Üsküdar şehitleri İzmit Lisesi ve Marina’da yapılan törenle anıldı

İzmit Körfezi'nde 1 Mart 1958'de İzmit iskelesinden hareket ettikten kısa süre sonra aniden patlayan fırtınaya yakalanarak batan ‘Üsküdar' Vapuru'nda...

BÜYÜT

İzmit Körfezi'nde 1 Mart 1958'de İzmit iskelesinden hareket ettikten kısa süre sonra aniden patlayan fırtınaya yakalanarak batan ‘Üsküdar' Vapuru'nda hayatını kaybeden çoğunluğu İzmit Lisesi öğrencisi 387 kişi İzmit Lisesi ve İzmit Marina’da düzenlenen törenle anıldı.

1950’lili yıllarda merkez ilçe İzmit'in dışında lise olmadığından, Gölcük ve Karamürsel ilçeleri ile buralara bağlı sahil köylerinde oturan ve İzmit Lisesi ile Sanat Okulu'nda eğitim gören öğrenciler okullarına vapurla gidip geliyordu. O tarihlerde, cumartesi günü de yarım gün eğitim olduğundan öğrencilerin büyük bir bölümü biran önce evlerine gidebilmek için birkaç dakika sonra olacaklardan habersiz Üsküdar Vapuru'na akın etmiş, Kaptan Mehmet Aşçı yönetimindeki Üsküdar, aniden kopan fırtına nedeniyle Petrol Ofisi Derince Tesisleri açıklarına geldiğinde ikiye ayrıldıktan sonra kaptan köşkünün kopmasıyla birlikte batmıştı.

ÇOĞU DONARAK ÖLMÜŞTÜ
Faciada denize dökülen ve çouğunluğu öğrenci olan yolcuların yardımına Donanma Komutanlığı'na bağlı savaş gemileri ile bir denizaltı yetişti. Birçok kişi denizden toplandı. O gün hava çok soğuk olduğundan birçok kişi donarak, bir bölümü de boğularak hayatını kaybetti. Vapur battıktan sonra önce Kaptan Mehmet Aşçı'nın gemi batmadan önce can yeleğini giyip vapuru terkettiği iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak birkaç gün sonra denize ağ atılarak yapılan ceset arama çalışmalarında Kaptan Mehmet Aşçı'nın cesedi ağlara takılarak su yüzüne çıkarılmıştı.

BEYAZ BALONLAR BIRAKILDI
Üsküdar Faciası kurbanlarını anmak için dün İzmit marina ve İzmet Lisesi’nde il protokolu ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla anma töreni gerçekleştirildi. Protokol üyeleri ilk olarak İzmit Lisesi Mezunları (İZLİDER) tarafından İzmit Lisesi’nde düzenlenen törene katıldı. Buradaki törende İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, İzmit Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Elgin, Gülümser Ayhan, KYÖD Başkanı Hakan Tanta, ÇYDD Kocaeli Şubesi Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu, İzmit Lisesi Mezunları Dernek Başkanı Emine Öcal, okul yöneticileri öğretmenler, öğrenciler ve şehit yakınları katıldı. Buradaki anma programı öğrenciler tarafından faciada hayatını kaybedenler adına beyaz balonların havaya bırakılmasıyla son buldu.

GÖZLER VALİ’Yİ ARADI
Katılım çok düşük olduğu Marina’daki anma törenine Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Gölcük Donanma’da görevli askeri merciler, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili İlyas Şeker ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı katılmadı. İzmit Lisesi ve eski adıyla Sanat Okulu’ndan temsilci öğrencilerin katıldığı törene Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen genel sekreter yardımcısı Ercan Yazıcı, vali yardımcıları Mustafa Guni ve İdris Kurtkaya, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Sivil Toplum Platformu dönem sözcüsü Numan Gülşah ve başta CHP olmak üzere kimi siyasi parti temsilcileri katıldı.

ÇELENK BIRAKILDI
Vali Yardımcısı Mustafa Guni, Başkan Doğan ve Ersin Yazıcı ve Numan Gülşah sırasıyla yaptıkları konuşmalarda faciadan duydukları derin üzüntüyü dile getirdi. Konuşmaların ardından katılımcılar Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Atatürk isimli vapurla facianın meydana geldiği Derince açıklarına hareket etti. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın katılmadığı yolculukta protokol mensupları üst katta Üsküdar Vapur Faciası ile ilgili belgeselleri izlerken lise öğrencileri alt katta seyahat etti. Öğrenciler ve protokol mensupları olay yerine çelenk bıraktıktan sonra Atatürk Vapuru sirenlerini çalarak İzmit Marina’ya döndü.

01 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR