Kadın polislere artık serbest!

Kadın polislerin başörtüsü takmasının önündeki engel kaldırıldı. Bugünkü Resmi Gazete'de, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde...

Kadın polislerin başörtüsü takmasının önündeki engel kaldırıldı.

Bugünkü Resmi Gazete'de, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, kadın polislerin başörtüsü kullanması artık serbest.

Buna göre kadın polisler, şapka, kep veya örgü altında kaldığı sürece, üniformalarının renginde ve desensiz başörtüsü kullanabilecek.

15/8/2007 tarihli ve 26614 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinin 5'inci maddesinin birinci fıkrasının (i) bendinde yer alan “Resmi kıyafetle birlikte kıyafetin içerisine” ibaresi şu şekilde değiştirildi:

"Bayanların şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, resmi kıyafetin içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri giyecekler giyilemez."

Dünyada bu konuda farklı uygulamalar bulunuyor. ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde kadın polisler başörtüsü kullanabilirken Fransa ve Almanya gibi ülkelerde başörtülü kadın polis yok.

Farklı Avrupa ülkelerinde konu tartışma konusu. Norveç'te 2013'te hükümetin atadığı bir komisyon bu yönde yasa değişikliği yapılmasını önermiş ancak bakanlar kurulu teklifi reddetmişti.

27 Ağustos 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

marko - fotoğraftaki kadın polisler sivasta eğitim almış afgan kadın polisler. lütfen gerekli düzeltmeyi yapınız. algıda yanılgıya neden oluyorsunuz.

Yanıtla . 0Beğen 27 Ağustos 10:04
02

T.C. - Atatürk ilkelerinden şaşmaya devam...bravo..BÖYLE DEVAM EDİN BAKALIM.!!!

Yanıtla . 0Beğen 27 Ağustos 10:04
01

aaaaa - Adım adım ilerliyorlar, biz de susuyoruz. Bir sabah uyandığımızda çok geç olacak, ama iş işten geçmiş olacaktır. Haydi hayırlısı....

Yanıtla . 0Beğen 27 Ağustos 10:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR