Akar: Şehir hastanesi yalan oldu

Cephanelikteki kurulacak olan şehir hastanesine değinen Akar, “Bu proje devlete yük olur. Ülke büyük zarar eder” diye konuştu.   CHP Kocaeli Milletv...

Cephanelikteki kurulacak olan şehir hastanesine değinen Akar, “Bu proje devlete yük olur. Ülke büyük zarar eder” diye konuştu.

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, düzenlediği basın toplantısı ile İzmit Cephanelik bölgesinde yapılması planlanan şehir hastanesini görmeye gitti. 4 ay önce protokolü imzalanan, ancak henüz çalışmaların başlamadığı proje alanını geçen Akar, henüz temel atılmadığını söyledi ve şehir hastanelerinin devlete katkısının olmayacağını savundu.

 

“DEVLETİN YAPMA GÜCÜ YOK”

Şehir hastanesi projelerinin kamuya destek olmayacağını, aksine büyük yük getireceğini dile getiren milletvekili Akar, “Bu hastaneler özel sektör eliyle yaptırılıyor. Çünkü devlet kendisi yapamıyor. Devletin gelir gider dengesi kurulamadığı için, cari açık fazla oluyor. Yapılacak hastanelerin işletim hakları özel sektörde. Belki gasilhanesi bile paralı olacak. Bu nedenle şehir hastanelerine karşıyız” dedi.

 

“HASTA GARANTİSİ VERİLDİ”

Şehir hastanesi ile ilgili protokollerinin 14 ay evvel imzalandığını dile getiren milletvekili Akar, “Üzerinden 14 ay geçti, ancak protokolden sonra 36 ayda bitmesi gerekirken temeli dahi atılmadı. Bu şehir hastanelerinde devlet yaklaşık 20 sene kiracı olacak. Normalde 3-4 yılda masrafın çıkması gerekirdi. Üstelik devlet bu hastanelere hasta garantisi veriyor. Yani belirlenen kadar hasta olmazsa devlet bunu hesaplayacak ve masrafını karşılayacak. Kayseri’de bu tip hastane için ödenen kira 137 milyon 137 bin lira. Kocaeli’deki kira düşünülürse devlet büyük zarar edecek” dedi.

 

"ONKOLOJİ HASTANESİ YETERSİZ"

Kocaeli’de yoğun bakım ünitelerinin yetersiz olduğunu ve onkoloji hastanelerinin yetersiz kaldığını da sözlerine ekleyen Akar, şöyle konuştu: “Hastalar farklı illere gidiyorlar. Çünkü burada sağlık hizmeti yetersiz. Kocaeli’de 12 yıldır ciddi bir sağlık yatırımı yapılmadı. 12 yıl üstüne devlet hastanesinin genişletilme çalışması yapılıyor, o da temel aşamasında. Ayrıca dünyanın en pahalı ilaç kullanan ülkesiyiz. İlaçlardan 9 farklı isim altında vergi alınıyor.”

 

AKAR, ÇEŞİTLİ BİLGİLER VERDİ

2013 yılında Kocaeli’de hastanelere 7 milyon 800 bin kişinin çeşitli sebeplerle hastanelere başvurduğunu dile getiren Akar, halen 195 bin 663 yatan hasta olduğunu, 3 bin 137 kişinin de hastanede öldüğünü dile getirdi. Kocaeli’nin sanayi bölgesi olması nedeniyle kanser vakaları ile birlikte onkoloji hastanelerine olan ihtiyacın da arttığını belirten akar, “Hastane 2 bin 905 yatak kapasiteli. Başvuranların sayısına bakıldığında bu kapasite çok yetersiz” dedi.

 

“SAĞLIK HİZMETLERİ BEDAVA OLACAK”

Sağlıktaki bütün bu sorunların CHP iktidarıyla birlikte çözülebileceğini söyleyen Akar, “Sağlık, en önemli ihtiyaçtır. O yüzden hiç bir ayrım yapılmadan, sağlık sigortası olan da olmayanda 1. sınıf sağlık hizmetlerinden faydalanacak. Bunu da ancak CHP iktidarı başarır” şeklinde konuştu. Muharrem İBRAHİMOĞLU

23 Kasım 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR