“Montessori eğitimi her ülkeye uygundur”

Eğitim danışmanı Emel Çakıroğlu Wilbrant, “Montessori eğitimi her ülkeye uygundur” dedi 2013 yılında kurulan ve 60 öğrencisi bulunan Nar Montessori...

Eğitim danışmanı Emel Çakıroğlu Wilbrant, “Montessori eğitimi her ülkeye uygundur” dedi

2013 yılında kurulan ve 60 öğrencisi bulunan Nar Montessori Kreş’i Süleyman Demirel Kültür Merkezi Oda Tiyatrosu’nda ‘Çocuğumu Neden Montessori Okullarına vermeliyim’ isimli seminer gerçekleştirdi. Kreşin kurucuları Seda Saroğlu Taşer, Selin Aydın ve Neslihan Altınsay’ın organize ettiği seminere konuşmacı olarak okulda 3 yıldır eğitim danışmanlığını yapan Emel Çakıroğlu Wilbrant katıldı. Eğitimciler, ebeveynler ve öğrenci velileri semineri ilgiyle takip etti. Seminerde Montessori modelinin kurucusu Maria Montessori’nin yaşamından alıntılar yapıldı.

 

“ÇOCUK EVRENSELDİR”

Montessori eğitim sanatı ile çocuk geliştirme konularının ele alındığı seminerde tecrübelerini anlatan eğitim danışmanı Emel Çakıroğlu Wilbrant, “Veliler olarak çocuklarımızın gelecekte nasıl tercihler yapacağını hayal ederiz. Fakat çocuklarımız kendi isteklerini, kendi tercihlerini kendileri yapacak kapasitededir. Montessori eğitimi her ülkeye uyumludur. Çünkü çocuk evrenseldir” şeklinde konuştu.

 

“HER ÇOCUK ÖĞRENİR”

Konuşmalarına devam eden Wilbrant, “Bence Montessori modelinin en önemli unsuru çocuklarla paylaşmayı, beklemeyi, anlamayı ve sosyalleşmeyi en ince ayrıntısına kadar öğretmesidir. Çocuklarla ilgili gözlerinde Montessori, her çocuğun iyi hazırlanmış çevrede kendisinin genetik olarak sahip olduğu yeterliliklerle en iyi şekilde geliştireceği gerçeğini keşfetti. Montessori modeliyle her çocuk kapasitesi kadar öğrenmesine engel olmaz. Her çocuk mutlaka öğrenir” diye konuştu.

 

MONTESSORİ EĞİTİMİ NEDİR?

Montessori eğitimi İtalyan bir doktor ve eğitimci olan Maria Montessori tarafından geliştirilen ve serbestlik, sınırlar içinde özgürlük ile bir çocuğun doğal psikolojik, fiziksel ve sosyal gelişimine verdiği önem ile tanımlanan bir eğitim yaklaşımıdır. "Montessori" adı altında bir dizi uygulama bulunsa bile, Association Montessori Internationale (AMI) ve Amerikan Montessori Cemiyeti bazı unsurları esas olarak belirlemiş bulunmaktadır. Birçok Montessori okulu onun yayınlanmış eserlerinde yer alan Montessori'nin insan gelişimi modelini referans alarak programlarını tasarlamakta ve Montessori'in hayatı boyunca verdiği eğitici eğitimi derslerinde tanıtılan pedagoji, ders ve malzemeleri kullanmaktadır. 

Haber: Ahmet HAZER

13 Mayıs 2016 Kocaeli- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR