Para almak için her ay eylem mi yapmak zorundayız?

Kocaeli Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, oda binasında düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi tarafınd...

Kocaeli Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, oda binasında düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan Ayı’nda 3 gün boyunca yapılacak olan ücretsiz taşıma ve 65 yaş üstü taşımalarda ödemeler hakkında açıklama yaptı. Kurt “Kocaeli genelinde 2200 araçla kent halkına hizmet etmekteyiz. İşimizi Kamu hizmeti mantığına yakışır düzeyde devam ettirmiş bulunmaktayız. Bu ekmek mücadelesini yaparken hiçbir bahane aramadan sabahın 5’ inden gece yarılarına kadar kesintisiz toplu taşıma hizmeti yapmaktayız” dedi.

 

ESNAFIMIZ CİDDİ ANLAMDA MAĞDUR OLMUŞTUR

Oda Başkanı Kurt “Bütün okulların kapanması, mübarek ramazan ayının gelmesi ve havaların çok sıcak olması ayrıca araçlarımızın giderleri ki bunlar; mazot, SGK, kasko, belediye ruhsat harcı, araç muayenesi, vergi, yağ değişimi, lastik, bakım onarım olmak üzere ve bunun yanında taşınan ücretsizlerle beraber işlerimizin diğer günlere oranla yarı yarıya düşmesi sebebiyle bütün esnafımız ciddi anlamda mağdur olmuştur” açıklamasında bulundu.

 

ice11-085.jpg

 

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAMAKTAYIZ

Sözlerine devam eden Oda Başkanı Kurt “Ramazan bayramı münasebetiyle, bayramda sadece kamu adına hizmet etmemiz ve işlerin durgun olmasını düşünürken; bir de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclisinin almış olduğu karar ile kentteki bütün belediyeye ait toplu taşıma araçlarının üç gün süre ile ücretsiz taşıma yapmaları 2200 esnafa büyük bir maddi sıkıntı getirecektir. Esnafımız zaten zor durumda geçimini sağlarken alınan bu karar ile büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktayız” ifadelerini kullandı.

 

REKABET EDECEĞİZ

Türkiye’ nin hiçbir ilinde ücretsiz taşıma olmazken başta İstanbul ve Ankara da yüzde 50 ücret karşılığı toplu taşıma yapılırken maalesef ilimizde Kocaeli Büyükşehir belediye meclisi bayramda ücretsiz taşıma kararı alınmıştır diyen Kurt “Fakat her nedense İzmit Kartal hattı olan 200 No’ lu hatta bu uygulama yapılmayacaktır. Kendilerinin para kazandığı hatlarda neden böyle bir uygulama yapılmadığı anlaşılmamaktadır. Bizler küçük esnaf olarak devletimize bağlı sadakatle çalışıp vergisini veren, ülke ekonomisine katma değer katan amacı evine bir parça ekmek götürmekten başka derdi olmayan, ailesini geçindirebilmek için mücadele eden esnaf olarak Büyükşehir Belediye Meclisinin almış olduğu bu karara şiddetle karşı çıktığımızı belirtmek isteriz.. Aslında bu uygulamayı Ankara ve İstanbul gibi % 50 olarak hatta oda ile beraber hayata geçirebilirdik. Ama maalesef hiç düşünülmeden sanki bizler bu kentte hizmet etmiyormuşuz gibi yok sayılmaktayız. Bizler küçük esnaf olarak devletle rekabet edebilecek. Ne güce ne de kuvvete sahip değiliz” dedi.

 

PARAYI İSTEMİYORUZ

65 yaş taşıma konusunda ödemelerin yapılmadığına dikkati çeken Oda Başkanı Kurt “İlk zamanda yaşanan sıkıntı her ay ödeme yapılması sözüyle eylemlere son verildi. Projeyi kaldırsınlar parayı da istemiyoruz. Son 4 aydır ödemeler yapılmıyor. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Her seferinde ödeme yapılacak diye eylem yapacak değiliz. Esnaf bayram yapamıyor” açıklamasında bulundu.

Serkan BORLAK 

21 Haziran 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

07

izmit - kendi adima yorum yapicam ama su tum genel şoförlere bi deyin musterilere saygili olsunlar

Yanıtla . 0Beğen 21 Haziran 12:41
06

65 Yaş üstü kaldırılsın. - Öğretmen haddini bilde konuş sen bu esnaf kardeşlerimizin neler çektiğini biliyomusun sen o rahat koltuğunda oturmuş yorum atıyosun ne biliyonda böyle konuşuyon sen bide gel onların gözünden bak bu olaya ben bu 65 yaş üstü taşımacılığa karşıyım bu bildiğin emek hırsızlığıdır bu çalışan kardeşlerimizin çoluğunun rızkından çalmaktır. hadi bu 65 yaş üstüler gidip bi fırından ekmeği bedava alsınlar alabiliyorlarmı neden tek bu esnaf kardeşlerimize yansıyo bu olay eğer çok taşınması zorundaysa gidip belediye araçlarına versinler bu yetkiyi.

Yanıtla . 0Beğen 21 Haziran 12:41
05

mehmet - öğretmenim deyip böyle yorum yapan bir toplumdan ne beklersin kafa bu kadar alıyo işte

Yanıtla . 0Beğen 21 Haziran 12:41
04

Adil - 1.Ücretsiz binmelere sınır getirilebilir.2.Yaşlılara hizmet bence beldiyenin görevi olmalı.

Yanıtla . 0Beğen 21 Haziran 12:41
03

işci - Sayın. Öğretmenim. 3500 tl maaş. Alıp 1.60. Tl ye otobüse. Bin 1300 tl alan iscilerde 2.10 kuruşa. Otobüslere. Binsin bumu senin adaletin bide ogretmensin

Yanıtla . 0Beğen 21 Haziran 12:41
02

muray - Paşalı öğretmen arkadaş senden ricam mubarek bir ay ilan su ramazan ayinda sicaktan bunalmis durumdayiz allah rizasi icin gelde 2 tur at nasil olsa okullar kapandı boş boş dolaşmaktansabi hayrın olsun esnafa

Yanıtla . 0Beğen 21 Haziran 12:41
01

Paşalı - Allah gözünüzü doyursun... yazıklar olsun. yaşlıya hizmet etmeyi zül sayan zihniyet. gözünüz paradan başka bir şey görmüyor. bir öğretmen olarak sizi kınıyorum. Yıllardır devlete memur kadar verdi vermeden insanları taşıdınız. Şimdi kent kart ile verginizi de vermek zorundasınız. Sizin zorunuza giden kazanamamak değil, çok kazanamamak.

Yanıtla . 0Beğen 21 Haziran 12:41
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR