KSO 200 mülteciyi iftarda ağırladı

Her yıl 20 Haziran’da kutlanan Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla KSO AB Bilgi Merkezi, bu yıl Ramazan ayına denk gelmesi sebebiyle Avrupa Birliği mül...

Her yıl 20 Haziran’da kutlanan Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla KSO AB Bilgi Merkezi, bu yıl Ramazan ayına denk gelmesi sebebiyle Avrupa Birliği mültecileri vatandaşları ve yerel makamları, sivil toplum örgütlerini ve AB temsilcilerini 20’inci kez verdiği iftar programında ağırladı. KSO tarafından Kulüp Bithynia’da gerçekleşen programa 200 mültecinin yanı sıra Dini Yüksek İhtisas Merkezi, Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İzmit Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Kocaeli Üniversitesi’nden katılım sağlandı. Ayrıca iftarda İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu ve KSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy ve İl Göç İdaresi Müdürü Enver Düz yer aldı.

 

ice11-086.jpg

 

İNSANLIK DRAMI YAŞANMAKTA

İftar yemeğinde konuşan KSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, “İftar programına Kocaeli Valiliği ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün belirlediği mültecileri davet ettik. Ülkemiz merkezli ciddi bir insanlık dramı yaşanmakta. Dünyada yaşanan çalkantılar bir an önce son bulmalı. Ülkelerini ve vatanlarını terk eden mültecilere Türkiye iyi ev sahipliği yapmalı. Bizde düşende ülke olarak budur” dedi.

 

İYİ ADAPTE OLMASI İÇİN

Kocaeli genelinde 25 bin 300 Suriyeli’nin olduğu söyleyen İl Göç İdaresi Müdürü Enver Düz, “Suriyeliler için Darıca ve Derince’de ki okullarda Türkçe dili eğitimi veriyoruz. Türkçeyi iyi öğrenmelerini sağlıyoruz. Mültecilerin sosyal yaşantılarına iyi adapte olması için kurslar açtık.  Yarımca’da mülteciler için geri gönderme merkezi var. Orada bütün Suriyelilerin bilgileri kayıt altına alındı” açıklamasında bulundu.

Serkan BORLAK 

21 Haziran 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR