“AKP halkı kandırdı”

ÖDP’nin düzenlediği sağlık panelinde konuşan TTB delegesi Güray Kılıç, AKP hükümetinin hayata geçirdiği Sağlıkta Dönüşüm Programı ile halkı kandırdığı...

BÜYÜT


ÖDP’nin düzenlediği sağlık panelinde konuşan TTB delegesi Güray Kılıç, AKP hükümetinin hayata geçirdiği Sağlıkta Dönüşüm Programı ile halkı kandırdığını ve vaat edilenin aksine insanların artık daha fazla sağlık harcaması yaptığını söyledi

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İl Örgütü, önceki akşam “Türkiye’de Sağlığın Durumu” konulu panel düzenledi. Eğitim-Sen Kocaeli Şube binasında düzenlenen ve Kocaeli Üniversitesi’nden öğretim görevlilerinin yanı sıra Eğitim-Sen ve ÖDP’den çok sayıda kişinin katıldığı panelde, Türk Tabipleri Birliği Üst Kurul Delegesi Patolog Güray Kılıç ile Kocaeli Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Murat Harata konuşmacı olarak yer aldı.

SOYGUN DÜZENİ GELDİ
Panelin açılışında konuşan ÖDP İl Başkanı Osman Bahçeci, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu. AKP’nin saldırgan bir üslup ile toplumu maniple ettiğini dile getiren Bahçeci, iktidarın oylarını ise sağlıkta reformlar yaptıklarını söyleyerek aldığını ifade etti. İşin özünde hükümetin sağlıkta soygun düzeni getirdiğini söyleyen Bahçeci, “Sağlıkta cebimizden ciddi miktarda paralar çıkmaya başladı. Bu konuda toplumda artık bir direnç başladı” dedi.

SAĞLIK KAVRAMI BİLİNMİYOR
Panelistlerden Türk Tabipleri Birliği Üst Kurul Delegesi Patolog Güray Kılıç ise, Türkiye’de insanların sağlık kavramını bilmediklerini ifade etti. Kılıç, “İnsanlar hasta olmadan sağlık kurumlarına gitmiyor. Aslında sağlık denen şey beden ve ruhen iyi olmaktır. Sadece tedavi hizmetleri, sağlığın bir kısmını oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

HEPİMİZ KANDIRILDIK
Toplumdaki bu algının AKP’nin işine yaradığını söyleyen Kılıç, “AKP, değişmek mecburiyetinde olan bir sistemi hazır buldu ve bir Dünya Bankası projesi olan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı hayata geçirdi. Bu programın temel amacı sağlığı sektör haline getirmek ve harcamaları artırmak. Bize yalan söylediler. Genel Sağlık Sigortası (GSS) toplumun tümünü ve tüm sağlık harcamalarını kapsayacaktı, hekimin eli halkın cebinden çıkacak, özel ve kamu hastanesi gözetmeksizin, sigortalılar rahatça yararlanabilecekti. Fakat kandırıldık. GSS toplumun tümünü kapsamıyor. Kayıt dışı çalışanlar, işsizler, 18-25 yaş arası okumayan çocuklar, emeklilikte yaşa takılanlar ve prim borcunu ödeyemeyenler GSS’den yararlanamıyor” dedi.

SGK PARA KAZANIYOR
Günümüzde kamu hastanelerinin şirketler gibi çalıştığını kaydeden Kılıç, SGK’nın iyi miktarlarda para kazandığını ve katkı katılım payı adıyla verilen paraların kurumun kasasına girdiğini sözlerine ekledi. Daha sonra konuşan SES Şube Başkanı Murat Harata ise, çevre hava kirliliğine dikkat çekerek, Kocaeli’de sağlık kurum ve çalışanları hakkında sayısal bilgiler verdi. İlimizde bulunan otoyollar ve ağır sanayilerin çevreye, havaya ve dolayısıyla insan sağlığına zarar verdiğini dile getiren Harata, “Bu şehirde yaklaşık 1 milyon 675 bin kişi yaşıyor. Her gün artan insan sayısı ve sağlıkta iyileşmeyen sorunlar gelecekte büyük problemlere yol açabilir. Sanayi Odası’na bağlı 300 sanayi kuruluşu var. Ülkenin en büyük 100 sanayi kuruluşundan 18’i Kocaeli’de” dedi.

9 KAMU HASTANESİ VAR
2013 yılının ilk 6 ayının verilerine göre, Kocaeli’de 9 kamu hastanesi olduğunu dile getiren Harata, bu hastanelerde 2 bin 196 yatak ve 67 bin 693 yatan hasta olduğunu söyledi. 14 özel hastanenin bulunduğunu kaydeden Harata, “Bunlarda 870 yatak ve 32 bin 653 yatan hasta var. Yani kamuda bir yatağa düşen hasta sayısı 31 iken özel hastanelerde bir yatağa düşen hasta sayısı 36” diye konuştu.

02 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR