Asker Çeşmesi’nden ilk suyu doğan içti

İzmit Belediyesi tarafından 28 Haziran Mahallesi Bahariye Caddesi üzerindeki asker çeşmesinde yapılan yenileme çalışmaları tamamlandı. Belediye Başkan...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi tarafından 28 Haziran Mahallesi Bahariye Caddesi üzerindeki asker çeşmesinde yapılan yenileme çalışmaları tamamlandı. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, çalışmaların tamamlandığı asker çeşmesinde incelemelerde bulundu.

Birkaç ay öncesine kadar çevresiyle harabe halindeki asker çeşmesinin bölge için ayrı bir manevi değerinin bulunduğunu söyleyen Başkan Doğan, “70-80 yıllık geçmişi olan asker çeşmesinin içinde bulunduğu duruma gönlümüz razı olmadı. Tıpkı Tepeköy Mahallesi’ndeki Özbek çeşmesinde olduğu gibi burasını da yeniden düzenlemeye karar verdik. Yapılan çalışma ile ortaya çok güzel bir eser çıktı. Eskiden Cephanelik bölgesinde askeri birlik vardı. Askerler buradan gelip geçerken bu çeşmeden su içerlermiş. Artık Cephanelik bölgesinde askeri birlik kalmadı. Eski anıların yaşatılması bakımından da yapılan çalışma ayrı bir anlam taşıyor “ dedi.

ASKER FİGÜRÜ
Doğan, yaz kış kurumayan kaynak suyunun aktığı çeşme başına asker figürlerinden oluşan rölyef konulmasının projeyi daha da anlamlı hale getirdiğini sözlerine ekledi. Yeniden düzenlenen çeşmeden ilk suyu da Başkan Doğan içti. Asker Çeşmesi’ndeki incelemelerde Belediye Meclis üyesi İbrahim Elgin ile Mehmet Ali Paşa Mahalle Muhtarı Mehmet Kanpara da yer aldı.

13 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR