“Meslek liselerini bize verin”

        Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçı firmaların strateji, vizyon ve hedeflerini kurgulamaları için başlattığı ‘TİMAKADEMİ 2023’ çalış...

BÜYÜT

 

 

 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçı firmaların strateji, vizyon ve hedeflerini kurgulamaları için başlattığı ‘TİMAKADEMİ 2023’ çalışmalarının ikincisini Kocaeli’nde gerçekleştirdi. Önceki gün düzenlenen toplantı KOTO Meclis Salonu’nda yapıldı.

 

PROTOKOL İLGİSİ

İlki Gaziantep’te yapılan TİMAKADEMİ 2023 buluşmalarının ilimizde yapılan ikinci buluşmasına büyük ilgi gösterildi. 2023 İhracat Stratejisinde Kocaeli’nin Altyapısı ve Şehrin Ekonomik Değeri’nin ele alındığı toplantıyı takip edenler arasında; TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Vodafone Türkiye İcra Kurul Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, HSBC Ticari Bankacılık Grup Başkanı Burak Zeylan, KOTO Başkanı Murat Özdağ, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ve Baro Başkanı Tamer Solakoğlu da yer aldı.

 

FASON ÜRETİMDEN

KURTULMALIYIZ

Toplantıda Kocaeli ve ülke ihracatı ile ilgili önemli açıklamalar yapan TİM Başkanı Büyükekşi, şöyle konuştu: “Özellikle yeni firmaları daha çok büyütmek ve motive etmek TİM’in hedefi. İnovasyon gerekiyor. Fason üretimin getirdiği hamallıktan kurtulup artık kendi ürünümüzü markamızı üretmeliyiz. Aslında Türkiye’nin cari açığı yok, inovasyon açığı var.” Büyükekşi, Kocaeli’nin de Türkiye’nin ihracatının yüzde 89’unu karşıladığını söyledi.

 

EKONOMİ SANTRALİ

KOTO Başkanı Murat Özdağ ise konuşmasında Kocaeli’nin lojistikte çok ilerlediğini ve iş adamlarına yeşil pasaport taleplerini yineledi. Ayrıca acil olarak meslek liselerinin iş dünyasına devredilmesinin gerektiğini de sözlerine ekleyen Özdağ, “Meslek liselerinin gerçek sahiplerine devredilmesi gerek. Pilot illerde uygulamalar yaparak iyi sonuçlar alabiliriz. Kocaeli’nin ekonomi santrali olduğunu düşünüyoruz. İhracatın gelişmesi için gereken her şey yapılmalı” diye konuştu.

 

YATIRIMLAR YAPILMALI

Vodafone Türkiye’nin İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy da, ticaretin dünyada artık küreselleştiğini dile getirdi. Aksoy açıklamasında, “2023 yılındaki hedef dünyanın en büyük 10. ekonomisi haline gelmek. Bu da ancak ihracatla gerçekleşir. Kocaeli’yi bir sanayi şehri olarak tutarken teknolojik altyapıyı da önemsemeliyiz” dedi.

 

MODERATÖR HAKAN GÜLDAĞ

HSBC Türkiye Grup Başkanı Burak Zeylan, sanayicileri, birlikte çalışmaya davet ederken Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ da nitelikli işgücüne her zamankinden daha fazla ihtiyacın olduğunu dile getirdi. Toplantı kapsamında “2023 ihracat stratejisinde Ar-Ge ve inovasyonu kullanarak marka olmak’ konulu bir de panel gerçekleştirildi. Panelin moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ üstlendi.

29 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR