“Sahte içkiden ölümler, yetersiz denetimden”

Kimya Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Halim Karabekir, dün yaptığı basın açıklamasında sahte içki ve buna bağlı ölümlerin kayıt dışı ve yete...

BÜYÜT

Kimya Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Halim Karabekir, dün yaptığı basın açıklamasında sahte içki ve buna bağlı ölümlerin kayıt dışı ve yetersiz denetimin sonucu olduğunu kaydetti.

Kimya Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Halim Karabekir, dün son günlerde Bodrum’da yaşanan ve ölümle sonuçlanan sahte içki ile gıda güvenliği konusunda basın açıklaması yaptı. Karabekir, “Ölümle sonuçlanan sahte içki için mevzuat hazırlamak, kurallar koymak son derece önemlidir, ancak bu kuralların uygulaması takip edildiği ve yeterince denetim yapıldığı sürece geçerlidir” diyerek, sahte içki ve buna bağlı ölümlerin kayıt dışı ve yetersiz denetimin sonucu olduğunu kaydetti.

VERGİ KAYITDIŞINI KÖRÜKLÜYOR
Karabekir şu açıklamada bulundu Yaşanan son olayda 4 kişinin ölüm nedeni olarak açıklanan metil alkol kimi alkollü içkilerde bir miktar oluşabilen ancak son üründe hacmen alkol üzerinden 150 gr/ hektolitreyi geçmemesi gereken bir maddedir. Bu bağlamda idare ve meslek odaları ile işbirliği yaparak, işyerlerinin konusunda uzman mühendis çalıştırıp çalıştırmadığını etkin olarak denetlemelidir. Gümrük kapılarının teknik donanım, eleman ve alan sıkıntıları nedeniyle gerekli kontrolleri yapamadıkları bir gerçektir. Gümrüklerden giren ürünlerin gıda maddesi olduğu ya da dışalımında kısıtlama olduğu beyan edilmediği sürece, gümrük görevlilerinin kaçak ürünü saptama olasılıkları çok düşüktür, kaçak girişler için gerekli tüm şartlar mevcuttur. Bu bağlamda, Gümrüklerin yönetim kapasitelerinin geliştirilmesi gereklidir. Kaçakçılık ve kaçak üretim ile mücadele için cezalar artırılmalıdır” dedi.

11 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR