Kadayıf ailesinin evi yıkıldı

Yıllar önce dedeleri Mehmet Kadayıf’a ait olan bazı arazilerin zamanın Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker’in yaptığı, ardından Bekirpaşa Belediye...

BÜYÜT

Yıllar önce dedeleri Mehmet Kadayıf’a ait olan bazı arazilerin zamanın Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker’in yaptığı, ardından Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk’ün devam ettirdiği şuyulandırma çalışmaları İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan döneminde de sürdü.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın da aralarında bulunduğu bazı belediye yetkililerinin soruşturma altına alınması ile başlayan gerginlik, hazine arazisi üzerinde evi bulunan Kenan ve Sinan Kadayıf kardeşlerin evinin İzmit Belediyesi tarafından yıkılması ile devam ediyor.

BİRÇOK ARAZİ ONLARIN
Kenan ve Sinan Kadayıf kardeşlerin açtığı davaların Yargıtay tarafından haklı bulunarak onanması sonucu 1990’lı yılların sonundan günümüze kadar yapılan tüm şuyulandırma çalışmaları ilk başladığı güne döndürüldü. Böylece büyük zarara uğrayan ve şuyulandırma sırasında arazileri ellerinden alınan ve 12.5 dönümlük arazileri şuyulandırılarak kendilerine sadece 2.5 dönüm arazi verilen ailenin geri kalan arazileri önce yeşil alana ardından da ticari alana dönüştürülerek Konak Hastanesi’ne ve Çağın Göz Hastanesi’ne satıldığı, hatta İzmit Belediyesi’nin Kınalı Asker Parkı olarak yaptırdığı alanın da Kadayıf ailesine ait olduğu ortaya çıktı. 15 gün kadar önce yeni bir yürütmeyi durdurma kararı alan Kadayıf kardeşler sayesinde, Yahya Kaptan’ın bir kısmı ile Adnan Menderes Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve Yenişehir Mahallesi’nin büyük bir bölümünde 1990’lı yılların şuyulandırması öncesine dönüldüğü ve el değiştiren tüm arazi ve binaların eski sahiplerine iadelerinin bile söz konusu olduğu da ortaya çıktı.

TÜM DAVALARI KAZANDILAR

Bazı aile fertlerinin aksine Fikret Toker yönetimindeki belediyenin yaptığı ilk şuyulandırma ve diğer belediye başkanlarının yaptığı şuyulandırma ile kendilerine haksızlık yapıldığını düşünerek dava açan Kenan ve Sinan Kadayıf kardeşler tam anlamıyla arı kovanına çomak soktular. Ardı ardına dönem belediyelere dava açan Kadayıf kardeşler, açtıkları tüm davaları kazandılar.

İLK DAVA 2003’TE AÇILDI VE KAZANILDI

Şuyulandırma işleminin sorunsuz, amaç ve ruhuna uygun yapılacağını bekleyen Kenan ve Sinan Kadayıf kardeşler, kayıtları incelediklerinde ve belediyeye müracaatlarında parsellerdeki hisselerinin bir kısmının kendilerine müstakil birer parsel olarak tahsis edildiğini, bir kısmının kendilerine küçük hisseler halinde parsellere gönderildiğini ve büyük oranlarda ki hisselerinin ise boş bir alanda toplanılarak belediye lehine bedele dönüştürüldüğünü haricen öğrendiler.

ARAZİLERİNE HASTANELER YAPILDI
Arazilerinin Sakarya İdare Mahkemesi’nin talebi üzerine kendilerine verilmesini bekleyen Kadayıf kardeşlerin arazileri kendilerine verilmedi ve arazilerinin bulunduğu noktalardan birine Konak Hastanesi ve diğerine de Çağın Göz Hastanesi yapıldı. Bu durumda açılan ve Yargıtay tarafından onanan mahkeme sonuçlarına göre arazilerini isteyen ama Yargıtay kararlarını bile uygulamayan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile birlikte iki adet daire başkanı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan Kenan ve Sinan Kadayıf kardeşler 200 yıl kadar önce hazine arazisi yapılan evlerini İzmit Belediyesi’nin yıkmasının önüne geçemediler.

DOĞAN’IN BİR MİSİLLEMESİDİR
20 yıldır evlerinin mallarının tüm vergisini ödediklerini dile getiren Kadayıf kardeşler, İzmit Belediyesi İmar ve Yapı Kontrol Müdürlüğü ekiplerince verilen encümen kararı sonucu evlerinin yıkılmasının önüne geçemedi. Önce tapulu arazi üzerindeki su deposu ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkıldı ardından da evleri hazine arazisi üzerine yapılığı ve tapusu olmadığı için yıkıldı.

GÖZLERİ YAŞLI YIKIMI İZLEDİLER
Gözü yaşlı bir şekilde babasının harcadığı tüm emeklerini yerle bir olduğunu gören ağabey Kenan Kadayıf gözyaşları. Birkaç gönü sonra asıl misillemeyi yapacağım. Fikret Toker zamanında başlayan ve Abdullah Köktürk’le devam edip Nevzat Doğan’la son bulan özel hesaplı şuyulandırmaları durdurmayı başardım. Ben yine başarıp kendilerini mahkum ettireceğim” dedi.
Haber:Aybey KAHRAMANLI

07 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR