ABD’li vekiller Kocaeli’ni çok beğendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin konuğu olarak Kocaeli’ne gelen kardeş kent Marland Eyaleti heyeti, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak’ı...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin konuğu olarak Kocaeli’ne gelen kardeş kent Marland Eyaleti heyeti, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak’ı ziyaret etti. Maryland kardeş şehir komitesi başkanlığındaki heyet, Kocaeli’nin kısa süre içerisinde büyük yatırımlarla değişim geçirmesine şaşırdıklarını belirterek, Başkan Vekili Özak’a çalışmalarında başarılar diledi.

KARDEŞ KENT MARYLAND
Orta Amerika Türk Amerikan Federasyonları (MATFAA) ve Maryland Türk Amerikan Kültür Merkezi (MARTI), Maryland ve Kocaeli kardeş şehir projesi kapsamında Kocaeli’ne ziyaret gerçekleştirdi. Maryland ve Kocaeli arasında ticaret köprüsü kurulması için görüşmelere Demokrat Milletvekili ve Maryland çoğunluk lideri Kumar Barve, MATFAA Başkanı Mahmut Yeter, KASİAD Başkanı Osman Yavuz, Cumhuriyetçi Milletvekili Addie Eckardt ve Maryland Kardeş Şehir Komitesi Başkanı Deborah Smith, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında Genel Sekreter Yardımcıları Tahir Büyükakın ve Mustafa Çöpoğlu ile Büyükşehir Özel Kalem Müdürü Arif Usta’da hazır bulundu. Özak, Amerikan heyetini Sekapark’ta ağırladı.

KÖRFEZ 7 SENEDE TEMİZLENDİ
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Amerikan heyeti ile yaptığı görüşmede, Kocaeli ve Maryland’ın kardeş kent kapsamında soysal ve kültürel işbirliğinin yanı sıra, ticari işbirliğinin de artması gerektiğini vurguladı. İlk defa Kocaeli’ne gelen Amerikan Heyetine kenti anlatan Özak, sanayi kenti olması nedeniyle kirlenen Körfez’in 7 senede temizlendiğini belirtti. Özak, “7 yıl önce Kocaeli Körfezi çevre sorunlarıyla savaşıyordu. Kocaeli’de yapılan arıtma projeleri ile Körfez de yüzülebiliyor. Yine 50 civarında balık çeşidi bu körfezde yeniden yaşamaya başladı. Tüm bunlar 7 yılda yapılan çalışmalarla oldu. Kocaeli’nde çevre sorunu birinci sorunumuzdu. Bunu çözmüş olduk. Bizim çok duyarlı bir belediye başkanımız ve çalışkan bir ekibimiz var” dedi.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALARA YOĞUNLAŞTIK
Özak, “Sanayi kenti kimliğinin yanında eğitim, kültür, sağlık ve spor konularında çok ciddi çalışmalarımız var. Bu konulara yoğunlaştık. Kentimizin sanayi kendi olmaktan çıkarıp yaşanabilir bir çevre ile buluşturmak için çalışıyoruz. Son yıllarda sizin gibi dostlarımız Türkiye ve Kocaeli’yi görmeye geliyorlar. Bizlerde burada sizleri ağırlamaktan son derece mutluyuz. Sizlerle olan işbirliğimizi sürdürmeye kararlığız. Sizlere başkanımızın selamını iletiyorum” diye konuştu. Özak, yabancı heyete 4 mevsim Kocaeli kitabı ve Türk kahve takımı hediye etti.

HİZMET ATAĞINA ŞAŞIRDILAR
Maryland Kardeş Şehir Komitesi Başkanı Deborah Smith, iki kent arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin kendilerini de mutlu edeceğini dile getirdi. Konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda yaptığı büyük hizmet atağına şaşırdıklarını ifade eden Smith, “Kocaeli’ni dışarıdan arkadaşlarımızdan duyduğumuz kadarıyla tanıyorduk. Onlar burasının çok gelişmiş ve modern bir kent olduğunu söylüyorlardı. Biz bunu buraya gelince anladık. Özellikle son yıllarda yaşanan gelişmeler ve büyük projeler bizi şaşırttı. Hem doğası, hem sosyal yaşantısı, hem de projeleri ile Kocaeli yaşanabilir bir kent olmuş” diye konuştu.

12 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR