Depremzede devleti cezalandırdı

Kocaeli Mahkemesi 17 Ağustos depremindeki can kaybından dolayı ilk kez devleti sorumlu tuttu. Kocaeli 1. İdare Mahkemesi Bayındırlık ve İskan Bakanlığ...

BÜYÜT

Kocaeli Mahkemesi 17 Ağustos depremindeki can kaybından dolayı ilk kez devleti sorumlu tuttu. Kocaeli 1. İdare Mahkemesi Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesini tazminat ödemeye mahkum etti.

Mahkeme: Deprem değil devlet öldürdü
Kocaeli Mahkemesi, 17 Ağustos Marmara depremindeki can kaybından devleti sorumlu tuttu. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesi tazminat ödemeye mahkum oldu.
Kocaeli 1. İdare Mahkemesi, 17 Ağustos Marmara Depremi'nde eşi ve 2 çocuğunu kaybeden Derya Cendeoğlu'nun açtığı davada, görevlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Derince Belediyesini tazminat ödemeye mahkum etti. Mahkeme, binanın yıkılmasında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın denetim eksikliği bulunduğu ve deprem bölgelerindeki yapılaşmaya ilişkin görevlerini yerine getirmediği gerekçesiyle yüzde 15 kusurlu olduğuna hükmetti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN HİZMET KUSURU VAR
Mahkeme, dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ise zemin etüdü yapmadığını, depremden önce afete uğrayabilecek bölgeleri tespit ve ilan etmediğini, deprem bölgesinde kat sayısındaki kısıtlamayı belirlemediğini tespit etti. Mahkeme bu nedenlerle yaşanan can ve mal kaybında hizmet kusuru olduğunu belirtti, Büyükşehir Belediyesinin yüzde 15 kusurlu olduğuna karar verdi.

RUHSATA UYGUN DEĞİL
Mahkeme, ayrıca yapının ruhsata uygun yapılmadığını hatırlatarak, ruhsata uygun yapılara ilişkin müeyyideleri yerine getirmeyen Derince Belediyesi'nin de olayda yüzde 20 kusurlu olduğuna hükmetti.
Davacılardan Derya Cendeoğlu'nun eşi ve 2 kızını, hayattaki kızı Kübra Cendeoğlu'nun ise babasını ve 2 kardeşini kaybettiğini gözönünde bulunduran mahkeme, duyulan elem ve üzüntü nedeniyle davacıların her birine 30'ar bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.
Kübra Cendeoğu'na ayrıca 5 bin TL maddi tazminat ödenmesini kararlaştıran mahkeme, söz konusu 65 bin TL'lik maddi ve manevi tazminatın söz konusu belediyeler ve bakanlıkça kusurları ölçüsünde ödenmesini kararlaştırdı.
Buna göre Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 19 bin 500'er TL, Derince Belediyesi ise 26 bin TL davacılara maddi ve manevi tazminat ödeyecek.

23 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR