Eğitim Sen’den MEB’e tepki

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın son dönemde yaptığı eğitim kurumları yöneticileri değerlendirme raporlarının sonuçlanmasının ardından ilimizde her g...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın son dönemde yaptığı eğitim kurumları yöneticileri değerlendirme raporlarının sonuçlanmasının ardından ilimizde her geçen gün tepkiler artıyor. Bu konuyu ve özel-devlet okulu farklılıklarını ele almak amacı ile Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi önceki gün şube binasında bir basın açıklaması düzenledi.


ÖĞRENCİLER AÇIKTA KALDI

MEB tarafından son dönemde yapılan bazı değişiklik ve uygulamaların yüz binlerce öğrenci, veliyi mağdur ettiğini savunan Eğitim-Sen, TEOG sınavı sonrasında 40 bin öğrencinin zorunlu olarak imam hatip liselerine yerleştirildiğini belirterek 20 bin öğrencinin de hiçbir okula kaydının yapılmadığından söz etti.


ÖĞRENCİLER İÇİN SORUN

Kocaeli’de bulunan Nuh Çimento İlköğretim Okulu’nun da imam hatip lisesine dönüştürülmesinin öğrenci ve veliler için büyük bir sorun olduğunu ifade eden Eğitim-Sen Şube Sekreteri Osman Ergün, “Nuh Çimento İlköğretim Okulu, ilkokul olarak devam edeceği ilan edilmesine rağmen 2014-15 eğitim öğretim yılında imam hatip ortaokulu olarak hizmet vereceği bildirilmiştir” dedi.


TEŞVİK İÇİN ÇEŞİTLİ YOLLAR

Hükümetin 2014-15 eğitim öğretim yılında özel okula gidecek olan öğrencilere toplamda 800 milyon TL destek vereceğini açıklayarak özel okullara teşvik için çeşitli yollar denediğini ifade eden Ergün, “Devlet okullarının en temel talepleri dikkate alınmazken özel okulların istekleri, hükümet ve MEB tarafından anında yerine getirilmiştir” şeklinde konuştu.


TEPKİLERİNİ GÖSTERMEYE DEVAM EDECEKLER

Osman Ergün, devletin herkese eşit koşullarda ve parasız olarak eğitim sunması gerektiğini bu eğitimin de demokratik, bilimsel, laik ve anadilde olması gerektiğini belirterek, “Temel bir insan hakkı ve toplumsal bir talep olan anadilinde eğitimin sadece özel okullar ile sınırlandırılması kabul edilemez” dedi ve demokratik tepkilerini her platformda göstermeye devam edeceklerini belirtti.

28 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR