KEV Kocaelispor’un borcu için binasını satışa çıkaracak

SATMAMAYA ÇALIŞACAKLAR Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV), dün Kocaeli yüksek Öğrenim Derneği’nde (KYÖD) Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirdi. Gerçekleştir...

SATMAMAYA ÇALIŞACAKLAR

Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV), dün Kocaeli yüksek Öğrenim Derneği’nde (KYÖD) Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen Genel Kurul’a KEV Başkanı Sefa Sirmen, İkinci Başkanı Zeynep Abidin Başlak ve vakıf üyeleri katıldı. Toplantıda Kocaelispor’un, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne olan yaklaşık 300 milyon liralık borcun ödenmesi için KEV’e ait Ömerağa Mahallesi, Şahabettin Bilgisu Caddesi numara 76’daki mülkünün satışı görüşüldü ve bu konuda vakıf yönetimine satış yetkisi verildi. Ancak vakıf, borcu mülk satmadan ödeyebilmenin yollarını arayacak.

 

‘KREDİ ÇEKERSEK BURS VEREMİYORUZ’

Divan Başkanlığı’nı Feridun Giray’ın üstlendiği Genel Kurul Toplantısı’nda, KEV Başkanı Sefa Sirmen Genel Kurul gündemine ilişkin konuştu. Sirmen, “Tesisin satış yetkisiyle ilgili bir faaliyetimiz şu anda yok. Bir kredi alınması ile ilgili de yetki almıştık. Bankadan kredi alarak belediyeye olan 270 bin lirayı ödeyelim demiştik. Mahkeme kararıyla ödeme çıkmıştı. Taksitlendirelim dedik olmadı. Kredi çektiğimiz zaman burs verme ihtimalimiz ortadan kalkıyor. O zaman eğitim vakfının amacı da kalkıyor. 3-4 sene burs vermeden faaliyetini sürdürmesi rahatsız etti bizi. Bulunduğumuz binayı toplantıdan toplantıya kullanıyoruz. Bunu değerlendirelim dedik. Belediyeye olan borcumuzu da kredi faizine boğulmadan öderiz diye o yetkiyi almak için burada toplandık” dedi.

 

‘KOCAELİSPOR’A ÜÇ YILDA 1 BUÇUK MİLYON ÖDEDİK’

Kocaelisporla ilgili konuşan Sirmen, “Kocaelispor’un ve bizim isteğimizle bir şeyleri elde edemiyoruz. İktidarın da desteğini almamız gerekiyor. Yani valinin, belediyenin de desteğini almamız gerekiyor. Bugüne kadar bu destek alınamadı. İnşallah yeni dönemde bu desteği alarak bu konuda çalışmalar yapabilir ve daha önceden aldığımız yetkiyi kullanmaya devam ederiz. Son üç yılda Kocaelispor’a yaklaşık 1 buçuk milyon civarında bir rakam yardımda bulunduk. Ancak bu yardımlar hiçbir zaman hiçbir yerde bilinmiyor, söylenmiyor” ifadelerini kullandı.

 

‘KOCAELİSPOR’A BELEDİYE DEĞER VERMİYOR’

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaelispor’a değer vermediğini savunan Sirmen,”Bu kulübü yok sayıyorlar. Biz Kocaelispor’a altın devrini yaşattık. Ama onlar hiçbir şekilde destek vermediler. Bu kulüp, kentin en önemli değeridir. 20 bin tane taraftarı bir araya getiren başka bir kulüp var mı Türkiye’de? Demek ki burada bir değer var. İzmitli çocuklar burada bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bu kulübe herkes sahip çıkmalıdır. Dolayısıyla hem Kocaeli Belediyesi’ne borcumuzu ödeyeceğiz hem de Eğitim Vakfı olarak burslarımızı ödemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

ÇEVREYLE İLGİLİ ÇALIŞACAKLAR

Toplantının dördüncü gündem maddesi ile ilgili de açıklamada bulunan Sirmen, “Çevreyle ilgili faaliyetlerde olmayı istememizin sebebi geri kazanımlara sahip olmak. Pek çok sanayi kuruluşlarından temas da var. Böyle bir vakfın faaliyetlerine ihtiyaç var. Çevreye de büyük bir katkı sağlamak söz konusu. Bunu da vakfın görevleri arasına koyalım. Çevreyle ilgili de çalışabilelim” dedi ve son maddeyle ilgili de “İki arkadaşımız vakfa önemli katkıda bulundu. Bunlardan biri iş adamı Harun Yıldızlı biri de Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan, mütevelli heyet olma arzusu vardı. Onların da üyeliklerini oylamayla gerçekleştirmiş olacağız” diyerek gündemi üyeleri açıkladı.

 

‘TESİSİ İTİBAR KAYBINA UĞRATIYORLAR’

Toplantıda söz alan Kocaeli Eğitim Vakfı Spor Tesisleri (Asia Royal Otel) İşletmecisi Kadir Kurt, “Burayı dört yıldır çalıştırıyorum. Orası bir çöplük halindeyken şimdiki haline getirdik. Bu tesiste her sene yaşadığımız bir şey var. Kocaelispor’un sezon açma dönemlerinde her sene tesislerin illegal olduğu, burasının Kocaelispor2un malı olduğu, kiraya nasıl verildiği, burada düğün yapılamayacağı gibi spekülasyonlar yaratılıyor. Ben bu gerçek olmayan söylemlerin, bu spekülasyonların artık yapılmasını istemiyorum. Bizim artık büyüme zamanımız. Biz orada her ay düzenli kirasını ödeyerek işletmecilik yapıyoruz. Kimsenin bizim Kocaelisporluluğumuzu eleştirme hakkı yok. İşletmemiz her yıl bu söylemler nedeniyle itibar kaybına uğruyor. Bunun artık yaşanmasını istemiyorum” dedi.

 

KARALAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

Kurt’un konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Tüm gündem maddeleri oybirliği ile kabul edildi. Toplantıda KEV’e ait mülkün satılması, çevre sağlık konusunda bakanlarla ve sanayicilerle girişimde bulunulması kararı alınarak CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ve Harun Yıldızlı’nın mütevelli heyeti üyeliği kabul edildi. Hilal GÜDÜCÜ

13 Haziran 2015 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR