İletişimde diksiyon ve beden dilinin önemi

Etkili iletişimde önemli yer tutan ve gündelik hayatta sıkça kullandığımız vücut dili ve vurgulama konuları İletişim Akademisi tarafından “Etkili konu...

BÜYÜT

Etkili iletişimde önemli yer tutan ve gündelik hayatta sıkça kullandığımız vücut dili ve vurgulama konuları İletişim Akademisi tarafından “Etkili konuşma ve diksiyon” ile “Beden dili semineri” adı altında düzenlenen seminerde anlatıldı.

Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere Star TV eski haber spikeri Gülgün Feyman ve İletişim Akademisi kurucusu Nur Hekimoğlu katıldı. Mask Organizasyon tarafından düzenlenen seminere katılan diksiyon eğitmeni ve eski haber spikeri Gülgün Feyman, katılımcılara Türkçe’nin incelikleri, doğru bilinip yanlış telaffuz edilen kelimeler, yabancı dillerden Türkçe’ye geçmiş kelimelerin kullanım yerleri ve telaffuzları, konuşmada doğru hitap edebilme, vurgulama ve seslerin doğru telaffuzu konularında katılımcılara bilgiler verdi.

HARFLERİN ÜZERİNDEKİ ŞAPKALAR KALDIRILAMAZ
Yabancı dillerden dilimize geçen kelimelerin Türkçemizi günden güne yozlaştırdığını söyleyen Feyman, harflerin üzerindeki şapkaların anlam karmaşasının önlenmesi açısından önemine vurgu yaparak “Tek kanallı dönemde televizyonun eğitici rolü vardı. Fakat günümüzde televizyon bu işlevini yitirdi. Bugün en büyük haber kanallarının ankermanları bile kelime telaffuzlarına dikkat etmeden haber sunuyor. Bu da olayın gerçeğin tam aksi şekilde anlaşılmasına sebep oluyor. Harflerin üzerindeki şapkalar kaldırılmadı ve kaldırılamaz” şeklinde konuştu. Beden Dili Eğitmeni olan Nur Hekimoğlu da katılımcılara beden dilinin iletişimdeki öneminden bahsetti ve konuşmalarda ellerin kullanımı, ellerin yüzdeki hali konularını sahneye çıkarttığı izleyicilere oynattığı küçük skeçlerle anlattı. Dört saat süren seminer sonunda katılımcılara İletişim Akademisi onaylı ve eğitmenler tarafından imzalanan iki katılım sertifikası verildi.

07 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR