Büyükşehir’in “Mavi Bayraklı” Plajı’nın haline bakın!

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar soncu temizlenen İzmit Körfezi’nin ilk mavi bayraklı plajı olan Karamürsel Altınkemer Plajı’nda son zama...

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar soncu temizlenen İzmit Körfezi’nin ilk mavi bayraklı plajı olan Karamürsel Altınkemer Plajı’nda son zamanlarda çok farklı görüntüler oluşmaya başladı. 2012 yılında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törenle mavi bayrak çekilen plajda son dönemlerde yaşanan kirlilik halkın tepsini çekiyor.

 

ALG PATLAMASI YAŞANDI

Karamürsel Altınkemer Plajı’nda denizin kızıla bürünmesi nedeniyle vatandaşları da tedirgin etti. Kıyı bölgelerindeki kötü koku nedeniyle de birçok kişi denize giremedi. Bazı Karamürselliler ise kirliliğin uzak bölgelerinde denize girmeye devam ettiler. Zaman zaman Körfezin İzmit Marina, Derince, Gölcük ve Körfez bölgelerinde görülen bu kirliliğin alg patlamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

 

DENİZİN RENGİ DEĞİŞTİ          

Alg olarak adlandırılan tek hücreli organizmaların aşırı derecede üremesiyle oluşan değişim, deniz suyunun kahve ve kırmızıyı bürünmesine sebep oluyor. Plaja yüzmeye gelen vatandaşlar manzara karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Denizin rengi ve etrafa yaydığı kötü koku nedeniyle vatandaşlar yüzmekten vazgeçtiler.

 

ANALİZLER TÜBİTAK’TA YAPILDI

Öte yandan yaşanan denizdeki kirlilik nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK MAM yetkilileri araştırma yaptı. Alınan numunelerin TÜBİTAK’ta analiz edilmesinin ardından kirliliğin sebebi de açıklandı. Açıklanan analiz sonuçlarına göre kızıl renkli görüntünün ani sıcaklık değişiminden kaynaklandığının bilgisi verildi.

 

DOĞAL OLUŞUM

Gerçekleşen bu olayın en önemli sebebinin aşırı yağışlar sonucu karadan azot ve fosfor gibi besin elementlerinin deniz ortamına girerek fitoplankton türlerinin aşırı üremesine neden olmasından kaynaklandığını ifade eden yetkililer, bu olayın, suyun rengini kırmızı, kahverengi, mavi veya yeşile dönmesine neden olduğunu dile getirdi ve geçici olan bu doğal oluşumunun vatandaşları endişeye düşürmemesinin altını çizdi.

07 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

bahadır - 2 gün önce bu haber yayınlanıyor büyükşehiri arıyorum öyle bişey yok diyor kime inanacağız ben yarın sabah karamürsele gideceğim ama tereddütteyim deniz kirli olursa o kadar yolu ve günümüzü öldürmekten endişeliyim doğruyu bilen varsa bu konuyu aydınlatsın lütfen

Yanıtla . 0Beğen 07 Temmuz 17:16
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR