Tavşantepe’de aşure bahane SİYASET ŞAHANE

Tavşantepe Cemevi’nin düzenlemiş olduğu aşure etkinliği dün gerçekleştirildi. Aşure günü etkinliğine yaklaşan yerel seçimler öncesi kent siyasileri ve...

BÜYÜT

Tavşantepe Cemevi’nin düzenlemiş olduğu aşure etkinliği dün gerçekleştirildi. Aşure günü etkinliğine yaklaşan yerel seçimler öncesi kent siyasileri ve bürokratları yoğun ilgi gösterdi. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan; “Arsa aldık, cemevi yapıp size tahsis edeceğiz” dedi

Muharrem ayı nedeniyle Tavşantepe Cemevi her yıl olduğu gibi bu yıl da aşure etkinliğini gerçekleştirdi. Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit Şubesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe İzmit Belediyesi Başkanı Nevzat Doğan, CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, eski Kocaeli CHP Milletvekili Hikmet Erenkaya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Özen, MHP eski il başkan yardımcısı Faruk Bostan, İzmit İlçe Müdürü Güner Yılmaz, Alevi Dernekleri’nin başkanlarıve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Aşure etkinliğinde yaklaşık bin adet aşure de dağıtıldı.

“BİRLİKTE TÜRKİYE OLDUK”
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit Şube Başkanı Ali Ekber İncesu herkese katılımından dolayı teşekkür ederek Muharrem ayıyla ilgili de bazı bilgiler sundu. Sonrasında söz alan Nevzat Doğan ise “Alevi kardeşlerimiz için aldığımız arsa onların hizmetine prosedürler tamamlandıktan sonra girecektir. Onlar yeterki bizden istesinler. Biz gerekli düzenlemeleri yapar ve cemevini onlara kazandırırız. Biz birlikte ulus, millet, Türkiye olduk” dedi.

“CEMEVLERİ OVALARA İNMELİ”
Son olarak söz alan CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan da cemevlerinin ovalarda yer alması gerektiğine dikkat çekerek, “Ovadan kastım tüm vatandaşların dinlerini aynı ortamlarda rahatça yapabilmeleri. Kentin yöneticisi olarak sizin de elinizden geleni yapacağınıza eminim. Umarız ortak bir kültür merkezinde buluşuruz” şeklinde konuştu. Konuşma sonrası ise Yılmaz Doğan’ın aşure duasıyla birlikte katılımcılara aşureler dağıtıldı.

Uğur ENÇ’in izlenimleri;

Aşure ayı olarakta bilinen Muharrem ayı, Müslümanlar için, özellikle de alevi Müslümanlar için büyük bir öneme sahip. Müslümanlar için bu uhrevi ayda, aşure pişirmek, aşure sohbetleri yapmak, manevi bir ortamda, huzur, dostluk ve barış içinde olmak önemli.
Kentimizde yaklaşık bir haftadır birçok kurum aşure aşı pişirir, kent erklerini ve kamuoyunu bir araya getirip, manevi bir ortam içinde huzuru ve dostluğu paylaşıyor.
Aşure etkinlikleri özellikle siyasetçilerin ve siyasete atılmak isteyen bürokratların akınına uğruyor.
Dün Tavşantepe Cemevi’ndeydim.
Özellikle CHP’li siyasetçiler ve CHP’den aday olmayı düşünen bürokratlar cemevi bahçesini doldurmuştu.
Herkes birbiri ile konuşuyor, kimsenin dilinde aşurenin ası yok. Kimi CHP içi dedikodulardan bahsediyor, kimi belediyelerde yaşanan sıkıntılardan.
Aşure dağıtımı öncesinde İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da katılıyor alanda bulunan siyasetçilerin arasına. Daha sonra konuşmalar başlıyor.
Alevilerin ortak sıkıntısını dile getiriyor Kocaeli CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan. ‘Biz hep dağa tepeye ötelendik’ diyor kısacası.
Düzayak bir cemevi, kent merkezinde bir ibadethane istiyor.
Osmanlı’dan bu yana dağa tepeye mahkum kalmış alevi yurttaşların ihtiyaçlarından bahsediyor.
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise sözü veriyor, ‘Ben size kent merkezinde bir cemevi yapacağım’ diyor.
Buraya kadar her şey güzel.
Fakat ben bugünün perde arkasında bir riyakarlık görüyorum. 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerin havasına şimdiden girildiği kanısındayım.
Milletvekilleri, partililer, belediye başkanları, bürokratlar ve siyaset yapmak isteyen herkes nereye davet edilirlerse edilsinler katılmak zorunda hissediyorlar kendilerini.
Dikkat edin, gazeteleri biraz daha detaylı okuyun onlar her yerdeler.
İstemeden düşünüyorum içimden, acaba burada bulunan bürokratları, partilileri yarın öbür gün okeye dördüncü çağırsak gelirler mi?
İçimden bir ses teklif dahi etme kimseye diyor. Maazallah herkes gelmek ister de, kavga çıkar!

30 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR