KENTKONUT’tan açıklama geldi

Bahse konu Çınarlıkent ve Tuana 2. Etap konut inşaatının ihalesi hasılat paylaşımı usulüyle yaptırılmak üzere ulusal ve yerel iki gazetede ilan edilm...

BÜYÜT

Bahse konu Çınarlıkent ve Tuana 2. Etap konut inşaatının ihalesi hasılat paylaşımı usulüyle yaptırılmak üzere ulusal ve yerel iki gazetede ilan edilmiştir. Çınarlıkent Konutlarının ihalesine bir.“Tuana Evleri 2.Etap ihalesine ise iki istekli teklif vermiştir. Ancak Tuana 2. Etap ihalesi için tekil veren firmalardan biri ihale için şartnamede belirtilen yeterlilik koşullarım taşımadığı için pazarlığa davet edilememiştir.

Ayrıca söz konusu haberde Yıldız Konutları inşaatının ihalesinin de sonradan Haldız İnşaata verildiğinden bahsedilmişse de Yıldız Konutları Projesi ile ilgili olarak yapılan ihale yargıya intikal etmiş bir husustur. Yargılama halen devam etmektedir ve verilmiş nihai bir karar da yoktur, yargılama süreci devam ederken bu husus ile ilgili haber yapmak gazetecilik etiğine uygun değildir.

Haberde Çınarlıkent Konutlarının ihalesine tek firmanın katıldığı, diğer firmaların ihaleye nasılsa Haldız inşaat alır kanaati ile boşuna masraf yapmamak için girmediği, rekabet koşulunun oluşmadığı halde ihalenin Haldız İnşaata verildiğinden söz edilmiştir. Haberde rekabet koşulları oluşmadan ihalenin verildiğini iddia edilmiştir, ancak bu ihale kamu ihale kanuna tabi olarak yapılmış bir açık ihale değildir. Zira hasılat paylaşımı usulü ile daire paylaşımı şeklinde yapılmış bir ihale olması karşısında ihale kanunun hükümlerine tabi değildir. Yapılan haberde bu teknik husus da göz ardı edilmiştir. Gerekli ilanlar yapılmasına karşın da bu ihaleye tek firma katılmıştır. Teklifini uygun olması karşısında da sözleşeme imzalanmıştır.

Tuana Evleri 2. Etap'ın ihalesine gelince haberde, ihaleye iki firmanın katıldığı, bunlardan birinin Haldız İnşaat olduğu, diğerinin Mustafa Ekşi-Yavuz Dekorasyon ortaklığı olduğu, Tuana 1. Etap Evlerinin Mustafa Ekşi'nin ortağı Recep Ekşi'nin yaptığını, ancak Haldız İnşaatın buna rağmen ihaleye girdiğini, bu durumun camia da hoş karşılanmayan bir durum olduğu, belirtilmiştir. Ancak Tuana 1. Etap evlerinin Mustafa Ekşi'nin diğer ortağı Recep Ekşi tarafından yapılıyor olması sebebi ile Haldız inşaatın ihaleye girmemesi gerektiği yönündeki haberin hukuki bir değeri yoktur. İhale ilan edilmiş ve istekliler arasında değerlendirme yapılmıştır. İhale yapılmaksızın Tuana 1. Etap'ın inşaat işinin yapan şirkete 2. Etap'ın işinin verilmesi tabi olduğumuz hükümler gereğince mümkün olmadığı gibi etik de değildir. Tuana Evleri 2. Etap ihalesi de hasılat paylaşımı usulü ile daire paylaşımı şeklinde yapılmıştır. İhalenin ilanı üzerine ihaleye 2 firma katılmıştır. Ancak isteklilerin teklifleri teklif alma komisyonu tarafından değerlendirildiğinde Yavuz Dekorasyon İnş. Tic. Ltd. Şti.'nin iş deneyim belgesi Teklif alma şartnamesinde istenildiği üzere Yapım işlerinde Benzer İş Grupları Tebliğinde yer alan Bil grubu işler içinde olmadığı tespit edilmiştir. İş bu sebeple de teklif alma şartnamesine göre ortaklardan birinin (Yavuz Dekorasyon) iş deneyim belgesinin yeterli olmaması sebebi ile teklifi uygun bulunmamıştır. Pazarlığa da bu sebeple Mustafa Ekşi ve Yavuz Dekorasyon ortaklığı davet edilememiştir. İhale teklifinde %27 idare payı teklifi veren Haldız İnşaat ise pazarlıkta teklifinin %30 idare payına çıkarmış ve teklifin idarece uygun bulunması neticesinde de sözleşme Haldız inşaat ile akdedilmiştir. Tüm süreç sözleşme ve şartnamelere uygun bir biçimde yürütülmüş olup kanuna aykırı bir yön de bulunmamaktadır.

Tüm Kocaeli kamuoyunun bildiği gibi Kent Konut A.Ş., iştiraki bulunduğu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin güçlü desteğiyle tüm Türkiye'ye örnek olacak nitelikte bir Kentsel Dönüşüm çalışması yürütmektedir. Basit bir araştırmayla, öğrenilebilecek bu gerçekleri görmezden gelerek yapılan haberler şirketimizin itibarsızlaşmasına sebep olacaktır. İhale süreci ile ilgili tüm hususlar sözleşme, şartname, ihale dokümanına ve kanunlara uygun bir biçiminde gerçekleştirilip tamamlanmıştır. Şirketimiz tarafından Haldız İnşaata menfaat sağlandığı yönündeki bu gerçek dışı haberi de yukarıda ayrıntılı bir biçimde izah ettiğimiz üzere kabul etmiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Kent Konut İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Vekili Av. ÖZLEM ÖZTÜRK ÇALIŞKAN

31 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

AKYILDIZ - MACİT BEY ALDIĞI TÜM İŞLERİ BAŞARI İLE BİTİREN İŞ ADAMI BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUZ

Yanıtla . 0Beğen 31 Aralık 17:33
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR