CHP’DE KONGRE BİTTİ, LİSTELERİN YANKISI SÜRÜYOR

34. Olağan Kongresini önceki gün tamamlayan CHP Kocaeli İl Örgütü’nde partililer Yalçın Kuşkan’ın elde ettiği başarıyı şimdiden unuttu. Gözler Yalçın...

BÜYÜT

34. Olağan Kongresini önceki gün tamamlayan CHP Kocaeli İl Örgütü’nde partililer Yalçın Kuşkan’ın elde ettiği başarıyı şimdiden unuttu. Gözler Yalçın Kuşkan’ın oluşturduğu yönetim listelerine çevrildi. Hem il kurulu listesi hem de kurultay delege listesi partililerin yoğun eleştirilerine maruz kaldı


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) uzun zamandır merakla beklenen ve eski ile yeninin rövanşı olarak adlandırılan 34. Olağan İl Kongresi önceki gün tamamlandı. Kongreyi, CHP İzmit İlçe Örgüt seçimlerinde desteklediği aday Hüseyin Erol’un seçim kaybettiği ekibe karşı dik durarak mevcut il başkanı Yalçın Kuşkan kazandı. Kuşkan’ın seçim kazanmasında en büyük etkenlerden biri de kuşkusuz eski milletvekili Hikmet Erenkaya’ydı.
118 OY FARK ATTI
İzmit ilçe örgüt seçimlerinde Hüseyin Erol’un karşısına aday olarak çıkan ve seçimleri kazanan Selman Yıldırım’a destek veren Hikmet Erenkaya’yı kendi tarafına çekmeyi başaran Yalçın Kuşkan seçimleri 118 farkla kazandı. Erenkaya’nın desteğini alan Yalçın Kuşkan’ın karşısında, ilk defa bir seçimde açıkça taraf olduğunu belirten partinin muhalif isimlerinden eski milletvekili Sefa Sirmen, İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, Yaşar Sönmez, Rıdvan Alkan büyük bir mağlubiyet yaşadı.
ERENKAYA LİSTELERDE GÜÇLÜ
Kongre süresince oldukça rahat olan Yalçın Kuşkan listeler açıklandığı sırada az da olsa sıkıntı yaşadı. Kuşkan yönetimine aldığı ve almadığı isimlerle, belirlediği kurultay delegeleriyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Kuşkan’ın, Hikmet Erenkaya’ya çok fazla taviz verdiği, Erenkaya’nın il yönetiminde, İzmit ilçe örgütünden çok daha güçlü olduğu parti kulislerinde en çok konuşulan konular arasında yer aldı. Öte yandan Yalçın Kuşkan’ın kemik kadrosunun dağılması da eleştirilere sebep oldu.
ÇEKİRDEK KADRO DAĞILDI
Partililerin en büyük sıkıntılarından biri de Kuşkan’ın atanmış yönetiminde yer verdiği ve çekirdek kadro olarak adlandırılan dar ekibin dağılmış olmasıydı. Kuşkan’ın yakın çalışma arkadaşlarının çoğu yönetime ya kendi isteğiyle girmedi ya da giremedi. Yönetime kendi isteğiyle tekrar girmeyen isimler arasında Hüseyin Erol, Yavuz Ulugün ve Haşmet Belen ve Kemal İlter yer aldı. Hüseyin Erol’un etik davranmak adına yönetime girmediği öğrenilirken Haşmet Belen KYÖD başkanlığına seçildiği, Yavuz Ulugün ise işlerinin yoğunluğu dolayısıyla yönetime girmek istemedi.
KEMAL İLTER YÖNETİMDE YOK
Yalçın Kuşkan yönetim konusunda en büyük sıkıntıyı Derince’de yaşadı. Derince örgütüne isim önermesi için danışan Yalçın Kuşkan, yakın çalışma arkadaşı Kemal İlter’le birlikte ikinci bir isim de önerilince karar vermekte sıkıntı yaşadı. Yönetimin en çalışkan isimlerinden biri olan Kemal İlter’in yönetime alınmaması tepkilere neden oldu.

KURULTAY DELEGELERİNE TEPKİ
Kurultay delege listesiyle de eleştiri oklarının hedefi haline gelen Yalçın Kuşkan özellikle listeye yazdığı genç ve kadın isimlerle tepki çekti. Partililer kulislerde; “Siyasi geçmişi ve siyasi bilgisi yetersiz, sadece kimi akraba ilişkilerinden ötürü listelere yazılan isimler oldukça yanlış. Hem gençlerde hem de kadınlarda kurultay delegeliğini hak eden, siyasi geçmişi ve siyasi bilgisi, eğitim düzeyi belirli seviyelerde kişiler var. Bu isimlerin listelere yazılmaması talihsiz” ifadeleriyle Kuşkan’ı eleştirdi.
ÇİZİK YİYEN İSİMLER
Kuşkan’a yapılan eleştiriler seçim sonuçlarında da kendini gösterdi. Yalçın Kuşkan’ın kurultay delege listesinde birçok isim çizik yedi. Çizik yiyen isimler arasında Sedat Tüze ve Fahri Örengül öne çıktı. Öte yandan listelerde genç ve kadın kotasından listeye giren Ayşegül Karadeniz ve kadın kotasından listeye giren il kadın kolları başkanı Fatma Gediksiz’e de tepki geldi. Fatma Gediksiz’in listeye girmesine içerleyen isimler arasında eski milletvekili adayı Ehlinaz Torun ve çok sayıda partili kadın yer aldı.
SİRMEN’E TEPKİ
Seçim kazanmak için birçok kesime yönelik bir yönetim kurulu listesi oluşturan Yalçın Kuşkan’dan sonra kongrede eleştirileri üstüne çeken bir diğer isim de eski milletvekili Sefa Sirmen’di. Sirmen hem taraf olmasıyla hem de genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun salona girmesi sonrasında ekibiyle birlikte salonu terk etmesiyle tepki topladı. Genel başkanın kendisini öven konuşması sırasında salonda bulunmayan Sefa Sirmen aldığı seçim yenilgisi sonrasında sessiz sedasız salondan ayrıldı.
SELMAN YILDIRIM
NE YAPACAK?
CHP tepkilerle, eleştirilerle, özellikle de genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na rağmen salonu dolduramamasıyla 34. olağan il kongresini tamamladı. Kongre muhalif olarak adlandırılan eski yönetim anlayışıyla hareket eden Sefa Sirmen, Selman Yıldırım, Rıdvan Alkan, Yaşar Sönmez cephesi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişim rüzgarıyla birlikte partideki yerini alan Yalçın Kuşkan ve Sefa Sirmen’e karşı duran Hikmet Erenkaya arasında geçti. Şimdi gözler seçimlerde taraf olan İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım’a ve yönetim listesini kendi isteğiyle oluşturamayan Yalçın Kuşkan’a çevrildi. İlerleyen günlerde iki soru cevap bulacak; “Selman Yıldırım istifa edecek mi?”, “Yalçın Kuşkan kendi arzusu dışında şekillenen yönetimle başarılı olabilecek mi?”


“İYİ BİR SONUÇ ELDE ETTİK”
Yalçın Kuşkan:
Benim için en sevindirici tarafı sağlıklı ve barış içinde, demokratik bir seçim süreci yaşadık. 6 adaylı, 2 adaylı, tek adaylı kongreler oldu. Hepsi büyük bir olgunluk içerisinde tamamlandı. Kimsenin kimseye kötülük etmediği bir kongre süreci tamamlanmış oldu. Dün yaşadığımız kongrede seviye yüksekti. Demokratik bir yarış oldu. İlçelerden gelen il delegeleri oylarını kullandı ve sonucu aldık. CHP delegasyonu ve partilileri hep dışarıdaydı. Sekapark’a kadar inmişlerdi. Bilindiği üzere bizim partililerimiz kendi arasında değerlendirme yapmayı sever. Kulislerin mesafesi artınca salon az da olsa boş göründü fakat genel başkanımızın geldiğini haber aldıklarında salona koştular ve salon doldu. Güzel bir süreçte, iyi bir sonuç elde ettik. Artık hedefimiz yerel seçimler.

“ERENKAYA’YA KIRGINIM”
Servet Alpaslan:
Seçim demokratik ortamda geçti. Bir şey beni üzdü. Yalçın bey de bu konuda sıkıntılıdır. Birilerinin adamı olarak lanse edilmemiz bizi çok üzdü. Bu kentte beni Hikmet bey çok iyi tanır. Kimsenin adamı olmayacağımı Hikmet bey iyi bilir. Kendisine konuşmasından dolayı kırıldım. Sadece seçim almak için yapılan konuşma beni üzdü. Bunun dışında demokratik seçim oldu. Saygılıyız. Biz bugün CHP’li olmadık. Çok eskiden beri bu partinin içindeyiz. CHP’nin asıl sahiplerinden biriyiz. Parti içerisinde herhangi bir görev verilirse, ben göreve hazırım.

“BAŞARILAR DİLİYORUM”
Selman Yıldırım:
Seçimlerimiz sona ermiştir. Başkanımıza başarılar diliyorum.

“ARTIK UZAKTAN KUMANDA İLE SİYASET YAPMAK YOK”
Hikmet Erenkaya:
Yaşadığımız parti içi bir yarıştır. Bu yarış artık bitti. Örgütle ve halkla iç içe olmak artık öne çıktı. Herkes bunu görmeli ve bunun farkına varmalı. Artık CHP’de uzaktan kumanda ile siyaset yapmak yok. Partinin içine girmeden, telefonla, dışarıdan parti yönetilemez. Güzel bir kongre yaşadık. Tüzük gereği bir arkadaşımız başkanlık ile görevlendirildi. Bu süreçte kazanan veya kaybeden yok. Birlikte hareket edecek ve partimizi yerel seçimlerde yeniden iktidara taşıyacağız. Sefa Sirmen’in telefonlarına gün boyu ulaşılamadı.

CHP’DE KONGREYE KARTEPE, BAŞİSKELE KARAMÜRSEL TAM KADRO KATILDI

34.Olağan İl Kongresini önceki gün tamamlayan CHP’de 556 il delegesinin oy kullanması dikkat çekti. 612 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 58 delege oy kullanmazken hazirun cetveline 36 delege imza atmadı. 22 delege hazirun cetveline imza atarak kongre salonundaki yerini almasına rağmen oy kullanmadı. Doğal delegeler (Disiplin kurulu üyeleri) ile Kartepe, Başiskele ve Karamürsel ilçe delegeleri kongreye eksiksiz katılım gösterdi. N Uğur ENÇ

İşte ilçe ilçe hazirun cetveline katılmayan il delegelerin isimleri;

Gölcük
Güner Aydın
Türkan Çimen

Çayırova
Zehra Gündoğan
Sinan Tohumcu

Darıca
Taner Balcı
Yurdagül Çağdaş
Gülfiye Gök
Orhan Kaya
Zeynep Kayıkçı
M.Kemal Pelit
Güler Polat
Dilek Ülger
Rüstem Yıldırım

Derince
Ayten Çiçek

Kandıra
Dilek Ateş
Gülay Erol
Gamze Savur.

Körfez
Hediye Arslan
Sevgi Karakaya
Türkan Gaygusuz
İhsan Öztürk
Bülent Yıldız,

Dilovası
Salih Gün

Gebze
Necati Çetin
Murat Erkan
Rıza Eroğlu
Sevdane Gülçakır
Hasan Kuşoğlu
Zehra Sungur
Ağa Yılmaz
Aygül Yurtseven

İzmit
Şehriban Bekçi
Nesrin Cansever
Sedat Çakır
Osman Ender Ertürk
Bedri Yecan04 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR