Vali’den madencilere uyarı

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, büyük bir çevre sorununa neden olan maden işletmecilerini uyardı “Ruhsatlara ve ÇED sürecine uyulacak. Çalışması biten ye...

BÜYÜT

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, büyük bir çevre sorununa neden olan maden işletmecilerini uyardı “Ruhsatlara ve ÇED sürecine uyulacak. Çalışması biten yerlerin rehabilitasyonu gerçekleştirilecek”

Kurulu olduğu bölgede çevre kirliliği yaratan, insan yaşamını olumsuz anlamda etkileyen maden işletmeleri, bundan böyle Mahalli Çevre Kurulu Kararları’yla denetime tabi tutulacak. İlimizde bulunan 54 taş, kum ve kireç ocağı artık daha sıkı denetlenecek. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda taş ocakları, kum ocakları ve kireç ocakları yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Topaca dışında Vali Yardımcısı Mustafa Guni, Vali Yardımcısı Dağıstan Kılıçarslan, Özel İl Genel Sekreter Vekili Burhan Eres ve Çevre Müdürü Mustafa Yılmaz katıldı.

BÜYÜK EKSİKLİKLER VAR
Toplantı başkanlığını yapan Vali Topaca, “Tek taraflı oldu bittiye getirmek istemiyoruz. Mahalli Çevre Kurulu Kararları’nı bu ayın sonuna yetiştirmeyi planlıyoruz. Bu işletmelerin denetiminde gözümüze çarpan çok büyük eksiklik ve yanlışlıklar var. Çalışma yapılan ocaklarda yetkili bulamıyoruz. Ruhsatı iptal olmuş ya da ruhsatının sınırlarını aşmış işletmeler var. Bu işletmelerin birçoğu yerleşim yerlerine yakın. Yerleşim yerine yakın olan yerlerde toz bulutu yaşayanları rahatsız ediyor. İzin alınan konuların dışında üretim yapan yerler var. Emisyon izinlerini almayan yerler var” dedi.

İŞLETMELER ÇED’E UYGUN OLACAK
“İşletmeler ruhsatta alınan izinlere uygun hareket edecek” diyen Vali Topaca, “Tonaj aşımı yapan işletmelere, ruhsata uygun hareket etmeyen yerlere ceza kesilecek. Çalışması biten yerlerin rehabilitasyonu gerçekleştirilecek. Tüm işletmeleri ÇED’de belirtilen kurallara uygun işletmeler haline getireceğiz. İlimizde 54 tane taş, kum ve kireç ocağı mevcut. Bu işletmelerin sıkıntılarını çözmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu. Vali Topaca’nın yaptığı açıklamalardan sonra ocak işletmecileri şikayetlerini dile getirdi. Bazı işletmeciler organize sanayi isterken bazı işletmeciler bu fikre karşı çıktı. İşletmecilerin ortak şikayeti ise haksız rekabet ve kesilen cezalar oldu.

07 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR