Vali Ercan Topaca, Çevre Komisyonuna brifing verdi “Çevre konusunda sorunsuz bir il değiliz, demiyoruz”

Çevre konusunda öncelikli iller kapsamında yapılan teknolojik yatırımları yerinde görmek amacıyla TBMM Çevre Komisyonu’ndan 15 milletvekili kentimizde...

BÜYÜT

Çevre konusunda öncelikli iller kapsamında yapılan teknolojik yatırımları yerinde görmek amacıyla TBMM Çevre Komisyonu’ndan 15 milletvekili kentimizde incelemelerde bulundu. İlk olarak İZAYDAŞ’a gelen vekiller, geri dönüşüm çalışmalarını yerinde inceledi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu üyesi 15 milletvekili ilimizde incelemelerde bulunarak, yapılan sunumları izledi. İlk olarak İZAYDAŞ Genel Müdürlüğü’ne gelen komisyon üyeleri, genel müdür Muhammet Saraç’ın faaliyetlerle ilgili sunumunu izleyerek, daha sonra İZAYDAŞ’ı gezdi ve yapılan çalışmaları yerinde gördü. Vekillerin sonraki durağı Kocaeli Valiliği oldu. Burada Vali Ercan Topaca, ilimizin genel yapısı ve çevre konusunda yapılan çalışmalar, alınan önlemler hakkında komisyon üyelerine bilgilendirme sunumu yaptı.
TÜRKİYE’DE BİRİNCİYİZ
İlk olarak İZAYDAŞ’ta düzenlenen toplantıya katılan komisyon üyesi vekiller burada kahvaltı yaparak, Muhammet Saraç’ın sunumunu izledi. Sunumdan önce konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Belediyesi’nin atık maddelere gösterdiği hassasiyetle Türkiye’de birinci olduğunu ifade ederek, ilimizin stratejik önemini belirten bir konuşma yaptı. Ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, merdiven altı küçük sanayilerin çevreye verdiği zararın önüne geçmeye çalıştıklarını ifade etti.
16 ARITMA TESİSİYLE BİRİNCİYİZ
Türkiye’de belediyecilik açısından örnek bir yapıya kavuştuklarını söyleyen Karaosmanoğlu, “Geçmişte plansız kentleşmeler olmuş. Ben 2004 yılında göreve geldiğimde kanalizasyonlar dereye, dereden de İzmit Körfezi’ne akıyordu. Bu problemi çok büyük oranda çözdük. 16 tesisle Türkiye’de en fazla arıtma tesisine sahip olan iliz. İzmit Körfezi şu anda yüzlerce balık türünün yaşadığı bir yer haline geldi. Bir ilçemizin kanalizasyonu halen denize dökülüyor ve bundan utanç duyuyoruz. Bunun için de gerekli alt yapı çalışmalarını sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu,
YERİNDE İNCELEME
Komisyon Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Erol Kaya ise; Dilovası’nda çok büyük iyileştirmeler olduğunu belirtti. Kalkınmak için çevreyi, çevre için kalkınmayı feda etmenin doğru olmadığını söyleyen Kaya, bu iki şeyin dengede tutulması gerektiğini ifade etti. Kaya’nın konuşmasının ardından, komisyon üyeleri İZAYDAŞ’ta yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Gezinin bitmesinden sonra Cuma Namazı’na gidildi.
LİMAN ŞEHRİ
Namazdan sonra üyeler, Kocaeli Valiliği’ne gelerek, Vali Ercan Topaca tarafından sunumu yapılan çevre brifingini dinledi. Vali Topaca, ilimizin sanayi şehri olmasına rağmen önemli bir kısmının ise orman olduğunu ve Türkiye’nin en güzel köşelerinden biri olduğunu vurguladı. İlimizde 13 OSB olduğunu vurgulayan Topaca, Türkiye’nin en büyük liman kapasitesi olan şehirlerden birinin de Kocaeli olduğunu söyledi.
ÇEVREYE EN DUYARLI VALİ BENİM
Vali Ercan Topaca, “İlimiz sorunsuz demiyoruz, ancak bu sorunların çözümü için de bir şey yapılmıyor değil. Her türlü ihbarı değerlendirerek, oluşacak tüm olumsuzlukları engellemeye çalışıyoruz. Çevre sorunu deyince sadece Dilovası akıllara geliyor. Dilovası sadece bu sorunun bir parçasıdır. Bir bütün olarak ele alıp, bütüncül yaklaşmak gerekir” dedi. En çok çevre sorunları ile ilgilenen Valinin kendisi olduğunu söyleyen Topaca, “Ankara veya Konya valisinin çevreye bu kadar önem gösterdiğini düşünmüyorum” diye konuştu.
KÖMÜRCÜLER OSB
Vali Ercan Topaca, son günlerin gündem maddesi olan Kömürcüler OSB için de, halkın kandırılmaya çalışıldığını ifade etti. Topaca, “Elimde belgeler var. Gerekirse açıklarım. Burada bulunan esnaflar kendi aralarında 500 bin dolar para toplayarak, bu OSB’nin engellemesini istiyorlar” dedi. İlimizde kaçak hafriyat gibi konularda da yaptırımların olduğunu bu konunun da takipçisi olduklarını ifade etti. Toplantının belirli bir bölümünden sonrası basına kapalı olarak devam etti.
TOPLANTIYA KATILAN VALİLER
Komisyondan ilimize gelen vekiller ve partileri şöyle:
AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya
AKP Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ
AKP Bingöl Milletvekili Eşref Taş
AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet S. Hamzaoğulları
AKP Yalova Milletvekili Temel Çoşkun
AKP Malatya Milletvekili Hüseyin Cemal Akın
AKP Hataya Milletvekili Mehmet Öntürk
AKP Karabük Milletvekili Osman Kahveci
AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün
AKP Muş Milletvekili Muzaffer Çakar
CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan
CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli
CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat
CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru.

16 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR