Küçükkaya’dan tüzük önerileri

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Basın mensuplar...

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Basın mensupları ile projelerini paylaşan Küçükkaya, aktif üye-pasif üye, üyelik aidatı, parti için eğitimler, kadın ve gençlik kolları kongrelerinin ilçe kongrelerinden önce yapılması, seçilen başkanların doğal delege olarak yönetimlerde yer alması ve oy hakkının bulunması konularında görüş belirtti.

 

“DİYANETE TEPKİ”

Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutlayan Küçükkaya, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan ve ülke gündemine gelen açıklamalarını da değerlendirdi. Küçükkaya, başkanlık tarafından yapılan ‘babaların kız çocuklarına şehvet besleyeceği’ ve ‘Aleviler ile evlenilmeyeceği’ gibi açıklamalarına tepki gösterdi.

 

“KENDİ ŞEHİRLERİNİ BOMBALIYORLAR”

Güneydoğu’da yaşanan olayları da değerlendiren Küçükkaya, “2 buçuk yıl önce terör örgütüyle oturup, CHP’yi terör örgütü ilan edenler, bugün teröre müdahale adı altında kendi şehirlerini bombalıyorlar. Her gün şehit haberleri geliyor. Çözüm ayrım yapmadan yaşam hakkı tanımaktır” dedi.

 

AKTİF ÜYE-PASİF ÜYE

Genel merkezi ilgilendiren kurultay sürecinden de söz eden Küçükkaya, daha sonra yapılacak tüzük kurultayının önemine değindi. Küçükkaya, “Üyelere seçme ve seçilme hakkına sahip olabilmeleri için aidat ödeme zorunluluğu getirilmeli. Yani aktif üye-pasif üye ayrımı yapılmalı. Her ay aidat ödeyen aktif üyelerin oy hakkı olmalı. Sadece üye olan ve aidat ödemeyenler de pasif üye kategorisinde yer almalı” şeklinde konuştu.

 

EĞİTİM ZORUNLULUĞU

Parti içindeki eğitimin de zorunlu hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen ilçe başkanı Küçükkaya, “Aktif üye dahi olsa temel eğitim almayan biri hiçbir mertebeye aday olamamalı. Üyeler, temel eğitim, vizyon ve teknik eğitimden geçmeli. Kategorilerine göre eğitim alıp yapılacak olan sınavdan başarılı olmalı, daha sonra aday gösterilmeli. Milletvekili veya meclis üyesi olacak kişi, işi göreve geldikten sonra öğrenmemeli. Her ne kadar tüm partiler ön seçim getirse de parti önündeki en büyük engel siyasal partiler yasasıdır” dedi.

 

KADIN VE GENÇLİK KOLLARI İÇİN OY HAKKI

Siyasal Partiler Yasası’na eleştirilerde bulunan ve bir öneriyi gündeme getiren Küçükkaya, şöyle konuştu: “Kadın ve gençlik kolları kongreleri ilçe kongrelerinden önce yapılmalı. Başkanları da ilçe yönetimlerinde yarışacak olan tüm adayların listesinde yer almalıdır. Böylece hangi yönetim seçilirse seçilsin oy hakkı ve görevi korunmalı, doğal üye olarak yönetimlerde yer almalıdır.” Küçükkaya tüzük için geliştirdiği bu önerilerini kurultay delegeleriyle de paylaşacağını belirtti. Hilal GÜDÜCÜ

12 Ocak 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR