Gebze’de evsel atıklardan elektrik üretilecek

Günlük ortalama 300 ton evsel atığın çıktığı Gebze’de çöpten elektrik üretilecek bir tesisin kurulmasına ilişkin araştırma çalışması başladı.Sanayi şe...

BÜYÜT

Günlük ortalama 300 ton evsel atığın çıktığı Gebze’de çöpten elektrik üretilecek bir tesisin kurulmasına ilişkin araştırma çalışması başladı.

Sanayi şehri Gebze’de sürdürülebilir bir çevre ve kentleşme bilinciyle proje geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi için çalışmalarına ara vermeden devam eden Belediye Başkanı Adnan Köşker, evsel atıklardan elektrik üretilerek ekonomiye kazandırılması için çalışma başlattı. Gebze Belediyesi tarafından uygulamaya konulan ve önemli aşamalar kaydedilen Geri Kazanım Projesi (GEKAP) ve kaçak moloz dökümüyle mücadele için uygulamaya konulan çevre ödüllü Alo Moloz hattından sonra, evsel atıkların işlenerek değerlendirileceği bir tesis için harekete geçen Başkan Köşker, fizibilite çalışmaları başlatılması için teknokrat ve kurmaylarına talimat verdi.

ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR
Merkezi Çin’de bulunan Sinova şirketinin Türkiye temsilcisi SCAŞ’ın genel müdürü Halim Tekkeşin ve ekibinden evsel atıklardan elektrik üretilecek tesise ilişkin brifing alan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Sanayi şehri Gebze’mizde sürdürülebilir bir çevre ve kentleşme için her türlü seçeneğe sıcak bakıyoruz, değerlendiriyoruz. 340 bin nüfuslu kentimizde çıkan günlük ortalama 300 tonluk evsel atığın değerlendirilmesine yönelik projeleri inceliyoruz. Evsel atıkların ekonomimize ve Gebze’mize kazandırılması için en uygun çalışma yöntemleri ve sistemlerine yönelik sunumlar alıyoruz. Yapılacak fizibilite çalışmalarına göre ilçemiz için en uygun ve doğru kararı vereceğiz” şeklinde konuştu.

EV ÇÖPÜNDEN ELEKTRİK ÜRETİLECEK
Sanayinin kalbinin attığı Gebze’de kurulacak bir katı atık işleme tesisinde 20 megabaytlık elektrik üretilmesinin mümkün olduğunu söyleyen SCAŞ Genel Müdürü Halim Tekkeşin, bu sistemin yenilenebilir enerji sistemlerine oranla daha fazla enerji tasarrufu sağladığına dikkat çekti. Tekkeşin, “Çevreye duyarlı ve sıfır çevre kirliliği öngören sistemimiz sayesinde evsel atıklar değerlendirilmiş ve ekonomiye kazandırılmış olacak. Kurulacak tesis öncesi Gebze için yapılacak çöp analizlerine göre uygulanacak sisteme karar verilecek” dedi. Genel müdürün gerçekleştirdiği sunumun ardından Başkan Köşker, çevresel faktörlerin de içerisinde yer aldığı kapsamlı bir rapor hazırlanması ve incelemesi için kurmaylarına talimat verdi.

28 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR