İzmitli yapımcılar belgesel çekecek!

Böyle önemli bir belgeseli hazırlama işini alma başarısını gösteren Sanatsal Medya Yapım 1995 yılından beri İzmit’te hizmet vermektedir. Belgeselin Y...

BÜYÜT

Böyle önemli bir belgeseli hazırlama işini alma başarısını gösteren Sanatsal Medya Yapım 1995 yılından beri İzmit’te hizmet vermektedir. Belgeselin Yapımcılığını Sanatsal Firması sahibi Sezai Uzuner ve Nail Baki’nin gerçekleştireceği belgeselin yönetmenliğini Bülent Doruker üstlenecek ve prodüksiyon ise Digital Film Akademi tarafından gerçekleştirilecektir.

 

TRT tarafından TRT 1, TRT Belgesel ve TRT International kanallarında yayınlanacak bu belgesel toplam İngilizce ve Türkçe olmak üzere 6 bölüm olarak Yeniçeri Ocağının kuruluşundan yok edilişine kadar olan sürece ışık tutacak bir tarihsel proje olarak tasarlandı. Yeniçeri Ocağında yaşanan süreçler kesitler halinde akarken bir yandan sesli bir şekilde anlatılacak, aralarda bazı önemli hadiseler Cüneyt Arkın, Cemal Hünal vb. sanatçıların rol alması ile canlandırılacak, akış aralarında uzmanların ve tarihçilerin görüşleri sunulacaktır.

 

Senaryosu Nail Baki tarafından yazılan bu Belgesel içerisinde toplam 120 dakikalık tarihsel önemli olayların canlandırmaları gerçekleştirilecek, bu canlandırmalar için yapılacak çekimlerde yerli yabancı 150 civarında oyuncu ve teknik eleman görev alacaktır.

 

Yatırım bütçesi toplam 300.000 Euro olan belgesel için uzun zamandır süren hazırlıklarının tamamlanması ile muhtemelen 15 Ekimde çekimler başlayacaktır. Çekimlerin bir kısmının yurt dışında bir kısmının da Seka Plato, Rüstem Paşa Medresesi, Yedikule Hisarı gibi farklı mekanlarda gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.  Çekimlerde öncelikle İzmitli oyuncular kullanılacak,  Sponsorluk konusunda yerel firmalara ve kurumlara öncelik tanınacaktır.

 

Sanatsal Firması Sahibi Uzuner, “Belgesel çekimleri tamamlanması ile işin bitmeyeceğini, İzmit hem oyuncu yetiştirmek hem de geleneksel savaş sanatlarının (okçuluk, kılıç, at binme vb.) gençlerimize öğretilmesi için sürdürülebilir kurslar açılacağını belirtti. Bunun yanında  Seka Platonun bir fırsat olduğunu, kentimizin “Sanayi kenti İzmit’ten kültür kenti İzmit’e” dönüşmesi amacı ile sinema konusunda merkez olması gerektiğini söyledi.

01 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR