Akar’ın teklifine AKP’den destek

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan toplumsal birliktelik Meclis çalışmalarına da yansıyor. CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Haydar Akar’ın...

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan toplumsal birliktelik Meclis çalışmalarına da yansıyor. CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Haydar Akar’ın kimyasal madde üreten dağıtan ve stoklayan, yanıcı-patlayıcı hammaddeyi bünyesinde barındıran birden fazla OSB’ye sahip illerde yangın söndürme uçağı ve helikopter bulundurması ve itfaiye teşkilatına ilişkin Kanun Teklifi iktidar milletvekillerinin de kabul etmesi ile görüşmeye açıldı.

“MUTABAKAT DEVAM ETMELİ”

Meclis’teki konuşmasına darbe girişimini kınayarak başlayan milletvekili Akar, “yaşanan toplumsal mutabakatın devam etmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye'nin ihtiyacı olan kanunları birlikte mutabakata vararak, çıkarmalıyız” dedi. Verdiği Kanun Teklifi’nin kabul edilmesini isteyen Akar, “Özellikle sanayide gelişen kentlerin sorunu haline gelen sanayi yangınlarına ilişkin bir düzenleme yapılmalı. 1999 depreminde rafinelerde meydana gelen yangınların çok sayıda cana mal oldu. Bu olaylar tüm kenti tehdit ediyor. Patlayıcı ve yanıcı maddeler içeren OSB’lerde özel bir uygulama olmalıdır” dedi.

7 AY DA 7 YANGIN

2016 yılının ilk 7 ayında Kocaeli’deki OSB’lerde meydana gelen yangınlarını örnek veren Akar şunları söyledi: “Bu yılın 7 aylık döneminde büyük bir rafineride yangın, Plastikçiler OSB’de kimyasal madde yangını, çeltik fabrikası, boyahane fabrikası, otomobil tamirhanesi, metal fabrikası ve başka yerde yine bir kimya fabrikası yangını yaşandı. Profesyonel bir yangın ekibi, özel teçhizatlı bir ekip olsaydı inanın bu yangınlar en az zararla atlatılırdı. Kanun teklifini bunun için hazırladık. Teklifimiz, sorun yaşanabilecek bölgelerde özel teçhizatlı itfaiye teşkilatının kurulmasıdır. Teklif içinde uçağı, helikopteri ve özel teçhizatı bunuyor” dedi. Akar’ın teklifi AKP’lilerin de oyları ile kabul edilerek gündeme alındı.

 

 

28 Temmuz 2016 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR