Sorun çıkaranlar için gerekeni yapacağız

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ndne sonra hasar alan 3 bin 756 binada bulunan 13 bin 577 işyeri ve konutun durumları ile ilgili belediye başkanları i...

BÜYÜT

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ndne sonra hasar alan 3 bin 756 binada bulunan 13 bin 577 işyeri ve konutun durumları ile ilgili belediye başkanları ile bir araya gelen Vali Ercan Topaca, yıkımlar için tebligatların yayınlandığını söyledi. Hasar gören ve onarımı yapılmadığı halde içinde oturulmaya devam edilen konutlar ile ilgili olarak sahipleri lisans şirketlerine bir kez daha tespit yaptıracak. Konuyla ilgili net konuşan Vali Ercan Topaca; “Sorun çıkaran vatandaşlar için ise gereğini yapacağız” dedi.
BELEDİYE BAŞKANLARIYLA
BİRARAYA GELDİ
Vali Ercan Topaca, önceki gün Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçe belediye başkanları ile 17 Ağustos 121999 Marmara Depremi’nde hasar gören binaların yıkımı ile ilgili bir araya geldi. Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda tüm belediye başkanları hazır bulundu. Toplantıya başlamadan önce kısa bir açıklama yapan vali Topaca, il genelinde toplam 3 bin 756 orta hasarlı bina tespit ettiklerini bu binalar için tebligatların adreslere teslim edilmek üzere çıkarıldığını belirtti. Vali Topaca, yıkım işlemlerinde sorun çıkaracak olan aileler için ise hukuk çerçevesinde gereğinin yapılacağını kaydetti.
3 BİN 756 BİNA ORTA HASARLI
Topaca, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin ardından yapılan tespitlerin yeterli olduğunu belirterek, toplam 3 bin 756 tane binanın orta hasarlı olduğunu açıkladı. Topaca, “Bunların mülkiyet ve kira durumlarına göre ada, parsel, kiracı olmak üzere hepsinin kimlik bilgilerini düzenledik ve tek tek fotoğraflamak suretiyle kayıt altına aldık. Bu çalışma başlayınca bazı vatandaşlarımızın talepleri oldu. Bu orta hasarlı binalardan güçlendirmesini yaptığını söyleyip ruhsatı olmayan iskanı olmayan 4 bina belgesini ibraz etti. Orta hasarlı bina sayısı böylelikle 3 bin 751’e düştü” dedi.
“DAVALARLA KARŞILAŞACAĞIZ”
Topaca, bazı binalardan da önümüzdeki günlerde ruhsatlarının ya da iskanlarının geleceğini tahmin ettiğini belirtirken bu sayıların değişebileceğini kaydetti. Topaca, bu orta hasarlı binalarla ilgili neler yapabilecekleriNİ başkanlarla birlikte masaya yatıracakların belirtti. Vali Ercan Topaca, “İlçe bazında belediye başkanlarından listelerinin verilmesi ve bu binalardan çok riskli olanların boşaltılması ve tahliyesinin sağlanması, gerekenlerin yıkılması gündemimizdedir. Unutulmamalıdır ki bu çalışmalar akşamdan sabaha hemen olacak bir şey değildir. Elbette karşı çıkan olacak ve hukuki süreçlerle davalarla karşılaşacağız ve gereken ne ise onu yapacağız” ifadelerini kullandı.
TEBLİGAT YAYINLANDI
Topaca, ödenek sorunlarıyla karışlayacaklarını ifade ederken, bu çalışmalara da bir yandan başlamak gerektiğini kaydetti. Topaca şöyle konuştu; “Kentsel dönüşüm yasası da son dönemde çıktı, yürürlüğe girdi. O yasanın da getirdiği yenilikler çerçevesinde tekrar gözden geçireceğiz.” Topaca, orta hasarlı binaları olan vatandaşlara seslenerek mesaj verdi. Topaca, Kocaeli Valiliği Web Sitesi’nden tebligat işlemlerinin başladığını ve 60 gün süreceğini söyledi. Ercan Topaca konuşmasına şöyle devam etti; “Şayet vatandaşımız buna itiraz ederse bu hususta bakanlığın lisans verdiği şirketler marifetiyle orta hasarlı olup olmadığı yönünde tespit yaptırabilirler.”
11 İLÇE BELEDİYESİNE YETKİ
Kandıra Belediyesi hariç diğer 11 belediyeye bu hususta çevre ve şehircilik bakanlığı yetki verdi. Bakanlığın yolladığı genelge ile ilimizdeki belediyelere kentsel dönüşümle ilgili riskli yapıların yıkılması ile ilgili yetki bilgilendirmesinde bulundu. Bu konuya hep birlikte takip edeceğiz. Önümüzde uzun ve zor bir süreç var. Bunun üstesinden belediyelerle ortak çalışarak geleceğiz.” Öte yandan toplantıda konuşulan konular arasında konutların yıkım işleminin kim tarafından ve nasıl yıktırılacağının tartışıldığı, konutların belediyeler tarafından yıktırılması kararının alınmasının da tartışmalara neden olduğu öğrenildi.
EKİP VE EKİPMAN YOK
Birçok belediyenin, hasarlı konutları yıkmada kullanabilecekleri ekip ve ekipmanı bulunmadığını bildirdiği belirtildi. Tüm bunlara rağmen, konutların yıkımının belediyeler tarafından yaptırılacağı, bunun için de yıkımlar yapıldıkça belediyelere afet fonundan para aktarılacağı kaydedildi. Bu konutların iş makinaları ile mi, yoksa 17 Ağustos Depremi'nden sonra bazı büyük konutlarda uygulandığı gibi uzman ekiplerce dinamitle mi yıktırılacağı konusunda henüz bir karar alınmadığı da belirtildi.


İlçelere göre yıkılacak konut ve işyeri sayısı şöyle;

Başiskele 1010
Çayırova 40
Darıca 2370
Derince 2018
Dilovası 209
Gebze 1020
Körfez 1116
Kartepe 902
Karamürsel 609
Kandıra 89
İzmit 2599
Gölcük 1595

09 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR