Brisa’nın ÇED toplantısında ortalık karıştı

Brisa Lastik Fabrikası’nın %20 kapasite arttırmasına gitmesi üzerine Rizeliler Derneği Lokali’nde ÇED (Çevre etki değerlendirme) Toplantısı yapılmak...

Brisa Lastik Fabrikası’nın %20 kapasite arttırmasına gitmesi üzerine Rizeliler Derneği Lokali’nde ÇED (Çevre etki değerlendirme) Toplantısı yapılmak istendi. Bir kısım Halkevleri üyesi ve Yahya Kaptan mahalle sakinlerinin aralarında bulunduğu grup, toplantının yapılmasını istemedi. Çevre ve Şehircilik Şube Müdür Vekili Güneş Ekşi ve yetkililerin katıldığı toplantıda  vatandaşların tutanak tutulmasını istemesi üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdür Yardımcısı toplantıyı iptal ederek olay yerinden ayrılmak istedi. Yahya Kaptan Halkı'nın protestosuyla başlayan olayda polis de devreye girdi. Polisin ayırmaya çalışmasıyla olay iyice büyüdü.


ÜÇ KİŞİ GÖZ ALTINA ALINDI

Olayın büyümesi sonucu Siyasal Bilimler Bölümü Akademisyeni Makbule Şirin, mahalle sakinlerinden Çağdaş Ender Karabacak ve Çetin Ak gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılması için de protesto yapan vatandaşlar, gözaltına alınanların bırakılmadan buradan ayrılmayacaklarını bildirdi. Gözaltına alınanlar polis karakoluna götürüldü. Halkın bir kısmı karakol önüne gidip arkadaşlarını almak istediklerini söylediler.


HALK AYAKLANDI

ÇED Toplantısını yaptırmak istemeyen Yahya Kaptan halkı Muhtar Ahmet Mirzaoğlu önderliğinde olay yerine gelip olay yerinde tutanak tutulmasını istediler. Tutanağı olay yerinde tutmadan olay yerinden polis eşliğinde ayrılan Güneş Ekşi ve beraberindeki yöneticiler uzaklaştırıldı. Bunun üzerine halk tepki gösterdi ve yöneticilerin olay yerinden tutanak tutmadan ayrılmasını engellemek istediler.


“TEMİZ ÇEVRE İSTİYORUZ”

ÇED toplantısının yapılmasını istemeyen halk, Kocaeli'nin yeterince sanayiye doyduğunu ve artık bundan sonra sanayi yapılarının yapılmaması gerektiğini savundular. Olayı protesto etmek amacıyla düdük çalan vatandaşlar, temiz ve yaşanabilir bir çevre istediklerini söylediler. Brisa Fabrikası’nın %20 kapasite artırımına gitmesini eleştirerek insan hayatını hiçe sayan bu uygulamaların bir an evvel bitirilmesini söyleyen grup, “Bizler lastik kokusundan, sanayi atıklarından artık bıktık. Bizim sağlımızla oynamayın, hep birlikte temiz çevre istiyoruz" açıklamalarında bulundu.

 

“KOCAELİ SANAYİYE DOYDU”

Grup adına açıklama yapan Araştırmacı Yazar ve Şair Atilla Yücel, "Kocaeli sanayiye doydu. Bundan sonra yapılacak en ufak bir sanayi artırımına bile halkın tahammülü yok. Bu sanayi yatırımlarının Kocaeli'de bu kadar kümelenmesinin nedeni nedir?  Burada yaşayan insanların hayat toleransları diğer sanayisi olmayan illerdeki insanlardan daha mı fazladır? Bu yatırımları başka ülkelerde yapmaya kalksanız bu kadar kolay prosedürle yapabilecek misiniz? En fazla göç alan şehirlerden olan Kocaeli ile alakalı insanların geleceği ile alakalı bir eylem planınız var mı?" diye sordu. Muharrem İBRAHİMOĞLU

 

ced2.jpg

ced3.jpg

04 Aralık 2014 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

brısalı - sonra işşizlik var. fabrika her sene bünyesine kaç kişi almakta farkındamısınız standartları yüksek ama olsun buyumesın kimsede ekmek yemesın değil mi nasılsa sızın tuzunuz kurudur.

Yanıtla . 0Beğen 04 Aralık 11:10
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR