türkiye’sinde açık ve seçik olarak yüzleşme yapılması için bir katkı anlamını taşıyan bu çalışmanın herkesçe doğru ve olumlu sonuçlar çıkarılarak değerlendirilmesini dilerim” dedi.  

 

KİTAP HAKKINDA

90’lı yıllar Türkiye’sine yargısız infazlar, faili meçhuller, kayıplar, cezaevi direnişleri, köy yakmalar, açlık grevleri ve ölüm oruçları damgasını vurdu. Bu dönemde 12 Mart ve 12 Eylül’ün yol açtığı şiddetten hem nitelik hem nicelik olarak çok daha fazlası uygulandı. Karartılmış kanıtların koyu gölgesinde hak ihlallerinin ve mağdurlarının sayısını bilmek ise neredeyse imkânsız.

Milyonlarca insan uygulanan şiddete ya sessiz kaldı ya da bu vahşeti alkışladı. Çünkü 90’lar, empati ve merhametin unutulduğu, unutturulduğu yıllardı… 

Bir literatürün oluşmasına katkıda bulunmak ve bir vicdan çağrısı yapmak amacıyla bu kitabı kaleme alan Ali Yılmaz, “Azgınca şahlanan şovenist toplumsal dalgaların ve ölümcül bir öteki düşmanlığının kasıp kavurduğu bu coğrafyanın ruhsuzluğu, belki okumaya bile utandığımız trajedilerin bilinmesiyle biraz olsun azalır” diyor.

90’lı yılları yok saymak mümkün değil, ama bir daha yaşamamak mümkün…

 

ALİ YILMAZ KİMDİR?

Ali Yılmaz, 1970 yılında İzmit’te doğdu. Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, “Foucault’da İktidar Kuramı” lisans teziyle mezun olduktan sonra 1995 yılında Ağrı’da göreve başladı. Yılmaz, İzmir, Kocaeli, Kızıltepe görev aldıktan sonra Bartın’da öğretmenlik mesleğine devam etmektedir. Sendika ve demokratik kitle örgütlerinde aktivist olan Ali Yılmaz, politik araştırmalarla ilgileniyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile Avrupa Konseyi’nin ortak yürüttüğü “Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları” projelerinde çalışan yazarın Metis Yayınlarından çıkan “Kara Arşiv: 12 Eylül Cezaevleri” adlı bir kitabı daha bulunmaktadır.

22 Haziran 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR