Hibrit araçların artık üretilmesi gerekiyor

    Hyundai Assan Hanil Plastik Tampon Boyahanesi Plastik enjeksiyon, kapı paneli, boyalı tampon ve koltuk üretim hatları yatırımlarının resmi açılış...

 

 

Hyundai Assan Hanil Plastik Tampon Boyahanesi Plastik enjeksiyon, kapı paneli, boyalı tampon ve koltuk üretim hatları yatırımlarının resmi açılış töreni dün Asım Kibar Organize Sanayi bölgesinde gerçekleşti. Programa başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcıları Mustafa Guni, Şükrü Çakır, Aziz İnci, İzmit Kaymakamı Osman Kaymak,  Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Yangseok Ryu, Kibar Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kibar, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yönetim kurulu üyeleri Haluk Kayabaşı ve Temel Saka ve çok sayıda davetli katıldı.

“DIŞ TİCRET HACMİ HEDEFİ

YILLIK 10 MİLYAR DOLAR”

Açılış konuşması yapan Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Yangseok Ryu, depremden sonra 5 yıl üretimde zorlandıklarını, ancak şu an ikinci fabrikalarını hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını ve en iyi araç tedarikçisi olmak istediklerini belirtti. Ali Kibar, “Güney Kore ve ülkemiz arasında arasındaki dış ticaret hacmi mevcut 7 milyar dolar yıllık seviyeden kısa bir süre içerisinde 10 milyar dolara ulaşacağı beklenmektedir” dedi.

“HEDEFLERE ULAŞABİLİRİZ”

Ali Kibar, “Sadece Hyundai Assan için parça temin eden bir tedarikçi iken, 2005 yılı itibariyle birçok önemli araç üreticilerinin de tedarikçileri arasına katılmıştır. Bugün itibarıyla Assan Hanil, Kocaeli’nde 1100 kişilik dinamik kadrosu ile üretim yapmakta olup, kadın istihdamına son dönemde özellikle önem veren kuruluşlarımız arasına girmiştir. Gelecekte de bölge ekonomisini güçlendirmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

“UÇAKLARIN KOLTUKLARI BİZDEN”

Türk Hava Yolları ile birlikte, Türkiye’de uçak koltuğu imalatını gerçekleştirmek üzere ortak girişim şirketini 2012 yılında kurduğunu hatırlatan Kibar, “Bu şirketimiz, yerli uçak koltuğu üretimini gerçekleştirmiştir ve Şubat ayından itibaren THY bünyesindeki uçaklara, yerli üretilen koltukların entegresini yapmaya başlamıştır. Çalışan sayımızın güncel rakamlar ile 7 bin kişiye ulaştığını belirtmekten mutluluk duyuyorum” dedi.

“5 YÜZ İSTİHDAM SÖZ KONUSU”

Bakan Işık, “Sadece devletten devlete değil, halktan halka bir iletişim var. İlişkilerimiz köklü ama kalıcı olması için ticaretle bunları taçlandırmak lazım. 20 milyon dolarlık bir yatırım yolda. Ticarette bisiklete binmek gibi sürekli pedal çevrilmeli. 5 yüz yeni istihdam oluşuyor.  İstihdamı aynı zamanda bu kentin vekili olarak çok önemsiyorum” ifadelerini kullandı.

HİBRİT ARAÇ İSTEĞİ

Ülkemizde 157 Ar- Ge merkezi olduğuna dikkat çeken Işık, “Ar- Ge personel sayısı 50’den 30’a çekilince Ar- Ge merkezlerinin sayısı da artacak bu merkezlerde yapılacak çalışmaları 100 TL’yi buluyorsa bunların 40 TL’sini devlet geriye kalanının özel sektör karşılıyor. Hibrit araçların artık üretilmesi gerekiyor. Bu anlamda özel sektöre her türlü yardıma hazırız” diyerek bu konudaki isteğini de belirtti.

09 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR