Ellibeş: Kadınlar başımızın tacıdır

Başkan Ellibeş, Anayasa ve Medeni Kanunda yapılan düzenlemelerle genel anlamıyla kadına karşı ayrımcılığın önüne geçen özgürleştirici adımların atıldı...

BÜYÜT

Başkan Ellibeş, Anayasa ve Medeni Kanunda yapılan düzenlemelerle genel anlamıyla kadına karşı ayrımcılığın önüne geçen özgürleştirici adımların atıldığını belirtti. Başkan Ellibeş, Kadın hak ve özgürlüklerini, kadınların ihtiyaçlarını sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe hapsetmediklerini konuyu daha geniş bir takvimde uluslararası ve ulusal toplantılarda ele alınması gerektiğini söyledi. 

 

"ÖNCE ZİHİNLER ÖZGÜRLEŞTİRİLMELİ"
Başkan Ellibeş, “Kadınlar için önemli olan, istatistiklere dayalı bir gelişme değil, aslında kültürel bir gelişmedir. Kadına karşı ayrımcılığın, şiddetin, cinsel istismarın ve benzeri uygulamaların sona erdirilmesi için bir zihinsel reforma, kültürel değişime ülke olarak, millet olarak ihtiyacımız var. Bunu başarmanın yolu da eğitimden geçmektedir. Ancak eğitimle kadına toplumsal hayatta daha güvenli, daha sağlıklı bir konum sağlanabilir.
Özgürlüklerin yaygınlaştırılmasını istiyorsak öncelikle bunun altını çiziyorum; zihinlerin, düşüncelerin özgürleştirilmesini savunmalıyız. Sen benim düşüncelerimi, ideolojik dünyamı paylaşıyorsan ben senin yanındayım mantığının egemen olduğu bir anlayış değil, benim değerlerimi ister paylaş, ister paylaşma, sen de kadın´sın, o zaman senin de haklarını savunmakla kendimi görevli addediyorum diyen bir anlayıştan yanayız” dedi.

 

"MESELE KADIN ERKEK EŞİTSİZLİĞİ DEĞİL"

“Biz sorumluluk sahibi insanlar olarak, kadına karşı ayrımcılığı bütün boyutlarıyla değerlendirmek, düşünmek, ele almak durumundayız. Maalesef bugün mesele sadece kadın-erkek eşitsizliği ile kalmamış, kadınlar arası eşitsizlik boyutuna da taşınmıştır. Geçen yüzyılda kadına tanınmış olan bazı hak ve özgürlükler bugün anlaşılmaz bir biçimde bazı kadınlarımızdan esirgenmek isteniyor” diyen Başkan Ellibeş, “Bu kabul edilebilir değil, Buna en önce kadınlarımızın topyekün karşı çıkması gerekiyor. Bu duyarlılığın paylaşılması, kadın hak ve özgürlüklerinin yaygınlaşması, olgunlaşması için gereklidir” dedi.

 

8 MART'I KUTLADI
Ellibeş son olarak “Eğer bizler bu duyarlılığı paylaşabilirsek, kadın hak ve özgürlüklerinin yaygınlaşması, olgunlaşabilmesi için bu mücadeleyi sürdürebilirsek ülkemizdeki o mutluluğu, güzelliği çok daha farklı bir şekilde hissedeceğiz. Bu duygularla Tüm Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlu olsun” dedi.

05 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR