Toplu taşıma araçları engelli vatandaşlara uygun olmazsa...

Engelli vatandaşların kullanımına uygun olmayan otobüs, minibüs ve dolmuşlar için dün son gündü. Vatandaş şikayetçi olursa 336 bin toplu taşıma aracı...

BÜYÜT

Engelli vatandaşların kullanımına uygun olmayan otobüs, minibüs ve dolmuşlar için dün son gündü. Vatandaş şikayetçi olursa 336 bin toplu taşıma aracı trafikten men edilebilir.

Kocaeli’de bulunan tahmini 30 bin bedensel engelli vatandaş kamu binalarını, otobüs ve minibüsleri rahatça kullanamıyor. 7 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren Özürlüler Kanunu’nun Geçici 3. Maddesi engelliler için önemli düzenlemeler içermekteydi. Bu düzenlemelerde toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişebilirliğine uygun olması için gereken tedbirlerin alınması mevzubahisti. Düzenlemede tanınan yedi yıllık süre tam bir yıl önce doldu.

KOMİSYON BEKLENİYOR
Ulaşım Daire Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 7 Temmuz 2005’te yürürlüğe giren kanun sürekli ertelendi. Sürecin Temmuz sonuna kadar beklenmesi konusunda da hatırlatmada bulunan Ulaşım Daire Başkanlığı valiliğin komisyon oluşturup takip etmesi gerektiğini fakat ortada hâlâ bir komisyon olmadığını belirttikten sonra, herkes tarafından bu komisyonun kurulmasının beklendiği söylendi. Toplu taşıma araçları satın alanları da uyararak rampalı araçlar alınması gerektiğini söyleyen daire başkanlığı engele uygun araçlar için sürekli talep ve şikayet olduğunu belirtti.

45 ADET ENGELLİ ARACI ALINMIŞ
Kocaeli’ye 2 sene önce Büyükşehir Belediyesi tarafından 45 adet engelli vatandaşların kullanımına uygun araç alındığının da altını çizen daire başkanlığı konuya ilişkin fazla bilgi sahibi olmadıklarını da ekledi. Alınan bilgiye göre önümüzdeki bir ay içinde de engellere uygun 10 adet araç daha alınacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 sene önce alınan 45 adet araç ise Kocaeli geneline ve merkez hatlara çalışmakta.

DIŞARISI ENGELLİLER İÇİN UYGUN DEĞİL
Gerek binaların yapıları elverişli olmadığı için gerekse bina yapımı esnasında engelli vatandaşlar düşünülmediği için, günümüzde hala engelli vatandaşlar zorluk çekmekte. Konuyla ilişkin Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Selçuk Tanrıkulu dışarıda engelli vatandaşlar için uygun ortam bulunmadığını belirterek kamu binalarının, otobüs ve minibüslerin engelli vatandaşlara uygun duruma getirilmesi hakkında geçtiğimiz sene de bir basın açıklaması yaptıklarını ve bu olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Başkan Tanrıkulu; “Biz engelliler dernekleri olarak olayın takipçisi olacağız. Gerekirse mahkeme de açacağız. Ulaşım müdürlüğüne ve otobüs firmalarına yasaların uygulanması gerekir” dedi. Tanrıkulu, bir engelli vatandaşın Vali’yi bile ziyarete gidemediğini, bina yapılarının engelli vatandaşların durumlarına uygun olmadığını söyledi.

HÜKÜMET ENGELLİLERLE OYNUYOR
Yasaya göre toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun olacak şekilde engelli rampası ile hizmet vermesi gerekiyor. Hükümetin engellilerle oynadığını söyleyen Tanrıkulu bu yasanın geçen yıl, bir yıl daha uzatıldığını fakat buna rağmen hâlâ bir çalışma yapılmadığını söyledi. Aynı zamanda kamu kuruluşlarına da asansör yapılması gerektiğini söyleyen Tanrıkulu; “Özürlü rampaları yapılıyor. Özürlü rampasının binde beş eğimi olması gerekirken eğimler yüzde beş oranında yapılıyor. Herkes kendini bir an o engellinin yerine koysun ona göre yatırım yapsın. Bu işler para pul değil, düşünceden ibaret” dedi.

08 Temmuz 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR