Yalsızuçanlar: İslam, kamil insan çıkarır!

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Kocaeli Şubesi’nin Nisan ayı söyleşi programı önceki gün Seka Park Otel'de gerçekleştirildi. "İslam Med...

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Kocaeli Şubesi’nin Nisan ayı söyleşi programı önceki gün Seka Park Otel'de gerçekleştirildi. "İslam Medeniyeti'nin inşasında Anadolu'nun mayalanması" konulu söyleşi programının konuğu halen TRT Eğitim Kültür Programları Müdürlüğü'nde prodüktörlük yapan; yapımcı, edebiyatçı ve yazar Sadık Yalsızuçanlar oldu.

 

"ÇALIŞMALARIMIZI YAYIN HALİNDE SUNACAĞIZ"

ESAM Kocaeli Şube başkanı Av. Alaaddin Çakmak "İslam Medeniyeti'nin inşası konusunda altıncısını düzenlediğimiz programlarımızın tamamını bir yayın halinde Kocaeli halkının istifadesine sunacağız. Birbirinden değerli katılımcıları medeniyetimizin yeniden inşasında sanat, siyaset, dil, ekonomi, sosyoloji ve diğer konularda ortaya konulan birikimleri dergi haline getirerek kalıcı ve nitelikli bir eser haline getireceğiz." dedi. Çakmak Yalsızuçanlar'a ve misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

 

“ANADOLU'NUN MAYALANMASI İSLAM'IN ERKEN DÖNEMİNDE BAŞLADI"

TRT Eğitim Kültür Programları Müdürlüğü'nde prodüktörlük yapan; yapımcı, edebiyatçı ve yazar Sadık Yalsızuçanlar “Anadolu'nun İslam Medeniyeti ile mayalanma dönemi çok erken dönemde başladı. Mayalanma hep küçük gruplar bazen de kişiler üzerinden oldu. Hz. Ömer (r.a.) döneminde başlayan mayalanma Abbasiler, Gazneliler, Karahanlılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde devam etti. Mayalanma süreci Selçuklu ve Osmanlı döneminde tekke ve vakıf medeniyet örnekleri ile devam etti” dedi.

 

"MAYALANMADAN MAYALAMA OLMAZ"

İslam Medeniyetini Anadolu'ya ilk mayalayanların sahabelerin olduğunu söyleyen Yalsızuçanlar “Toprağın altında kimlerin yattığını bilseniz utanırdınız. Anadoluyu ve özellikle Kıbrıs'ı daha sonra mayalayanların Arifler olduğunu söyleyerek arif ve mutasavvıf kimselerin sadece Anadolu ile sınırlı kalmadığını dünyanın dört bir yanına İslam Medeniyetini ulaştırmak canla başla çalıştılar” açıklamasında bulundu.

 

BİR İKİ GÜNLÜK YİYECEK

Anadolu erenler, arifler ve abideler vasıtasıyla mayalandı diyen Yalsızuçanlar “Bu arifler sadece Anadolu'yu değil tüm İslam alemini ve dünya üzerindeki tün insanlığı İslam Medeniyeti ile tanıştırmak için insanüstü bir çaba sarf etti. Düşünün bugün uçak ile 11 saatte gittiğiniz AÇE'de Ebul Hasan Harakani'nin izlerini görüyorsunuz. Bu insanlar oraya ellerinde bir-iki günlük yemekleri ile yola çıkıp insanları İslam ile buluşturmaya çalıştılar. Bugün Balkanlarda Hacı Bayram'ın, Hacı Bektaşi'nin dergahi olmayan yeri yok gibi. Bu insanlar oraya mayalanarak gittiler ve oradaki insanları da İslam ile buluşturdular” ifadelerini kullandı.

 

MAYALANMADAN MAYALAMA OLMUYOR

Şunu söyleyeyim Mayalanmadan mayalama olmuyor diyen Yalsızuçanlar “Batı medeniyeti değil İslam medeniyeti kamil insan çıkarır. Mevlevilik öğretisinin dünya üzerinde örneği yok yapamazlar da. O yüzden hayranlar. Tüm Batı edebiyatını toplayın Yunus Emre'nin yazdıklarını ortaya koyamazlar. İslam her yönü ile kamil insan yetiştirir. Batı medeniyetinin nasıl insana kıydığını çok iyi biliyoruz. ABD, Rusya, Avrupa ve İsrail 14 milyondan fazla Müslümanı katletti. 7 milyon Müslüman bunların çıkardıkları yada bizzat katıldıkları savaşlarda sakat kaldı. Üst düzey 127 bin Müslüman yönetici öldürdüler. Çin bugüne kadar sadece 27 milyon Uygurlu Müslümanı öldürdü” dedi.

 

İSLAM MEDENİYETİNE SARILMAK İLE AŞILACAK

Yalnızuçanlar “İslam medeniyeti dışındaki ülkeler adil değiller. Zulümüm kol gezdiği her yerde Batılıların çıkarları var. Açe'de muhtaç bir halkın çocuklarını istismar için gelenler mi bir medeniyet inşa edecek yoksa biz mi? Tabi ki bugün insanlığın içinde bulunduğu durum İslam medeniyetine sarılmak ile aşılacak. Bunun için artık modern dünyada bu mayalanma işte ESAM gibi kuruluşlar ile olacak. Sivil toplum dediğimiz örgütlenmelerin eli üzerinden yürüyecek" dedi. Serkan BORLAK 

25 Nisan 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR