10 belediyenin SGK’ya borcu var!

      CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, düzenlediği basın toplantısı ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na yönelik sert eleştirilerde b...

 

 

 

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, düzenlediği basın toplantısı ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na yönelik sert eleştirilerde bulundu. Kuşkan’a açıklamasında, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz da eşlik etti. Büyükşehir Belediyesi’nin en borçlu belediye olduğunu vurgulayan Kuşkan, sözü Hüseyin Yılmaz’a bıraktı.

 

KAMUOYU YANILTILIYOR

20 Mayıs’taki meclis toplantısında 2013 yılı bütçe kesin hesabı konusunda Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirdiklerini hatırlatan Yılmaz, “Karaosmanoğlu’nun eleştirilere doyurucu cevaplar vermek yerine, ‘Bu borçlar eskiden kalma, bizim borçlanma gibi bir yetkimiz yok’ demiştir. Başkan kamuoyunu yanıltıyor” diyerek belediyenin borçları ile ilgili bilgiler verdi.

 

İLÇELER DE BORÇLU

SGK’nın 2013 yılında prim borcu olan işverenler listesinde, Büyükşehir Belediyesi’nin 9 bin 896 işveren içinde lider durumda olduğunu söyleyen Yılmaz, ayrıca 9 ilçe belediyesinin de bu listede zirveye oynadığını dile getirdi. Yılmaz şöyle devam etti: “Büyükşehir çalıştırdığı işçinin dahi primini yatıramıyor. Buna rağmen ‘Biz borçlanmıyoruz’ diyor” dedi.

 

VERGİ BORCUNDA LİDER

Büyükşehir Belediyesi’nin, 2013 yılı vergi borcu sıralamasında da liste başı olduğunu dile getiren Yılmaz, “Belediyenin devlete 259 milyon 540 bin 966 liralık borcu bulunuyor” diye konuştu. Borçların Yuvacık ile ilgili olduğunu iddia eden Karaosmanoğlu’na cevap veren Yılmaz, şöyle konuştu: “Karaosmanoğlu, borçların sabitleştirilmesi için 23 Aralık 2005 tarihinde Uzlaşma Komisyonu ile bir belge imzaladı. Bu anlaşmaya göre belediyenin borçlarına faiz işlemiyor ve zaman içinde erimesi gerekiyor.”

 

GELİRLER NEREYE GİDİYOR?

Yuvacık Barajı’ndan yılda 350 milyon liralık su satışı yapıldığını da sözlerine ekleyen Yılmaz, “10 yılda 3,5 milyar lira su hasılatı var. Hala Yuvacık Barajı’ndan olumsuz bahsedilmesi vicdanları sızlatmaktadır” diye konuştu. Sürekli barajı eleştiren Karaosmanoğlu’nun, Namazgah Barajı’nın 2 kez ihale edilmesiyle nedeniyle yaşanan 9 milyon liralık zarardan ve masraflarını Kocaeli halkının karşıladığı Gökçedere Barajı’nın hibe olarak Yalova Belediyesi’ne devredilmesinden de hiç bahsedilmediğini dile getirdi.

 

BELEDİYELERE UYARI

Karaosmanoğlu’nun, yükümlü olduğu borçları ödemek yerine, Kocaeli’nin borçlarının 100 yıl daha bitmeyeceğini gururla söylediğini de ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle bitirdi: “Bu borçlanma, sadece Büyükşehir’le sınırlı değil. Birçok belediye başkanı, meclislerinden borçlanma yetkisi talep ediyor. Bu borçlanma iştahı sürerse gelecek nesilleri zor günler bekliyor demektir. Hukuk işletilirse belediyelerimiz haciz kıskacında kalacak” diyerek sözlerini noktaladı.

BELEDEDİYELERİN

SGK’YA BORCU (İlk 100)

1.Büyükşehir 167 milyon 386 bin

5.İzmit            54 milyon 320 bin

8.Gebze          35 milyon 331 bin

24.Kartepe      18 milyon 898 bin

29.Gölcük       17 milyon 944 bin

36.Körfez       15 milyon 521 bin

47.Başiskele    12 milyon 992 bin

52.Derince      11 milyon 674 bin

56.Dilovası     10 milyon 803 bin

81.Çayırova    8 milyon 126 bin  

26 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR