Amasyalı’ya kredi tuzağı!

Kocaeli eski Milletvekili ve iş adamı İsmail Amasyalı, Adapazarı’ndaki iş merkezi için bankadan süresi 2013’te bitecek şekilde kredi çekti. Banka süre...

BÜYÜT

Kocaeli eski Milletvekili ve iş adamı İsmail Amasyalı, Adapazarı’ndaki iş merkezi için bankadan süresi 2013’te bitecek şekilde kredi çekti. Banka süre dolmadan ipoteği paraya çevirmek için sahte evrak hazırladı. Amasyalı da banka müdürü ve icra müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu

19.Dönem DYP Kocaeli Milletvekili ve Amasyalı Yapı Limidet Şirketi sahibi İsmail Amasyalı, Adapazarı Serdivan’daki mobilyacılar çarşısında yaptırdığı iş merkezi için aldığı kredi sonrasında büyük sıkıntı yaşadı. Amasyalı, aynı zamanda İstikbal ve Bellona mobilyanın sahibi Boydak Şirketler Grubu’na ait Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan kredi çekti, ama banka kredi süresi dolmadan ipoteği paraya çevirmek için girişimlerde bulunarak sahte evrakla inşaatı değerinin altında satmayı çalıştı. Amasyalı da sahte evrak düzenleyen, onay veren banka müdürü ve icra müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

KREDİ ALMIŞLAR
Amasyalı başına gelen bu kredi tuzağı her iş adamının başına gelebilir. Amasyalı, yılmamış ve kendisini tuzağa düşürmeye çalışanlarla mücadele etmiş. Suç duyurusunda bulunmuş ve mücadelesinde muvaffak olmuş. Amasyalı’nın başına gelenler ve sonrasında yaşananlar şöyle
Amasyalı Yapı Şirketi ve ortaklarından Özgün Amasyalı (İsmail Amasyalı’nın eşi), Adapazarı Serdivan ilçesi merkezinde mobilyacılar sitesi içerisinde 4 bin metrekare kendi arsaları üzerine 10 bin metrekare kapalı alan bir iş merkezi inşaatına başladı. Altı bağımsız bölümden oluşan bu binanın 1.340 metrekarelik arsa üzerine oturmuş iki bağımsız bölümünün yüzde 41 inşaatının 1.910 metrekare tamamlandığı banka tarafından 31.11.2008 tarihinde yaptırılan ekspertiz raporu ile tespit edilmiş, 600 bin TL. kredi verilmiş, bu kredi mart 2010 tarihine kadar tespit edilen vadeler içerisinde ödenmiş.

YENİ KREDİ İSTEĞİ
29 Nisan 2010 tarihinde banka tarafından 677.105 TL. yeni kredi tahsis edilerek buna 355.519 TL. faiz ilavesi ile aylık ortalama 30 bin TL. ödemeli 27.05.2013 tarihinde kapatılacak şekilde 1 milyon 50 bin 401 TL. borçlandırıldığı kredi tahsil planı (sözleşmesi) ile taraflarca imza altına alındı.

BANKADAN RET
Ekonomik kriz ve binadan hiçbir bağımsız bölüm satılamadığı için bankadan ipoteği kalmak kaydıyla altı ay ödemesiz süre verilerek borcun yeniden yapılandırılması talep etti. Banka bu talebi ret etti. İpoteğin paraya çevrilmesi için İstanbul 10.İcra Müdürlüğüne başvurarak icra işlemi başlattı.
Ancak icra müdürlüğüne sözleşme aslını vermeyen banka, “aslının aynıdır” diye tasdik ettiği sahte bir belge üzerinden işlem yapan icra müdürü belgenin “aslını” görmek ihtiyacı duymamış.

GEÇMİŞE DÖNÜK BORÇ
2013 yılı mayıs ayı sonuna kadar faiz dahil 1.050.401 TL. olarak belirlenen borcu 15.10.2010 tarihinde icraya konulduğu gün olarak dikkate alan icra müdürü, bu borca geçmişe dönük 59.662 TL. yüzde 25.56 üzerinden üç aylık faiz ilavesi ile 1.110.064 TL. takip yapmış, gayrimenkulun paraya çevrilmesi için Adapazarı 3.İcra Müdürlüğüne 2010/185 talimat dosyasına yazıyı gönderdi.

DEĞER 600 BİN TL
Bu talimat üzerine 03.09.2010 tarihinde satış ihalesinde esas alınacak gayrimenkulun kıymet takdiri için banka avukatı, icra müdürü ve bilirkişi gayri menkule gitmiş, müşterek bir rapor hazırlayarak “yer arsa olarak 600 bin TL.” olarak belirlenmiş. Amaç, satış esnasında ikinci satışı bekleyip değerin yüzde 40’ı olan takribi 240 bin TL. ile gayrimenkule sahip olmak.

BÜYÜK ÇELİŞKİ
2008 yılında kredi verilirken 1.235.000 TL. ekspertiz değeri ile yüzde 41 inşaat alanı tamamlanmış gayrimenkule, 2010 yılında ipoteğin paraya çevrilmesi aşamasında yüzde 85 inşaatı tamamlanmış haline 600 bin TL. değer biçilmesi doğal olarak kafalarda soru işaretleri bıraktı. İcra memuru ve bilirkişinin gayrimenkulun değerinin yarısını göstermesi rüşvet, yolsuzluk ve irtikap eylemlerinden birini işlendiğini akla getiriyor.

AVUKATIN GELSİN
Gayrimenkulun değerinin yarısının gösterilmesi karşısında İcra İflas Kanununda İcra Hukuk Mahkemesi hakimine şikayet hakkı tanımış. Şirket sahibi İsmail Amasyalı 7 gün içerisinde şikayet ve dilekçe hakkını kullanmak üzere İcra Hukuk Mahkemesi hakimine müracaat eder. Hakim, Amasyalı’nın dilekçesini almayarak “avukatın gelsin” diyerek odadan çıkartmış.

İTİRAZ HAKKI KAYBOLMUŞ
Amasyalı da bu durum karşısında Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşerek, durumu izah etmiş. Dilekçe adalet komisyonu başkanı aracılığıyla mahkeme başkanlığına göndermiş. Hakim de aynı gün dosyayı ve evrakları incelemeden Amasyalı’nın taraf olmadığı gerekçesiyle ret ederek Amasyalı’nın müracaatını Adalet Komisyonu Başkanlığı aracılığıyla iade etti. Hakimin bu kararı karşısında şirketin 7 günlük itiraz hakkı kayboldu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Amasyalı itiraz hakkı kaybolunca bu cesareti gösteren hakim, banka avukatı, bilirkişi ve icra memuru hakkında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına T.C.K 158’nci maddesinde yer alan nitelikli dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulundu. Dilekçede yer alan hakim ve banka avukatı ile alakalı işlemler Yüksek Hakimler Kurulu kararı gerektiğinden, tefrik edilerek Ankara’ya gönderilmiş. İcra memuru Mehmet Kumaş ile alakalı Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından suçlu bulunarak mahkemece dava açıldı.

SAHTE SENET TANZİMİ
Türkiye Finans Katılım Bankası, 600 bin TL. alacağı karşılığında ipotekle kalmamış, ayrıca 1.250.000 TL’lik bir de sahte senet tanzim ederek aynı borç için ayrı bir takip başlatmış. İstanbul 5’nci icra dairesinden bir karar aldırarak Amasyalı Şirketler Grubunun ve ortaklarının banka hesaplarına menkul ve gayrimenkullerine haciz uygulamış, şirketleri teslim alarak kendi yöntemleriyle hazırladıkları borç bakiyesinin ödenmesi için zorlamışlar.

HACİZ KARARI ALDIRMIŞ
Türkiye Finans Katılım Bankası, kredi sözleşmesinin son sayfasında şirket ve kefillerinin imzası bulunan A4 beyaz kağıdın üst kısmını bilgisayarla bono haline getirmiş. Kambiyo niteliği taşımayan herhangi bir alacak veya kredi sözleşmesi ile irtibatı bulunmayan sahte bononun üstü banka yetkililerinin el yazısı ile doldurularak İstanbul 1’nci Asliye Hukuk Ticaret Mahkemesi’nden ihtiyatı haciz kararı aldırdı. Mahkeme kararın infazı için İstanbul 5’nci İcra Dairesinden alınan kararla tüm menkul ve gayrimenkuller haciz edilerek kendilerinin istediği paranın ödenmesi için bu şantajı kullanmışlar.

GÖZALTINA ALINDILAR
İsmail Amasyalı, bu gelişme üzerine durumu Cumhuriyet Başsavcılığına bildirmiş. Banka genel müdürü Yunus Nacar, imzaların üzerinde bono haline getirilen şube müdürü Altan Akova, bononun üzerini dolduran Mehmet Uluk 01.11.2010 tarihinde gözaltına alınmışlar. Savcı tarafından sorguları tamamlanan şahıslar hakkında Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanarak haklarında dava açılmış. İsmail Amasyalı, açılan davanın ayrıca ağır cezada çete oluşturmak ve nitelikli dolandırıcılıktan görülmesi gerektiği hususunda Kadıköy Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme konuyu inceliyor.

GÖREVDEN UZALLAŞTIRDILAR
Amasyalı, bankacılık işlemleri dışına çıkarak sahte evrak ve bono düzenleyen, çete oluşturan, nitelikli dolandırıcılık yapmak suretiyle halkın tasarruflarını kendi şirketlerine kullandıran, kredi kullanan müşterileri acze düşürmek sureti ile menkul ve gayrimenkulleri şantajla elinden almaya çalıştıkları gerekçesiyle Türkiye Finans Katılım Bankası ile alakalı önlem alınması için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) tüm belge ve yargı dosyalarını teslim etti. BDDK da bu müracaatı incelemiş, BDDK hukuk işleri Daire Başkanlığı Denetim birimlerini bankaya göndermiş, ön önlem olarak banka genel müdürü Yunus Nacar, şube müdürü Altan Akova’nın imza yetkilerini alarak görevden uzaklaştırmışlar.

AMASYALI’DAN UYARI
İsmail Amasyalı ayrıca gelişmeleri Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil ilgili kurum ve kuruluşların başkanlarına, genel müdürlerine ve basın yayın organlarına göndermiş. Amasyalı, müracaatlar hukuki zeminde sürdürülürken, halkı dolandıran, evrensel hukuku hiçe sayarak kendilerini “İslam inancı” dünyası içerisinde tarif eden, kendi ulamasından aldıkları fetvalar doğrultusunda çete oluşturup saf, temiz, inançlı insanlar üzerinden haksız kazanç sağlayan bu şirketleri, bankaları ve şahısların incelenmesini istedi.

01 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

bahri - amasyalıyı kutluyorum özellikle islami kesimi soymaya çalışan finans kurumlarına karşı insanlarımızın tedbirli olması lazım.Maalesef Bankalar zihniyet değişimine gitmedikleri takdirde bu millet için resmi soyguncu olmaya devam edeceklerdir.

Yanıtla . 0Beğen 01 Temmuz 11:07
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR