Ayakkabı alırken önce ayak sağlığınızı düşünün!

Yaş ilerledikçe ayak tabanında çökme sonucu ayaklar uzar ya da genişler.Bu nedenle ayak numarasının aralıklı olarak kontrol edilmesi, alışveriş yapark...

BÜYÜT

Yaş ilerledikçe ayak tabanında çökme sonucu ayaklar uzar ya da genişler.
Bu nedenle ayak numarasının aralıklı olarak kontrol edilmesi, alışveriş yaparken de mutlaka her iki ayakkabının denenmesi gerektiğini belirten Uzmanlar, doğru ayakkabı seçimi hakkında bilgi verdi.

Yanlış ayakkabı ayak burkulmasına neden olabilir
Ayakkabı alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.
Bu kurallara dikkat edilmediği taktirde ayakkabı, ayağı olumsuz yönde etkiler.
Ayağa uygun olmayan ayakkabı ayakta birçok probleme neden olabilir. Bunlardan sadece biri olan ayak burkulmalarını önlemek için ayakkabı alırken daha geniş ve daha kısa topuklu olanlar tercih edilmelidir.
Parmaklarınızın normal şeklini korunması için, sivri burunlu ayakkabılardan kaçınılmalıdır.
Ayakkabı seçerken altının “şok alıcı“ özelliği olmasına dikkat edilmelidir. Tahta veya kalın malzemeden yapılmış, esnek olmayan, tabanı çok ince ayakkabılar ayak bağ ve eklemlerine aşırı yük bindirerek ağrıya neden olur.

Güzellik uğruna giyilen topuklu ayakkabılar ayak sağlığınızı tehlikeye atıyor
8 cm’den uzun topuklu, sivri uçlu ayakkabılar uzun süreli kullanıldığında bel, kalça, diz, ayak bileği ve ayağın ön kısmında anormal yüklenmelere neden olur.
Yüksek topuklu bu ayakkabılar postur adı verilen fizyolojik duruşu bozar.
Bel, kalça, diz, bacak kasları ve ayak bileğinde postur bozukluğundan kaynaklanan anormal kuvvet yoğunlaşması ise pek çok hastalığa yol açabilir.

Uygun şekilde üretilmiş ayakkabıları tercih edin
Sağlığa uygun şekilde üretilmeyen ayakkabıların; ayak terlemesi ve kokusunun yanı sıra ayak, topuk, baldır ve bel ağrısı, çabuk yorulma gibi işlevsel bozukluklara yol açtığı da bilinmektedir.
Bu tür ayakkabılar, basma bozukluğu, bilek burkulması, tırnak batması, mantar, nasır, deri çatlakları, damar hastalığı ve ayakta şekil bozukluğu gibi birçok rahatsızlığı beraberinde getirir.

Bu kurallara uyun, ayak sağlığınızdan olmayın!

Ayakkabının iç kısmı çok kaygan ve sert olmamalı ve ayağın doğal yapısına yani ayak kavislerine destek verecek biçimde olmalıdır.

Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği, ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvıracak kadar yüksek ya da esnek olmalı.

Ayakkabı alırken ayakkabının zamanla açılıp ayağınıza uyacağını düşünmek yerine, ayağa tam uyum gösteren numara alınmalıdır.

Ayak yaralanmalarını en aza indiren kösele tercih edilmeli, naylon ve benzeri ayakkabılardan da kaçınılmalıdır.

Ayağın anatomik yapısına uyum göstermeyen ayakkabıyı giymek hem sakıncalıdır, hem de ayağı deforme eder. En uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalıdır.

26 Aralık 2012 Kocaeli- GündemYÜKLENİYOR