CHP Derince Başkanı Değer, yetkilileri uyardı

Değer özetle şunları söyledi;  Derince 60 Evlerde bugün amatör balıkçılar teknelerine gittiklerinde gözlerine inanamadılar. Deniz siyah bir yağ tab...

Değer özetle şunları söyledi; 

Derince 60 Evlerde bugün amatör balıkçılar teknelerine gittiklerinde gözlerine inanamadılar. Deniz siyah bir yağ tabakası ile örülmüştü. Balıkçılar hemen yetkililere haber vermişler  ancak kendilerini kimse dinlememiş.

Derince 60 Evlerde Denizin üstü bu sabah siyah bir yağ tabakası ile örtüldü. Özellikle  sahile yakın bölgelerde bu siyah kimyasal madde görüntüsü çevredeki mahalle sakinleri tarafından büyük endişe yarattı. Sahile yakın oturan  vatandaşlar  evlerinin balkonlarından denize baktıklarında  bu  kirliliği hemen fark ettiler. Derince sahilde bulunan Amatör balıkçılar derneğinin üyeleri de bu kirliliği canlı yaşadılar.
Haberi aldığımızda sahile giderek deniz kirliliğini yerinde inceledik. Balıkçılar derneği üyelerinin teknelerini temizleme çalışmasını izledik ve bilgi aldık. Seymen tarafından geldiği söylenen acilen bir an önce bu yağ tabakası ile ilgili gerekli çalışmanın yapılmasını istiyoruz. işimdi Derince Limanının dolgu yapılmasının ne denli tehlikeli olduğu burada görülüyor. Liman dolgu alanı ile doldurulduğunda  devir daim olmayacağından bu tür kirlilikler de  deniz hemen kirlenecek ve temizlenmesi çok zor olacak.
Bugünden Derince’nin  geleceğini görerek Limanla ilgili tek başımıza mücadele ediyoruz. 

 

Altını çizerek  belirtmek istiyorum;

1-Biz limana karşı değiliz.

2-Limana yapılacak dolguya karşıyız.
3-Çünkü; 17 Ağustos depremini yaşadık. Doğa Gölcük’de yapılan dolguyla  birlikte canları da aldı.
4-Çevre katliamına karşıyız.
5-Dolgu sırasında günde yüzlerce kamyonun vereceği gürültüye ve çevre kirliliğine karşıyız.
6- Deniz Mahallesi ortadan kaldırılarak, kentsel dönüşümle kendi çevrelerine peşkeş çekerek rantsal dönüşüm yapılmasına karşıyız.
Biz tüm Derince’de bulunan STK ‘ları ve Derince halkını Derince’ye sahip çıkmaya davet ediyoruz. 

 

13 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR