Fındıkzade Yurdu onarılmalı, yurt olarak kullanılmalı

KYÖD Yönetim Kurulu Başkanı Haşmet Belen ve yönetim kurulu üyeleri dün KYÖD binasında düzenledikleri kahvaltı ile Fındıkzade Yurdunun satışa sunulması...

BÜYÜT

KYÖD Yönetim Kurulu Başkanı Haşmet Belen ve yönetim kurulu üyeleri dün KYÖD binasında düzenledikleri kahvaltı ile Fındıkzade Yurdunun satışa sunulmasıyla ilgili olarak basın açıkmlamasında bulundu
KYÖD Yönetim Kurulu Başkanı Haşmet Belen, KYÖD Başkan Adayı Hakan Tanta ve yönetim kurulu üyeleri Mustafa Küpçü, Semra Başlak, Yavuz Ulusoy, Cemal Bade ve Başar Değerli’nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda öncelikle Fındıkzade Yurdu onarılmalı ve yurt olarak kullanılmalıdır önergesi masaya yatırıldı.
ÖĞRENCİLER İÇİN BARINAKTI
KYÖD Yönetim Kurulu Başkanı Haşmet Belen, “Fındıkzade Öğrenci Yurdu 60’lı yılların sonlarında KYÖD üyelerinin çabaları ile Kocaelili Öğrencilerin yükseköğretim tahsili için İstanbul’a gittiklerinden kalacak yer sağlanması düşüncesinden yola çıkarak yaptırılmıştır. Öncelikle temel bir gerçeği ifade edelim; Fındıkzade Öğrenci Yurdu KYÖD’ün mülkü değildir, tapu kayıtlarından da malik olarak geçmemiştir” dedi.
MANEVİ HAKKIMIZ VARDI
Belen, “ KYÖD’ün maddi katkılarıyla ilgili de geçmişten elimizde kalan yazılı belge bulunmamaktadır. Fakat yazılı kaydın bulunmaması üyelerimizin 60’lı yıllarda gösterdiği özverili çabanın neticesi olarak en azından manevi hakkımız olduğunu değiştirmez. Bugün bile bu yurdun KYÖD’e atfedilmesinin muhtemel sebebi bu manevi katkıdır. İzah edildiği üzere 60’lı yılların sonunda Kocaeli İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan yurt binası aslında bir tercih ve fedakarlıktır. Kısıtlı bir kamu kaynağının önemli bir kısmı üniversite öğrencilerinin barınmasına ayrılmıştır” dedi.
ONARILMALI, YURT
OLARAK KULLANILMALI
Belen, “O zamanki İl Özel İdaresi bu kaynağı ihtiyaç duyulan Orta ve Lise Öğretimine ayırabilirdi. Bu tercih ve devamında gelen uygulamanın bir ağırlığı ve anlamı vardır. Bugünde buna saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Öncelikle o bina onarılmalı ve yurt olarak kullanılmalıdır. Eğer binanın satışı bir zaruret ise bedeli ile yeni bir yurt kazanılmalıdır. Bu dahi mümkün olmaz ise satış bedelinin kalıcı bir esere yatırılması ve getirisi ile üniversite öğrencilerine burs verilmesi düşünülebilir” dedi.

Satış Kararı Alınmıştır
Belen” İl Genel Meclisinin bu süreçte önce yurdun kiralanması kararını aldığı, kararın devamı ve gereği olarak ihale sürecini başlattığını bilmekteyiz. Bu süreç devam ederken ve katılım için son gün geçmeden yeni bir düzenlemeye girilmiş ve satış kararı alınmıştır” dedi. KYÖD yönetim kurulu üyeleride Cemal Bade ise “Kocaeli’de 60 bin öğrencili bir kurum. Buradan elde edilecek gelirler ile aydın gelecekler elde edilebilir. Bizim asıl hedefimiz okuyamayan öğrencilerimizin eğitimlerini en güzel şekilde tamamlatmak. Bu hayatta her şey olunabilir. Fakat adam olunmazsa, bütün insanları hiçe sayarsınız demektir. Bunun takibini de vicdanınıza bırakıyorum” açıklamasında bulundu.

11 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR