Tarihte Gölcük- Gölcük’te Tarih kitabı için geri sayım başladı

Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliği ile yürütülen Gölcük Vizyon 2023 Projesinin uygulamaya geçirilen ilk projesi...

BÜYÜT


Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliği ile yürütülen Gölcük Vizyon 2023 Projesinin uygulamaya geçirilen ilk projesi olan Gölcük Kent kimliği ve Aidiyeti projesinin 3. Kitabı olan “Tarihte Gölcük- Gölcük’te Tarih” çok yakında Gölcüklülerle buluşacak.

Gölcük kent kimliği ve aidiyeti projesinin 3. Kitabı olan ve herkesin heyecanla beklediği kitap 2 bölümden oluşuyor. 1. Bölümde, Gölcük’ün antikçağdan cumhuriyet dönemine kadar geçirdiği tarihi süreç belgeler ve fotoğraflarla anlatılmış; Gölcük’te Tarih adını taşıyan 2. Bölümde ise Gölcük’ün talebelik, esnaflık, sanatçılık, basın, spor ve belediyecilik tarihine yine belgeler, tanıklar ve fotoğraflarla yer verilmiştir.
Bu bölümün en önemli başlıklarından birini “Gölcük’te Hüznün Tarihi” oluşturmaktadır. Bu bölümde yer alan ve Türk Denizaltıcılık tarihinin en acı olaylarından biri olarak tarihe geçen Dumlupınar Faciası’nı ünlü Belgeselci Savaş Karakaş kaleme almış hatta kitap için bir de Belgesel hazırlamıştır. Ayrıca kitapta Yazlık Ilıcası, Kazıklı Kervansaray ve Servet-i Fünün Dergisi ve Gölcük ilişkisinin anlatıldığı özel bir bölümde bulunmaktadır.
Birbirinden değerli pek çok akademisyen, araştırmacı, sanatçı, basın mensubu ve medya dünyasının yakından tanıdığı belgeselcilerin birlikte hazırladığı Tarihte Gölcük- Gölcük’te Tarih kitabının editörlüğünü Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyelerinden Tülin B. Cengiz, Genel Koordinatörlüğünü Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral ve Gölcük Belediyesinden Fatih Bayram yapmışlar.

18 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR