Erdoğan, köprü için geliyor!

Yapımına Mart 2013’te başlanan İzmit Geçiş Köprüsü’nde son tabliye bugün düzenlenecek törenle konulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbak...

Yapımına Mart 2013’te başlanan İzmit Geçiş Köprüsü’nde son tabliye bugün düzenlenecek törenle konulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağı tören saat 14.00’te başlayacak.

 

BÜTÇE 10 MİLYARI GEÇTİ

İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate düşürecek olan otoyol projesi kapsamında yapılan geçiş köprüsü, tamamlandıktan sonra dünyanın en büyük ikinci büyük asma köprüsü olacak. Yap-İşlet-Devret modeli ile 10 milyar liradan fazla bir bütçeyle yapılan proje Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi tarafından yapıldı.

 

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ

15 Temmuz 2035 tarihinde sözleşmesi bitecek olan proje kapsamındaki bütün otoyol çalışmalarının ise 2020 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor. Öte yandan Yap-İşlet-Devret modeli ile projeyi hayata geçiren ortak girişim grubuna çalışma kapsamında 4 kesim halinde trafik garantisi de verildi.

 

40 BİN ARAÇ GARANTİSİ

Buna göre Gebze-Orhangazi için günde 40 bin otomobil, Orhangazi-Bursa (Ovaakça Kavşağı) için günde 35 bin otomobil, Bursa (Karacabey Kavşağı)-Balıkesir Edremit ayrımı için günde 17 bin otomobil ve Balıkesir Edremit ayrımı-İzmir için de günde 23 bin otomobil garantisinin verildiği bildirildi. Belirtilen araç sayısına ulaşılamaması halinde ise bedeli devlet tarafından şirkete ödenecek.

 

1,5 SAATLİK YOL 6 DAKİKAYA DÜŞECEK

Projenin hayata geçirilmesinin ardından özellikle Gebze-İzmit D-100 ve İzmit-Karamürsel D-130 Karayolları üzerinden geçecek trafik yoğunluğunun da büyük oranda düşmesi bekleniyor. Bu bölgeden geçeceği belirtilen on binlerce araç kent merkezine uğramadan direkt olarak karşıya geçecek. Bu sayede yaklaşık 1,5 sürmesi beklenen yolculuk sadece 6 dakikaya düşecek.

 

DÜNYADA İKİNCİ SIRADA

Bin 550 metre genişliği ile dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak Körfez Geçiş Köprüsü’nün yer aldığı Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi’nde ayrıca 18 bin 212 metre uzunluğunda 30 viyadük, 7 bin 395 metre uzunluğunda dört tünel, 209 köprü, 18 gişe alanı, 5 otoyol bakım işletme merkezi, yedi servis alanı ve yedi park alanı yer alıyor.

 

FİYATI TARTIŞILIYOR!

Öte yandan 10 milyar liradan fazla bir bütçe ile hayata geçirilen İzmit Geçiş Köprüsü’nden karşıya geçmek için ödenecek olan ücret ise hala tartışılıyor. 1,5 saatlik yolu 6 dakikaya düşüreceği açıklanan köprüden geçmek isteyen araç sahipleri 35 dolar + KDV bedeli gözden çıkarmak durumunda. Bugünkü dolar kuru ile hesaplandığında geçiş ücreti 116 lira ile ücretlendirilmiş olacak.

20 Nisan 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR