Elektrik kesintileri İzmit Sanayi esnafını bezdirdi!

İzmit Sanayi Sitesi esnaflarının başı yaklaşık 2 aydır devam eden elektrik kesintileri ile dertte. Hiç beklenmeyen zamanlarda kesilen elektrikler ned...

İzmit Sanayi Sitesi esnaflarının başı yaklaşık 2 aydır devam eden elektrik kesintileri ile dertte. Hiç beklenmeyen zamanlarda kesilen elektrikler nedeniyle iş yapamaz hale gelen esnaflar kesintiler yüzünden elektronik cihazlarında da sorun yaşıyor.

 

SEDAŞ’A ULAŞAMIYORLAR

Elektriklerin haftada ortalama 3-4 gün aralıklarla kesildiğini belirten sanayi sitesi esnafı, kesintilerin bazen yarım saat, bazen de akşama kadar sürdüğünü dile getirdi. Kesintilerin sebebiyle ilgili görüşmek istedikleri SEDAŞ’tan da herhangi bir yetkiliye ulaşamayan sanayi esnafı yetkililerden çözüm bekliyor.

 

“ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

Elektrik kesintileri nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten sanayi esnaflarından Yusuf Hazer, “Uzun zamandan beri sanayi sitemizde elektrik kesintileri yaşıyoruz. Kesintiler nedeniyle elektronik cihazlarımızda, bilgisayarlarımızda sorunlar çıkıyor, araçlar liftte kalıyor, işlerimiz sekteye uğruyor. Bazen bir blokta elektrik olurken diğer bloklarda olmuyor. Kesintilerin nedenini bilmiyoruz, ama yetkililerden en kısa zamanda çözüm bekliyoruz” dedi. Nuri AKÇAHARMAN

 

GÜRFİDAN DA TEPKİLİ

mu-001.jpg

İzmit Sanayi Sitesi’nde yaşanan elektrik kesintileri site kooperatif yönetiminin de gündeminde. Konu hakkında açıklama yapan Kooperatif Başkanı Muzaffer Gürfidan, sorunun çözümü için yapmadıkları çalışma kalmadığını, ancak bir sonuç elde edemediklerini dile getirdi.

 

KONUŞMAKLA SORUN ÇÖZÜLMÜYOR

Ülke genelindeki kesintilerin yaşandığı dönemden bu yana 2-3 gün içinde art arda 10 kez kesintinin yaşandığını dile getiren Gürfidan, “Arıyoruz, telefonlara bile çıkmıyorlar. Ulaştığımız kişiler de sorunun kendileri ile ilgili olmadığını, kesintilerin TEİDAŞ’tan kaynaklandığını söylüyorlar. Arıza var diyerek çözüm yolu sunmuyorlar. Bakanımız Fikri Bey ilgilendiler, ancak konuşmayla sorun belli ki çözülmüyor” dedi.

 

“ESNAFIN ZARARI BÜYÜK”

Bu sıkıntıların bir ceza karşılığının olması gerektiğini dile getiren Gürfidan, şöyle konuştu: “Sanayi sitesinde 13 bin çalışan var. Her elektrik kesildiğinde bu kişiler boş kalıyor. 1-2 saat durduklarında milyonlarca lira zarar oluşuyor. Bu zararı kim karşılayacak? İş makinelerimiz arıza yapıyor. 1 milyon liralık tezgahlar var, kesinti yaşandığında bu tezgahların beyni arıza yapıyor, içindeki mal kullanılamaz hale geliyor. Makineler bozuluyor, makineye yüklenen işler bozuluyor. En ufak esnaf bile her kesintide 5-10 bin TL zarar ediyor. Lastikçi bile life kaldırdığı aracı elektrik olmayınca indirip müşterisine teslim edemiyor. Araç öyle asılı kalıyor. Esnaf artık jeneratör almaya başladı. Enerji Bakanı da ancak konuşuyor. İcraat yok”

 

24 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR