Şehir tiyatrolarından muhteşem başlangıç

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sezona William Shakespeare’in ünlü oyunu “Kral Lear” ile başladı. Gerçekleştirilen gala gösteriminde s...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sezona William Shakespeare’in ünlü oyunu “Kral Lear” ile başladı. Gerçekleştirilen gala gösteriminde salon tıklım tıklım dolarken il protokolü ile sinema ve televizyondan bir çok tanınan isim oyunu izledi

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın sergilediği ve dünya tiyatro tarihinin en önemli oyunlarından biri olarak kabul edilen “Kral Lear” galasına ilgi yoğun oldu. Büyük beğeni toplayan iki perdelik ve 3 saat süren oyuna Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, AK Partı İl Başkan Vekili Mehmet Uzunoğlu Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, vali yardımcısı Ali Sözen, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, İl Jandarma Komutanı Birol Şimşek Kocaeli Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ve Hasret Çomak, başkan danışmanı Ömer Polat, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Veysel Berikan, Eski Sanat Yönetmeni Ragıp Savaş, CHP eski Milletvekili Sefa Sirmen, il protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

TANIDIK YÜZLER
Şehir Tiyatrosu oyuncularının performansının büyük beğeni topladığı Kral Lear galasını televizyon dünyasından tanıdık yüzler de izlemeye geldi. Yalan Dünya dizisinde rol alan Öner Erkan, çeşitli dizi ve filmlerde izleyenleri güldürmeyi başaran Necmi Yapıcı, İzmit doğumlu ve bir çok beğenilen filmde rol alan Ragıp Savaş, Kanıt dizisi yönetmeni Sevil Atasoy, oyuncu Tansu Biçer Milliyet Sanat Dergisi tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi Tiyatro Dergisi tiyatro eleştirmenleri Mustafa Demirkanlı, Ragıp Ertuğrul, tiyatro eleştirmeni Hayatı Asılyazıcı Gugu Kuşu oyununun çevirmeni Bilge Koloğlu gibi tanıdık simalarda galada bulunanlar arasında idi.

MALCOLM KAY YÖNETİYOR
Shakespeare’in yazmış olduğu en karmaşık ve en zor oyun olarak bilinen “Kral Lear”, ünlü İngiliz yönetmen Malcolm Keith Kay’in usta yorumu ile tiyatro severler için hazırlandı. Tiyatro eğitim ve öğretimine, dünyanın en ünlü ve saygın üniversitelerden biri olan Londra The Webber-Dougles Academy of Singing and Dramatic Arts (London Institute)’ta başlayan ünlü yönetmen Malcolm Keith Kay, 40 yılı aşkın sanat yaşamı boyunca sayısı 70’in üzerinde profesyonel tiyatro oyununda başrol oynadı ve otuzsekiz oyunda sanat yönetmeni olarak görev aldı. Oyunculuk ve yönetmenliğin yanı sıra eğitimci, araştırmacı ve danışman olarak 6 ülkede tiyatro sanatına emek verdi.

OYUNUN KONUSU
12 tiyatro sanatçısının rol aldığı “Kral Lear”, seyirciyi, kaosun sebep olduğu çatışma, ihanet ve sürprizlerle dolu unutulmayacak bir yolculuğa çıkarıyor. “Yaşlı Kral Lear’ın kontrol ettiği imparatorluk çökmeye başlamıştır. Kral Lear imparatorluğun yönetimini üç kızı Goneril, Regan ve Cordelia arasında paylaştıracaktır. Bu mülkiyet ve güç paylaşımı, zaten karanlık, çirkin ve zalim imparatorlukta işlerin daha da kötüye gitmesine sebep olur. İktidarı tek başına ele geçirmek isteyen soylular arasında, yalanlar ve entrikalar başlar. Bu durum kardeşin kardeşi, oğlun babayı, akrabanın akrabayı yok edeceği kanlı cinayetlere yol açacaktır. “Kral Lear”, imparatorlukları yıkanın toplumlar değil, iktidar gücünü tek başına ele geçirmek ve elinde tutmak isteyenlerin mücadelesi olduğu mesajını veriyor.

USTA OYUNCULAR ROL ALIYOR
Gülcan Kay ve Koray Onur'un yönetmen yardımcılığını üstelendiği 'Kral Lear' adlı oyunda, Şehir Tiyatroları'nın oyuncuları, Ümit Bakış, Engin Benli, Funda İlhan, Koray Onur, A.Yaşar Özveri, Ozan Şahin, Serhat Güzel, Fatih Sevdi, Esra Bezen Bilgin, Pınar Ünsal, Çağrı Mengüç, Utku Oğuz, Ferdi Yıldız, Erdem Irmak, Tekin Ezgütekin, Cemal Aldiç, Volkan Dinç, Çağla Buldak ve Salper Saydam rol aldı.

21 Ekim 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR