Sığınma merkezinden "İMDAT" çığlıkları!

Video görüntüleri için tıklayın Video görüntüleri için tıklayın (1) Video görüntüleri için tıklayın (2) Vatandaşın Ekşi Sözlük’te yazdı...

Video görüntüleri için tıklayın

Video görüntüleri için tıklayın (1)

Video görüntüleri için tıklayın (2)

Vatandaşın Ekşi Sözlük’te yazdıklarına göre: “Bu sabah ev arkadaşımla okula giderken etrafı çitlerle çevrili bir tesisten imdat çığlıkları yükseldiğini duyduk. Arabayı tesisin önüne çekip güvenlik görevlisine ne olduğunu sorduğumda önemli bir şey olmadığını ve gitmemiz gerektiğini söyledi. Adamın tavırları garip geldiği için "Burası nedir?" diye sordum. Özel bir tesis olduğunu ve yine gitmemiz gerektiğini söyledi, fakat ne binanın üzerinde, ne de kapı girişinde tesisin ne olduğuna dair en ufak bir tabela yoktu.

 

 

POLİS GELDİ

Durumdan iyice şüphelenip polisi çağıracağımı söyledim ve bana zaten bilgileri olduğunu ve birazdan geleceklerini söyledi. Bu esnada kızlar sürekli pencereden çığlık atmaya devam ediyordu. Ben yine de arayacağımı söyleyip 155’i aradım. Çıkan memura olaydan bahsedip bir ekip göndermelerini istedim. Konuştuğum yetkili kişi ekip gelene kadar orada beklememizi rica etti. Polis ekibi gelene kadar içerideki kişiler sert bir şekilde gitmemizi söylüyordu.

 

ÇIĞLIKLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

Beş dakika kadar sonra sivil bir araç gelip kapıdan içeri girdi. Aracın plakasını alıp bir daha polisi aradık ve gelen kişilerin sivil polis olduğunu teyit ettik, fakat içeride bulundukları on dakika boyunca binaya girmek dışında hiçbir şey yapmadılar. Kızlar hala çığlık çığlığa yardım istiyorlardı. Kapıyı üstlerine kilitlemişler ve `Soyunma odalarında kamera olduğunu, kendilerine işkence edildiğini ve aileleriyle görüşmelerine izin verilmediğini’ bağırarak söylüyorlardı.

 

“SAVCILIĞA BAŞVURDUM”

Bu esnada farklı ve diğerlerine nazaran daha ılımlı görünen bir güvenlik görevlisine çitlere yaklaşıp ne olduğunu sorduk. Adam gizli bir rehabilitasyon merkezi olduğunu ve yine gitmemiz gerektiğini söyledi. On dakika kadar sonra sivil polisler binadan çıktı fakat değişen hiçbir şey olmadı. Kızlar hala bağırmaya devam ediyordu. Olayların iyice kontrolden çıkacağını fark edip orayı terk ettik. Ardından hukuki konularda yetkin bir arkadaşıma durumu anlattım ve bunu savcılığa taşımamı önerdi.

 

SAVCI BAŞKA BİR SAVCIYA YÖNLERDİRDİ

Bulunduğumuz yerden ayrılıp Kocaeli Adliyesine, savcılığa suç duyurusunda bulunmaya gittik. Bu kısımdan sonra işler biraz daha şüpheli bir hal almaya başladı. İlk önce A. isimli savcının odasına giderek durumu izah ettik. Bu savcı kişisi tarif ettiğimiz yeri tam olarak bilmediğini, B. isimli savcının daha iyi yardımcı olabileceğini söyleyerek B savcısına gitmemizi söyledi. ‘Tamam’ deyip B isimli savcının odasına gittik ve durumu yine izah ettik.

 

3. BİR SAVCI DAHA ÇIKTI

Ardından B savcısı A savcısını telefonla arayarak neden bizi kendisine gönderdiğini sordu. Kısa bir konuşmanın ardından cep telefonu çaldı ve C isimli ünvanını bilmediğim birisi B savcısına bir şeyler anlatmaya başladı. Bu esnada B savcısı telefonu hoparlöre alarak bize dinletmeye başladı. Telefondaki adam çocukların ifadelerinin alındığını ve bir sorun olmadığını söyleyip telefonu kapattı. `Peki bu C kişisi hiçbir şey yokken bir anda konuştuğumuz savcıyı arayıp neden bilgi verdi? Biz savcıyla görüşürken arka planda ne dönüyordu ve adam neden arayıp brifing verme ihtiyacı hissetti?’

 

GİZLİ BİR SORUŞTURMA

Savcı telefonu kapattıktan sonra bize dönüp tesisin mağdur ve istismara uğramış çocuklar için yapıldığını, gizli olması gerektiğini ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Ben de ilk önce soruşturma ne kadar sürecek dedim. Bir hafta da sürebilir, bir ay da sürebilir, üç yıl da sürebilir dedi. Soruşturmanın takipçisi olmak istediğimi söyleyince gizli yürütüldüğü için bunun mümkün olmadığını söyledi.

 

“MEDYADAN TAKİP ET!”

Ardından duruşmalara katılmak istediğimi ve bu tür olaylarda soruşturma sürecinin bir aciliyeti olduğu için aslında söylediği kadar uzun sürmediğinden bahsettim. Bu söylediklerimden sonra sert bir ses tonuyla altı ay da sürebilir üç sene de, duruşmalara katılmak istiyorsan medyadan takip edip katılabilirsin dedi. Bütün bu süreçte okul servisinin en arkasında koltuğa yayılmış bir dördüncü sınıf öğrencisi oturuşuyla konuşuyordu. Pekala deyip odadan çıktık.

 

ŞÜPHELİ SORULAR

Bütün bunlar yaşandıktan bir-iki saat kadar sonra ev arkadaşımın kullandığı aracın plakasını alıp babasına ulaşmışlar. Arayan polis çekim yaptığımız için bizden şikayetçi olunduğunu söylemiş, fakat böyle bir durumu kayıt altına almak herhangi bir suç teşkil etmiyor. Bütün bunlar yaşanırken gerek benim, gerekse ev arkadaşımın kafasında bir takım şüpheli sorular belirdi;

- eğer burası bir devlet kurumuysa neden herhangi bir tabela yoktu?

- bu tesis bahsedildiği gibi legal olsa dahi yönetimdeki belli kişiler bu çocukları istismar ediyor olabilirler mi?

- yukarıda bahsettiğim c kişisi neden durduk yere savcıyı arayıp bilgilendirme yaptı?

- b savcısı neden bu kadar agresif ve kesinlikle aydınlatıcı olmayan bir tutum sergiledi?

- eğer bu yaşananlarda herhangi bir anormallik yoksa neden bizden şikayetçi olundu?

- kurumun bizden şikayetçi olması bir tür sindirme politikası mı?”

 

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK YANKI

Çekilen video görüntülerini internet ortamında paylaşılmasının ardından olay, sosyal medyada da büyük yankı buldu. #Kocaeli'deneleroluyor? etiketi ile bu olaya dair paylaşılan görüşler, her geçen saniye artmakta.

basliksiz-2-030.jpg

Merkez önünde bugün yapılan protestoda gözaltılar yaşandı.

 

İlgili Haberler:

mec-011.jpg

vali-008.jpg

31 Mart 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

vatandaş - Bunu yazan arkadaşlar mutlaka iyi niyetle olaya dikkat çekmek istemiş olabilirler.

Ancak burada kalan kızların kurum kurallarına uymamak , bunu da bu tür davranışlar sergiliyerek kurum çalışanlarını zora sokarak yapmış olabilirler.

Bunları da düşünerek bu olayı yorumlamakta fayda var.

Yanıtla . 0Beğen 31 Mart 08:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR